چهارشنبه ، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
خانه / پزشکی,سلامت / نشانه های سکته مغزی که هر فردی باید بشناسد .

نشانه های سکته مغزی که هر فردی باید بشناسد .

نشانه های سکته مغزی می تواند شامل یک ناتوانی ناگهانی برای صحبت کردن باشد. با این حال، اغلب نکات ظریف – خطرناک – به عنوان مسائل بهداشت عمومی نادیده گرفته می شوند. عدم دریافت این نشانه ها می تواند منجر به تاخیر در دریافت مراقبت های پزشکی شود.

دریافت مراقبت های پزشکی در زمان مناسب می تواند به طور قابل توجهی افزایش شانس زنده ماندن را در چند ساعت اول پس از سکته افزایش دهد. نشانه هایی از قبیل ضعف اندام ها به راحتی قابل مشاهده است، اما این ۱۵ نشانه سکته مغزی کمتر مورد توجه می باشند.

 

نشانه های سکته مغزی :

ضعف عضلات صورت :

ضعف عضلات صورت معمولا پس از سکته مغزی اتفاق می افتد. این اتفاق  زمانی می افتد که اعصاب که عضلات صورت  آسیب می بینند. فلج صورت، از بین رفتن عضلات در قسمت صورت است، در حالیکه اندام هنوز کاملا عمل می کند.

 

نشانه های سکته مغزی

 

حالت تهوع :

تهوع و استفراغ از شایع ترین علائم در سکته مغزی است. سکته مغزی که در مخچه اتفاق می افتد (بخشی از مغز که حرکت را کنترل می کند) باعث رفلکس های غیر طبیعی سر و بدن می شود.

 

سرگیجه :

سرگیجه یکی از نشانه های سکته مغزی حاد می باشد. معمولا این علائم در عین حال با فلج جزئی صورت اتفاق نمی افتد.

 

نشانه های سکته مغزی .

 

بی حسی :

یکی دیگر از رایجترین علائم سکته مغزی، بی حسی است. قبل از یک سکته مغزی، فرد به احتمال زیاد در یک دست و یا پا خود احساس بی حسی می کند.

 

از دست دادن تعادل :

از دست دادن تعادل درست قبل از سکته مغزی و حتی در طی یا بعد از فرایند بهبودی اتفاق می افتد. در تعادل معمولا با سکته مغزی اختلال ایجاد می کند و باعث می شود فرد در هنگام حرکت، ناپایدار یا دچار سرگیجه شود.

 

نشانه های سکته مغزی

لکنت زبان :

لکنت زبان یکی از شایع ترین نشانه های سکته مغزی است. این به این دلیل است که قربانیان سکته مغزی بعد از فلج صورت، توانایی کنترل عضلات صورتشان را  ندارند، که بر روی حرکات فک و زبان تاثیر می گذارد. گفتار درمانی می تواند به بهبود مهارت های ارتباطی کمک کند.

 

سردرد ناگهانی و شدید :

یک فرد  ناگهان سردردهای شدید یا میگرن را تجربه می کند ممکن است در معرض خطر سکته مغزی قرار بگیرد. سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی در مغز مسدود میشوند و مغز از اکسیژن محروم میشود. برخی از بیماران ممکن است سردرد متناوب یا میگرن را حتی در طی بهبودی خود تجربه کنند.

 

نشانه های سکته مغزی

مشکل درک دیگران :

بیماران بعد از سکته مغزی با چالشهای شناختی مواجه خواهند شد. این بدان معنی است که انجام وظایف که یک بار آسان انجام داده اند برایشان دشوار خواهد بود. حتی درک کسی که با شما صحبت می کند می تواند یک چالش مهم باشد زیرا سکته مغزی به توانایی های توجه و تمرکز آسیب میرساند.

 

درد مفاصل :

پس از سکته مغزی، بیمار درد در مفاصل را تجربه می کند، که باعث می شود حرکت بسیار ناخوشایند باشد. گرفتگی عضلات نیز در بیماران سکته مغزی دیده می شود.

 

نشانه های سکته مغزی .

حرکات کنترل نشده چشم :

چالش دیگری که بازماندگان سکته مغزی دارند، کنترل حرکت و موقعیت چشم آنها است. این نقایص ناشی از اختلال در قسمت های مغز و اعصاب است که چشم را کنترل می کنند. این حرکات غیرقابل کنترل شامل چشمک زدن غیرمعقول و تکان دادن چشم است.

 

مشکل بلعیدن :

یکی دیگر از نشانه های سکته مغزی مشکل بلع غذا و نوشیدنی می باشد، وضعیتی که به علت دیسفاژی، بلافاصله بعد از سکته مغزی اتفاق می افتد. خوشبختانه این وضعیت پس از گذشت زمان بهبود می یابد. این به خاطر فشار اعصاب است .

 

نشانه های سکته مغزی .

فلج جزئی :

فلج – عدم توانایی حرکت در عضلات- ناتوانی رایج در سکته مغزی است. ۹۰٪ از افراد پس از سکته مغزی، برخی از انواع فلج را تجربه می کنند. توانبخشی می تواند به بازماندگان کمک کند تا عضلات خود را بازسازی کنند .

 

تاری دید :

تاری دید و سایر شرایط مرتبط با دید زمانی اتفاق می افتد که یک سکته در نیمکره راست مغز رخ می دهد. مسیرهای بصری ضعیف هستند و منجر به از دست دادن زمینه بصری می شود. سایر شرایط مرتبط با سکته مغزی، دوبینی، بینایی تونلی و حتی کوری است.

 

سکسکه :

سکسکه ممکن است یکی از ناراحتی های ناشی از سکته مغزی باشد. این اتفاق زمانی می افتد که سکته مغزی باعث کاهش نفوذ مغز می شود. اگرچه سکسکه سکته مغزی شما را تشدید نمی کند، اما بازماندگان ممکن است درد و سوزش در قفسه سینه را احساس کنند.

 

نشانه های سکته مغزی

تب :

در موارد سکته مغزی شدید، نکروز بافتی می تواند باعث افزایش شدید دمای بدن شود. در طی چند هفته اول پس از سکته مغزی، عفونت ها معمولا باعث تب می شوند.

 

 

 

مترجم فارسی طب

منبع : foodworldblog.com

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *