خانه / اخبار علمی و پزشکی / نخ و سوزن بخیه / آشنایی با انواع نخ و سوزن بخیه

نخ و سوزن بخیه / آشنایی با انواع نخ و سوزن بخیه

آشنایی با نخ و سوزن بخیه : سوزن بخیه نوعی سوزن با طراحی های معمولا به صورت حلالی است که دوختن محل جراحت ها و مهل های عمل را با سهولت بیشتری همراه می کند. نخ های بخیه جراحی در حال حاضر یکی از ضروری ترین ابزارها و تهیزات پزشکی موجود در اتاق عمل هستند که جهت ترمیم بافت های آسیب دیده و بستن زخم ها و موضع عمل مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه با انواع نخ و سوزن بخیه آشنا خواهید شد.

 

 

انواع نخ و سوزن بخیه

 

انواع نخ و سوزن بخیه :

نخ های قابل جذب طبیعی:

۱-کاتگوت ساده (Catgut) یا پلین (Plain) : این نخ بیشتر به رنگ زرد است و دوام ۵ تا ۱۰ روزه دارد. برای نقاط سطحی بدن مثل عروق ریز و چربی زیر پوست استفاده میشود.

۲-کاتگوت کرومیک (Chromic) : همان نخ ساده است. که در نمک کرومیک قرار گرفته تا مدت جذب زیادتر شود. دوام تا ۲۱ روزه دارد و بعد از ۹۰ روز کامل جذب میشود. رنگ قهوه ای دارد. ییشتر برای عروق بزرگ و بافتهایی که نمیشود از نخ غیرقابل جذب استفاده کرد. بکار میرود مثل دستگاه ادراری و کیسه صفرا.

۳-کلاژن : از تاندون گاو به دست میاید و بیشتر در جراحی چشم کاربرد دارد.

 

نخ قابل جذب مصنوعی:

ویکریل (Vicryl)(Polyglactin)(Polyglycolic) : دوام آن ۱۴ تا ۲۱ روز است. که بعد از ۷۰ روز کامل جذب میشود. برعکس قبلی ها در دست لیز نمیخورد و بیشتر برای پوست و چشم کاربرد دارد و بهتر است بعد از ۷روز بخاطر تحریک موضعی خارج شود.

نخ های غیر قابل جذب طبیعی:

۱- سیلک (Silk) : از ابریشم به دست میاید و برای فاشیا مناسب است. هرچند بعد از یکسال دوام خود را از دست میدهد و پس از ۲سال ناپدید میشود اما جز دسته غیرقابل جذب است. در دو نوع است.

۱٫سیلک خالص (Virgin) : که بیشتر برای نزدیک کردن بافت نرم استفاده میشود مثل چشم و ۲٫سیلک روکشدار (Dermal) که بیشتر برای پوست به کار میرود و رنگ سیاه دارد.

۲- پنبه ای (Cotton) : از سیلک ضعیفتر است . براس افزایش استحکام باید آن را خیس کرد. در اکثر بافتها به کار میرود ولی به اندازه سیلک مفید نیست.

۳-کتان (Linen) : از همه نخهای گفته شده ضعیفتر است .  بیشتر برای جراحی های دستگاه گوارش کاربرد دارد.

نخ های غیر قابل جذب مصنوعی:

۱-نایلون (Nylon) : این نخ کمترین حساسیت و تحریک بافتی را دارد .

۲-پلی پروپیلن یا پرولن (Prolen) : حساسیت و تحریک بافتی این نخ از نایبون هم کمتر است و به خاطر راحت گره خوردن بیشتر در قلب و عروق به کار میرود.

انواع سوزن بخیه:

۱-راند (Round) : سطح مقطع دایره ای دارد و تیز نیست. در بافتهای نرم مثل روده، معده، آپاندیس و مجاری صفراوی بکار میرود. در روی بسته بندی به شکل دایره نشان داده میشود.

۲-کات (Cut) : سطح مقطع مثلثی شکل دارد. و بر روی بسته بندی به شکل مثلث نشان داده میشود.

۳-اسپاچولا (Spatula) : سطح مقطع ذوزنقه ای دارد.

کات و اسپاچولا هر دو برای بافتهای سفت و فیبروزه تر مثل پوست ، فاشیا و حفره دهان به کار میروند.

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *