پنج شنبه ، ۱ اسفند ۱۳۹۸
خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / سوزش معده |چه بخوریم تا به سوزش معده مبتلا نشویم؟

سوزش معده |چه بخوریم تا به سوزش معده مبتلا نشویم؟

سوزش معده را گاهی سوء هاضمه اسیدی , معده اسیدی , یا ترش کردن می نامند. اما بیش از همه آن را سوزش معده میخوانند. سوزش معده به طور عمده به علت برگشت شیره معده به مری است.

شیره معده که حاوی اسیدئیدروکلریک و آنزیمی به نام پپسین است به پایین ترین بخش مری , جایی که به آن تعلق ندارد , باز می‌گردد و موجب احساس سوزش و فشار در زیر استخوان قفسه سینه میشود. ( در برخی موارد این احساس چنان قوی است که با حمله قلبی اشتباه گرفته می‌شود ). لایه لطیف داخل مری , بر عکس لایه داخلی معده , برای تحمل تماس با اینگونه مواد ساخته نشده است , بنابراین با درد و ناراحتی واکنش نشان می دهد.

آنچه می خوریم یک عامل اصلی و شاید تنها عامل اصلی بروز سوزش معده , شدت آن و بدتر شدن آن در طی سالیان است.

 

سوزش معده .

شکلات سوزش معده می آورد:

مواظب شکلات باشید زیرا بزرگترین عامل است.

شکلات , به ویژه شیر شکلات , که طرفدارن زیادی دارد تهدیدی چند گانه در تولید سوزش معده است , زیرا حاوی دست کم چهار ماده (کافئین , تئوبرومین , تئوفیلین و چربی) است که میتواند ماهیچه حلقوی پایین مری را شل کند و در نتیجه اسید سوزنده معده خود را به سمت مری بکشاند و سوزش ایجاد کند.

برای اجتناب از ابتلا به سوزش معده و صدمات آن مصرف خوراکی های پرچرب را کنار بگذارید. غذاهای سرخ شده , پنیر , همبرگر یا هر غذای چرب دیگری , احتمال بروز سوزش معده را زیاد میکند.

 

از خوراکی های پر ادویه چشم بپوشید:

خوراکی های تند می توانند سوزش معده را شدیدتر کنند.

 

سوزش معده

الکل , مجرم خاموش:

الکل به ویژه اگر کمی قبل از رفتن به رختخواب نوشیده شود می تواند نه تنها کسانی که مشکل ترش کردن معده داشته اند بلکه در افراد سالم نیز سوزش معده ایجاد کند. الکل در طول شب ماهیچه حلقوی مری را شل میکند و اسید معده به این ترتیب به سمت مری کشانده میشوند.

 

وزن خود را کاهش دهید:

اگر اضافه وزن دارید با کم کردن وزن می توانید علائم را بهبود بخشید. ظاهراً وزن اضافی , ماهیچه ی حلقوی مری را تحت فشار قرار میدهد.

 

پس از میل کردن غذا دراز نکشید:

تا سه ساعت پس از خوردن دراز نکشید. نیروی جاذبه در حالت ایستاده یا نشسته از ترش کردن جلوگیری میکند , اما با دراز کشیدن این امتیاز را از دست می دهید. اگر هم دراز میکشید , زیر سر خود را بالاتر از بقیه بدن قرار دهید تا کمتر ترش کنید.

روی سمت چپ دراز بکشید , زیرا مری از سمت راست وارد معده میشود. بنابراین وقتی روی سمت راست دراز می کشید , مری پایین دهانه معده قرار می‌گیرد و اسید معده آسان‌تر به درون آن کشیده می‌شود. افرادی که به سمت چپ دراز می‌کشند بی تردید کمتر ترش میکنند.

 

ده خوراکی که سوزش معده ایجاد میکنند:

شکلات , چربی , سوسنبر , سیر , پیاز , آب پرتقال , سس فلفل قرمز , گوجه فرنگی , قهوه , الکل

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *