خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / گواتر (غمباد) | علل اصلی به وجود آمدن گواتر چیست؟

گواتر (غمباد) | علل اصلی به وجود آمدن گواتر چیست؟

گواتر نوعی بیماری غده تیروئید است. اگر چه علائم و اختلالات غده تیروئید کاملا نظیر یکدیگر نیستند با این حال علل اساسی آنها سوء تغذیه است که در اثر مصرف پروتئین حیوانی ایجاد میشود. در بیماری گواتر یا غمباد , غده تیروئید بزرگ شده و باعث تورم قسمت جلو گردن می گردد.

مبتلایان به گواتر در مناطق دور از دریا بیشتر دیده می‌شوند. علت اصلی آن فقدان ید در غذای روزانه آنهاست. بالعکس , کسانی که در نزدیکی دریا سکونت دارند به ندرت دچار این بیماری می گردند , زیرا کلیه غذاهای دریایی سرشار از ید آلی اند. اما نباید چنین تصور شود که خوردن ماهی و سایر خوراکی های دریایی برای جلوگیری از ابتلا به گواتر ضروری است و کسانی که به مقدار زیاد ماهی می‌خورند از این بیماری مصون می‌مانند ید آلی در کلیه غذاهایی که از زمین بدست می آید و به صورت خام مصرف می شود وجود دارد.

 

گواتر

 

این مواد غذایی زمینی عبارتند از میوه‌ها و سبزی‌ها مانند :

شلغم , ترب , تربچه , گوجه فرنگی , اسفناج و دانه های غلات مانند گندم کامل , چاودار , جو و غیره . کسانی که مواد غذایی فوق را به صورت غیر طبیعی یعنی پخته یا تصفیه شده مصرف می‌کنند ممکن است دچار گواتر شوند. البته عوامل مستعد کننده دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد.

 

برای اطلاع از علت و منشاء کلیه بیماری های غده تیروئید , از جمله گواتر باید دید که به طور کلی , نقش این غده در بدن انسان چیست ؟

چنین به نظر می‌رسد ترشحات این غده ( که وجود ید آلی در آن نقش موثر و مفیدی دارد) , علاوه بر دخالت در کار قلب و عروق خونی , در متابولیسم (سوخت و ساز) مواد غذایی و بخصوص از بین بردن مواد سمی (که به علت تخمیر و فساد مواد پروتئینی حیوانی مانند انواع گوشت ها ,تخم مرغ , شیر و پنیر در روده ها تولید می شوند) اثر فوق‌العاده‌ای دارد.

بنابراین واضح است که وقتی مقدار زیادی از این گونه مواد خورده شود و روده ها از فضولات و بقایای سمی آنها پر گردند , یبوست عارض میگردد و در این هنگام است که کار غده تیروئید زیاد میشود. حال اگر این وضع با عادات غذایی غلط , خستگی و کشش های عصبی توأم گردد , غده تیروئید بیمار میشود. بنابراین چنین به نظر می‌رسد که بین غده تیروئید و ناراحتی های عصبی و روانی فرد ارتباط زیادی وجود دارد. علاوه بر این اغلب اوقات عملکرد این غده در اثر اضطراب و نگرانی شدید , ترس , دلهره , هیجان های شدید جنسی و نظایر آن دچار اختلال و آشفتگی می شود.

 

گواتر

 

حال از نظر درمان گواتر چه باید کرد ؟ آیا باید غده تیروئید را به وسیله اشعه ایکس یا تجویز ید درمان کرد؟ و یا با عمل جراحی آن را برداشت؟

  1. مسلما به هیچ وجه این اقدامات نمی تواند بیماری را شفا بخشد.
  2. جای شگفتی نیست که بیماری های غده تیروئید در کشورهایی که اینگونه روش‌های درمانی را به کار می‌بندند روز به روز رو به افزایش است.
  3. اکنون علوم پزشکی دریافته است که برداشتن حتی قسمتی از غده تیروئید نیز بسیار زیان بخش بوده و باعث اختلال دستگاه های رئیسه بدن مانند:
  4. قلب , کلیه ها , کبد و غیره می‌شود. درمان به وسیله اشعه ایکس نیز , روش ناامید کننده ای بیش نیست.
  5. تجویز عصاره تیروئید و تجویز ید را نیز هرگز نمی توان به عنوان معالجه قطعی تلقی کرد. این نوع معالجات فقط مسکن هستند و در اغلب موارد وضع را وخیم تر خواهند کرد.
  6. به عنوان مثال , تجویز ید غیر آلی شیمیایی برای مبتلایان به کمبود ید , کار بیهوده‌ای است که هیچگاه این نقیصه را رفع نخواهد کرد. تنها ید آلی موجود در غذاهای طبیعی از جمله میوه و سبزیجات است که ماده ای موثر برای درمان را تشکیل می‌دهد که می‌تواند اختلالات غده تیروئید را از بین ببرد.

 

درمان گواتر :

یگانه راه صحیح درمان اختلالات تیروئید , پاکسازی دستگاه های بدن و داشتن رژیم غذایی گیاه خواری است. تنها این روش است که می‌تواند بد کار کردن غده تیروئید را اصلاح کند و این عضو را مجدداً به فعالیت کامل وادارد.

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *