چهارشنبه ، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
خانه / پزشکی,سلامت / چگونه از مولتی ویتامین ها استفاده کنیم ؟

چگونه از مولتی ویتامین ها استفاده کنیم ؟

مولتی ویتامین ها , ترکیبی از ویتامین های مختلف میباشند که به طور معمول در غذاها و سایر منابع طبیعی یافت میشوند. مولتی ویتامینها به علت کمبود ویتامین ناشی از بارداری , تغذیه , اختلالات گوارشی و بسیاری از شرایط دیگر مورد استفاده قرار میگیرند.

 

 مولتی ویتامین

 

اطلاعات مهم در رابطه با مصرف مولتی ویتامین ها :

هرگز بیشتر از دوز توصیه شده مولتی ویتامین مصرف نکنید. از مصرف بیش از یک محصول مولتی ویتامین در یک زمان اجتناب کنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید. مصرف مولتی ویتامینهای مشابه با هم میتواند منجر به عوارض جانبی برای شما شود. در صورتی که بیش از حد مولتی ویتامین مصرف کرده اید میتوانید به پزشکان اورژانس مراجعه کنید.

همچنین دقت داشته باشید که مصرف بیش از حد ویتامین های K , A , D ,E میتواند عوارض جدی و خطرناکی را برای شما به بار آورد. و توصیه میشود که این مولتی ویتامینها با محصولات لبنی و مکمل های کلسیم مصرف نشوند. در بعضی موارد ممکن است نتوانید از مولتی ویتامینها استفاده کنید یا ممکن است نیاز به دوز یا اقدامات احتیاطی داشته باشید ,

به عنوان مثال نیاز شما به مولتی ویتامین در دوران بارداری متفاوت است , همچنین گاهی اوقات مصرف بیش از حد مولتی ویتامینها میتواند به نوزاد آسیب برساند ( مولتی ویتامینها میتوانند از طریق شیر مادر به بدن نوزاد وارد شوند و او را در معرض آسیب قرار دهند).

 

 مولتی ویتامین

چگونه از مولتی ویتامین ها استفاده کنیم؟

دقیقا شما باید از مولتی ویتامین به همان صورتی که پزشک تجویز کرده است استفاده کنید و از مقادیر بزرگتر , کوچکتر و یا طولانی تر اجتناب کنید و مولتی ویتامینها را با یک لیوان آب کامل بخورید و هیچگاه مولتی ویتامینها را در ظرف شیشه ای نگهداری نکنید زیرا ممکن است منجر به خراب شدن آنها شود.

علائمی که ممکن است با مصرف بیش از حد مولتی ویتامینها در شما به وجود آیند عبارتند از:

▪️اسهال

▪️استفراغ

▪️یبوست

▪️از دست دادن اشتها

▪️ریزش مو

▪️مشکلات پوستی

▪️تغییرات در دوره های قاعدگی

▪️کاهش وزن

▪️سردرد شدید

▪️دردهای عضلانی یا مفصلی

▪️وجود خون در ادرار

منبع:
drugs.com

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *