پنج شنبه ، ۱ اسفند ۱۳۹۸
خانه / پرستاری و مامایی / عکس رنگی رحم |چه هنگام عکس رنگی رحم تجویز میشود؟

عکس رنگی رحم |چه هنگام عکس رنگی رحم تجویز میشود؟

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی , جهت تشخیص مشکل در زنانی که مشکل باروری دارند مورد استفاده قرار میگیرد.‌ متخصص با استفاده از عکس رنگی , ساختمان و شکل دهانه ی رحم و لوله های فالوپ و بدشکلی های رحم و ساختار تولیدمثل را مورد بررسی قرار میدهد.

 

عکس رنگی رحم چیست

چه هنگام عکس رنگی رحم تجویز میشود؟

در صورتی که مشکلاتی در باردار شدن شما به وجود آمده است و یا در گذشته جنین سقط نموده اید , در این صورت با تجویز عکس رنگی رحم , عامل نازایی شناسایی میشود.

 

به چه دلیل ناباروری به وجود می آید؟

  • فیبروم رحم
  • تومور یا پولیپ رحم
  • بافت جراحت دیده درون رحم
  • وجود داشتن ناهنجاری های ساختاری موروثی و غیرموروثی رحم در بانوان

 

عوارض عکس رنگی رحم چیست؟

پس از اینکه آزمایش انجام شود امکان دارد ترشح از واژن شما خارج شود و یا اینکه به طور خفیف خونریزی واژینال پیدا کنید که در این صورت برای اینکه خودتان را از عفونت در امان نگاه دارید باید به جای تامپون از نوار بهداشتی استفاده کنید.
پس از اینکه آزمایش را انجام دادید , احساس انقباض وگرفتگی عضلات پریود را احساس خواهید کرد.
معمولا بعضی از بانوان پس از اینکه آزمایش را انجام دادند , حالت تهوع و سرگیجه به سراغ آنها می آید که این علائم به تدریج با گذشت زمان رفع میشوند.

اگر علائم عفونت که موارد زیر را در برمی گیرد , را احساس کردید به پزشک سریعا اطلاع دهید:

۱/ ترشحات خیلی بد بو از واژینال

۲/ احساس ضعف

۳/ خونریزی شدید از واژینال

۴/ استفراغ کردن

۵/ گرفتگی شدید عضلات و به وجود آمدن درد زیاد

۶/ تب

 

عکس رنگی رحم

 

بعد از انجام عکس رنگی رحم , جواب به شما داده خواهد شد و پزشکتان به شما میگوید که آزمایشات دیگری را انجام دهید یا خیر؟

بانوانی که تمایل به انجام عکس رنگی رحم دارند باید بدانند این روش سرپایی میباشد. در ابتدا بیمار بر روی تخت به پشت دراز میکشد و سپس زانوهایش را خم میکند و یا اینکه روی رکابی که مشخص شده پاهایش را قرار میدهد. و به درون واژن بیمار یک اسپکولوم داخل میشود و دهانه ی رحم شخص پاکیزه میشود و سپس به داخل رحم یک کاتتر وارد میکنند و در همان حالت که مواد کنتراست را به وسیله ی کاتتر داخل شده است , لوله های رحم و حفره ی شکمی پر میشود , و عکس های فلوروسکوپی گرفته خواهد شد.

گاهی اوقات متخصص ناهنجاری هایی را تشخیص میدهد که در این صورت بیمار باید , نیم ساعت استراحت نماید تا عکس دیگری گرفته شود. زمانی که عکس گرفتن به اتمام رسید , کاتتر از بدن بیمار خارج میگردد . گرفتن عکس رنگی رحم تقریبا حدود نیم ساعت زمان میبرد.

 

نکاتی در رابطه با عکس رنگی رحم:

✔️یک هفته بعد از پریود شدن , بهترین زمان برای گرفتن عکس رنگی از رحم میباشد. در این صورت به شما اطمینان میدهد که باردار نیستید.

✔️اینکه عکس رنگی رحم چه مقدار هزینه را در برمی گیرد , به مرکز درمانی و بی حسیهایی که استفاده میکنند و نوع دستگاهی که عکس رنگی رحم را میگیرد بستگی دارد.

اگر شما بیمه درمانی دارید , با استفاده از این بیمه در بیمارستان های تعیین شده , تا یک دهم هزینه ی عکس رنگی کاهش پیدا میکند.

✔️اغلب بانوان , لکه بینی تا چند روز پس از گرفتن عکس رنگی رحمی دارند که این امر کاملا عادی میباشد پس نگران نباشید.

✔️اگر داروی خاصی استفاده میکنید و یا حساسیت (به خصوص حساسیت به ماده ی حاجب یددار) دارید , با پزشکتان در میان بگذارید. همچنین اگر به غذاهای دریایی حساسیت دارید , باید به پزشک اطلاع دهید.

✔️عکس رنگی رحم , درد کمی در شما به وجود می آورد و امکان دارد شما کمی ناراحتی در قسمت شکم به علت جاگذاری کاتتر و تزریق ماده حاجب در شما به وجود آید. و یا اینکه امکان دارد , کمی ناراحتی در قسمت پریتونئوم احساس کنید که این دردها مدت زیادی طول نمیکشد و به زودی تمام میشود.

✔️هنگام انجام عکس رنگی رحم اشیای فلزی , عینک و یا جواهراتتان را در آورید , زیرا در صورت عدم اینکار مشکلاتی در فرایند عکس برداری اشعه Xبه وجود می آید.

✔️ اگر قرار است عکس رنگی رحم انجام دهید , شب قبل غذاهای سبک نوش جان کنید سوپ و سالاد انتخاب مناسبی میباشد. همپنین دقت داشته باشید صبحِ روزِ عکس برداری , هیچ چیزی میل نکنید.

✔️قبل از اینکه عکسبرداری انجام شود مثانه را تخلیه کنید.

✔️گاهی قبل از انجام عکس رنگی رحم , از بیمار میخواهند داروی مسکن و یا دارویی جهت شل کردن عضلات داده شود.‌گاهی نیز از بیمار میخواهند آنتی بیوتیک مصرف کند.

✔️بعضی بانوان گمان میکنند در صورت انجام عکس رنگی رحم , دچار افتادگی رحم میشوند , در صورتی که این تصور درست نمیباشد.

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *