پنج شنبه ، ۱ اسفند ۱۳۹۸
خانه / روانشناسی / غم کودکان / چطور با غم کودکان همدلی کنیم ؟

غم کودکان / چطور با غم کودکان همدلی کنیم ؟

یکی از مهارت های ضروری والدگری کسب مهارت همدلی کردن با غم کودکان است . در متن زیر تمرینی از همدلی با غم کودکی است که جوجه خود را از دست داده است.

 

 غم کودکان

چند نکته در همدلی با غم کودکان :

 

یک : توجه کنیم احساسات ارزش گذاری خوب و بد نمی شوند ، هیجانات لازمه انسان بودن است .

دو: ممکن است شما برای مسائل بزرگ و کوچکی احساسات مختلفی را تجربه کنید. درنتیجه قضاوت کردن این نکته که برای از دست دادن جوجه غمگین نباش مسائل بزرگ تری برای گریه کردن وجود دارد. واز صحبت هایی مشابه آنچه گفته شد بپرهیزید.

سه :برای دو یا سه دقیقه همه ی مسایل خود را فراموش و سعی کنید در موقعیت فرزند خود قرار بگیرید.  در چند جمله ی کوتاه احساس غم او را به خودش منعکس کنید (شناخت احساس) با جملاتی مثل جوجه رو خیلی دوست داشتی، خیلی غصه می خوری، دلت میخواد گریه کنی و نظایر آن ها (کنترل و بیان احساس).

 

  • به او فرصت سوگواری دهید ، سوگواری پالایش غم است . کودک سبک می شود (استفاده از احساس).
  • توجه داشته باشید سوگواری روشی برای پالایش غم است نه تشدید آن، تشدید غم مانع عبور از احساس خواهد شد. در مدت سوگواری در کنارش باشید و او رانوازش دهید و گفتگوی همدلانه خود را پیرامون احساسی که تجربه می کند ادامه دهید.
  • در این روش گفت و گوی همدلانه کودک احساسات مختلف خود را می شناسد، به خاطر داشتن احساس ناخوشایند سرزنش نمی شود، مهارت کنترل، بیان و عبور از احساس را تمرین می کند. به عبارت دیگر کودک متوجه می شود. بارها دچار غم خواهد شد ولی می تواند از آن عبور کرده و به شادی و آرامش بازگردد.
  • احساسات باید ابراز و به وضوح بیان شوند، شنیده شوند و به آن ها توجه شود.  در غیر این صورت رشد می کنند و عذاب می دهند. هرگز مانع بیان احساسات فرزندتان نشوید.

همچنین ببینید

اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت چیست؟ عوامل خطر و عوارض اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت یک اختلال روان شناختی است که باعث میشود مردم زمان زیادی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *