پنج شنبه ، ۱ اسفند ۱۳۹۸
خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / چگونه عفونت هر بخش از گوش را درمان کنیم؟

چگونه عفونت هر بخش از گوش را درمان کنیم؟

در این مجله قصد داریم به شما بگوییم چگونه عفونت هر بخش از گوش را درمان کنیم؟ پس با ما باشید تا به شما بگوییم چگونه عفونت هر بخش از گوش را درمان کنیم؟

 

چگونه عفونت هر بخش از گوش را درمان کنیم؟.

 

دستگاه شنوایی انسان از سه بخش گوش بیرونی , میانی و درونی تشکیل شده است. گوش بیرونی که به چشم دیده میشود , شامل پرده گوش و مجرای گوش و لاله گوش است و ارتعاشات اصوات را میگیرد و به پرده صماخ انتقال میدهد. گوش درونی در ارتباط با مغز و اعصاب شنوایی است. گوش میانی شامل صندوق صماخ و استخوانچه های چکشی , سندانی و رکابی است و به واسطه استخوان ها ارتعاشات اصوات را به گوش درونی منتقل میکند که از آنجا به وسیلهء عصب شنوایی به مغز منتقل خواهد شد.

در ادامه به شما می گوییم که چگونه عفونت هر بخش از گوش را درمان کنیم؟

چگونه عفونت هر بخش از گوش را درمان کنیم؟

۱/ عفونت گوش بیرونی:

عفونت گوش خارجی در افراد شناگر و کارگرانی که در کارگاه هایی کار میکنند که دارای براده های منتشر در هوا هستند , شایع تر است. اما بیشتر مردم به علت عدم مراقبت های لازم , در بخشی از زندگی خود ممکن است به عفونت گوش دچار شوند. علت عفونت گوش هم میتواند از منشاء باکتریایی , ویروسی و یا قارچی باشد.

 

علائم بالینی در عفونت گوش بیرونی:

شامل احساس درد گوش و یا اطراف مجرای گوش , تب , احساس ناخوشی , التهاب غدد لنفاوی اطراف گوش و اختلال شنوایی به صورت خفیف و خارش و سوزش در گوش است.
افرادی که در استخرهای عمومی و اماکن نامساعد شنا میکنند و یا با ابزارهای دستی مجرای گوش را تحریک میکنند بیشتر در معرض خطر عفونت گوش بیرونی هستند.

 

درمان عفونت گوش بیرونی:

برای درمان عفونت گوش بیرونی باید از آنتی بیوتیک مناسب استفاده شود مثلا سفالکسین یا آمپی سیلین همراه با قطره های ضد التهاب و آنتی بیوتیک.
تخلیه ترشحات چربی و عفونت یافته مجرای گوش بیرونی از طریق شست و شوی گوش نیز در برخی موارد مفید است.
در صورتی که فرد بیمار دچار زونای گوش شده باشد باید بیشتر دقت کند و از داروهایی چون آسیکلوویر و یا کورتن , طبق دستور پزشک معالج استفاده شود. زیرا بیماری زونا سبب فلج عصب صوتی شده و اختلالات شنوایی و تعادلی ایجاد میکند.

 

۲/ عفونت گوش میانی:

عفونت گوش میانی تا حدی خطرناک تر از گوش بیرونی است زیرا میتواند سبب پارگی پرده صماخ که به کری می انجامد و یا اینکه عفونت حاصله به طرف گوش داخلی و مغز منتقل شود.

 

چگونه عفونت هر بخش از گوش را درمان کنیم؟.

 

علائم بالینی در عفونت گوش میانی چیست؟

تب و لرز , درد شدید و ضربان دار در گوش به ویژه شب ها , کاهش شنوایی و خروج ترشحات زرد یا متمایل به سیاه از گوش , پارگی پرده صماخ از علائم مشخصهء عفونت گوش میانی است.
عفونت گوش میانی هم میتواند از راه لوله استاش باشد و از راه عفونت گلو به گوش راه یابد و یا از راه خون(در سرخک , مخملک , تیفوس و عفونت خون) و یا از طریق دستکاری مجرای گوش بیرونی توسط فرد بیمار رخ می دهد. عفونت در گوش میانی نیز میتواند با منشأ باکتریایی(مانند استافیلوکوک و یا پنوموکوک و یا هموفیلوس آنفولانزا) و هم ویروسی یا قارچی باشد.

 

درمان عفونت گوش میانی:

از طریق آنتی بیوتیک(پس از آنتی بیوگرام از ترشحات گوش) و قطره های گوش و مسکن میتوان به درمان آن پرداخت. در صورتی که استخوانچه های گوش میانی دچار عفونت شوند(ماستوئیدیت)در نتیجه خروج ترشحات چرکی بدبو از مجرای گوش به همراه کاهش شنوایی رخ میدهد که برای درمان با چرک خشک کن(آنتی بیوتیک) و در بیشتر موارد جراحی ضرورت دارد.

 

۳/ عفونت گوش درونی:

عفونت گوش درونی بیشتر مربوط میشود به اختلالات دهلیزی و حلزونی همراه گوش داخلی با اختلالات تعادل و شنوایی که بسیار تخصصی است.

 

پیشگیری از عفونت گوش میانی:

برای پیشگیری از عفونت گوش هنگام استفاده از وان و یا هنگام شنا کردن , باید پنبه آغشته به وازلین و یا گوشی خاصی که در داروخانه ها موجود است در داخل گرش گذاشت. از دستکاری داخل مجرای گوش که معمولا در بیشتر مردم با چوب کبریت و یا گوش پاک کن صورت میگیرد بپرهیزید.
گاهی ترشحات چربی گوش در اثر دستکاری ها بسیار زیاد شده و مجرای گوش بیرونی را می بندند و اگر شست و شوی گوش صورت نگیرد و یا با وسیله خاصی ترشحات از گوش خارج نشود سبب کری شده و پرده گوش نیز پاره میشود.

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *