خانه / روانشناسی / فرق روانپزشک و روانشناس چیست؟

فرق روانپزشک و روانشناس چیست؟

فرق روانپزشک و روانشناس خیلی دیده شده است که یکسان گرفته می شود. ما سعی می کنیم در این نوشته تفاوت این دو را به اختصار توضیح دهیم :

 

فرق روانپزشک و روانشناس

 

فرق روانپزشک و روانشناس

 

روانپزشکان « پزشک » هستند : 

 

پزشکی یکی از رشته های علوم تجربی است که برای ورود به این رشته باید در کنکور سراسری شرکت و در رشته پزشکی قبول شوید. پس از هفت سال در رشته پزشکی موفق به اخذ دکترا در رشته پزشکی عمومی می شود.

 

روانپزشکان « متخصص اعصاب و روان » هستند :

 

روانپزشکی یک دوره تخصصی است و همانند سایر رشته های تخصصی پزشکی مانند قلب ، جراحی ، ارتوپدی ، چشم و…. بعد از طی کردن دوره پزشکی عمومی ، فرد باید در امتحان سراسری تخصص با عنوان آزمون پذیرش دستیاری تخصصی شرکت کرده و در صورت کسب نمره حد نصاب پذیرفته شود. سپس به عنوان رزیدنت تخصصی به مدت چهار سال در این رشته تحصیل کرده و بعد از قبولی در آزمون گواهینامه و دانشنامه تخصصی موفق به کسب درجه دکترای تخصصی در رشته اعصاب و روان یا ( همان روانپزکی ) می شود.

 

کار روانپزشکان « درمان » است :

 

روانپزکان همانند تمام رشته های پزشکی که به درمان بیمار های خود می پردازند ، کار درمان اختلالات و بیماری های اعصاب و روان به عهده روانپزشک است. اختلالاتی مثل اضطراب ، افسردگی ، خواب ، خستگی مزمن ، اختلالات خلقی ، اختلالات شخصیت ، اختلالات سایکوز ، اختلالات جنسی و زناشویی ، اختلالات جنسی در مردان الکلی ، اوتیسم ، بیش فعالی ، سوء مصرف مواد مخدر ، وسواس ، سردرد ها و انواع اختلالات دیگر.

 

درمان های روانپزشکی شامل درمان های « دارویی » و « غیر دارویی » است :

 

اینکه روانپزشکان فقط دارو می دهند گفته صحیحی نیست و نشانه بی اطلاعی از این حوزه تخصصی است. درمان در روانپزشکان هم شامل دارویی و هم غیر دارویی است. از جمله انواع روان درمانی مثل روانکاوی ، هیپنوتیزم درمانی و …. و هم چنین روش های جدید تر مانند بیوفیدبک ، نوروفیدبک ، CES ، TMS و بسیاری روش های دیگرکه در این نوشته نمی گنجد و افراد می توانند با مراجعه به روانپزشک از آن مظلع شوند.

 

« روانشناسی » علمی در حوزه علوم انسانی است :

روانشناسی از زیر مجموعه های علوم انسانی است که شامل تحصیل در مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس ، و دکترا و در یکی از زیر شاخه های روانشناسی بالینی ، مشاوره ، خانواده ، تحصیلی ، تربیتی و… است. کار روانشناس بسته به مقطع و زیر شاخه تحصیلی آنها ، دادن مشاوره به مراجعان در موضوعات مربوطه و بعضی روان در مانی ها به عنوان درمان کمکی در کنار سایر درمان های اختلالات روانپزشکی است.

 

 

همچنین ببینید

خونریزی داخل مغزی

خونریزی داخل مغزی چیست؟ علل ، علائم ، درمان

خونریزی داخل مغزی زمانی اتفاق می افتد که خون به طور ناگهانی در مغز نشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *