چهارشنبه ، ۲ آبان ۱۳۹۷
خانه / کودکان و نوزادان / سوء تغذیه در کودکان – علل، علائم و درمان

سوء تغذیه در کودکان – علل، علائم و درمان

آیا فرشته کوچک شما وزن کم کرده و روز به روز ضعیف تر می شود؟ آیا او اغلب از عفونت و سایر مشکلات بهداشتی رنج می برد و شما نگران این هستید که ممکن است به علت سوء تغذیه باشد؟ وقت آن است که با دکتر مشورت کنید. اما قبل از اینکه این کار را انجام دهید، پست زیر را بخوانید تا همه چیز درباره سوء تغذیه در کودکان یاد بگیرد .

عرضه ناکافی مواد مغذی و مواد معدنی حیاتی می تواند منجر به کمبود مواد مغذی در بدن کودک شما شود. با داشتن مقدار کافی مواد مغذی، کودک شما می تواند سلامت خوبی را به دست آورد و زندگی بدون بیماری را به ارمغان بیاورد.

 

عرضه ناکافی مواد مغذی و مواد معدنی حیاتی می تواند منجر به کمبود مواد مغذی در بدن کودک شما شود. با داشتن مقدار کافی مواد مغذی، کودک شما می تواند سلامت خوبی را به دست آورد و زندگی بدون بیماری را به ارمغان بیاورد.

سوء تغذیه در کودکان

 

سوء تغذیه در کودکان چیست؟

زمانی که بدن کودک شما مقدار کافی مواد مغذی، کالری و مواد معدنی را دریافت نکند از سوء تغذیه رنج می برد. تمام این اجزاء ضروری به روند رشد آن کمک می کنند. علاوه بر این، مصرف مواد مغذی حیاتی باعث افزایش سطح ایمنی می شود و از ابتلا به عفونت های مضر جلوگیری می کند.

کمبود تغذیه باعث ایجاد اختلالات سلامتی در بدن کودک شما می شود. کمبود مواد مغذی بر سلامت جسمی، رفتار، خلق و خوی، فرایندهای رشد و سایر توابع بدن تأثیر می گذارد.

 

انواع سوء تغذیه در کودکان:

شایع ترین انواع سوء تغذیه عبارتند از:

۱٫ سوء تغذیه با پروتئین انرژی (PEM):

به دلیل کمبود پروتئین و گلوکز در غذاها، کودک شما این نوع سوء تغذیه خاص را تجربه می کند.

سه زیر تیپ PEM وجود دارد: سوء تغذیه حاد، سوء تغذیه مکرر، و سوم شامل هر دو آنها است. سوء تغذیه حاد باعث می شود کودک شما وزن خود را به سرعت از دست می دهد. در سوء تغذیه مزمن، کودک شما از رشد ناگهانی رنج می برد.هنگامی که کودک شما از سوء تغذیه حاد و مزمن رنج می برد، او کم وزن می شود و ناراحتی های زیادی را تجربه می کند.

 

۲٫ کمبود مواد مغذی (ویتامین و مواد معدنی) :

کمبود برخی از مواد مغذی می تواند منجر به کمبود مواد مغذی در کودک شما شود. ریزمغذی ها  جز ویتامین ها و مواد معدنی نیستند. کودک شما نیاز به این مواد مغذی برای عملکرد مناسب بدن و روند رشد دارد.

 

سوء تغذیه در کودکان

 

علل سوء تغذیه در کودکان:

به طور معمول، کمبود مواد مغذی و مواد معدنی ضروری باعث سوء تغذیه در کودک شما می شود. این امر به شدت بر شرایط زندگی یک بچه رو به رشد تاثیر می گذارد و ممکن است با مشکلات متعدد سلامتی مواجه شود.

بعضی از علل رایج برای شروع سوء تغذیه عبارتند از:

۱٫ رژیم غذایی ضعیف :

هنگامی که فرزند شما غذای مناسب را دریافت نمی کند، او با شرایط سوء تغذیه مواجه می شود. رژیم غذایی کم باعث می شود کودک شما از کمبود مواد مغذی رنج ببرد. به عنوان یک نتیجه، او ممکن است بیماری های وحشتناک سلامتی را تجربه کند . دیسفاژی (مشکلات بلع) همچنین می تواند به سوء تغذیه منجر شود.در چنین شرایط بهداشتی، برای فرزند شما دشوار است که غذا را فرو برد و نمی تواند مواد مغذی ضروری را دریافت کند.

 

 

۲٫ مشکلات بهداشت روانی:

یک کودک عقب مانده ذهنی به احتمال بیشتری از سوء تغذیه رنج می برد. در چنین حالت ذهنی افسرده، او نمیتواند عادت غذایی مناسب را دنبال کند. کودکان مبتلا به بیماری های روانی مقدار کمی غذا مصرف می کنند و از سوء تغذیه رنج می برند.

 

 

۳٫ اختلالات دستگاه گوارش و معده:

با توجه به اختلالات گوارشی، بدن کودک شما نمی تواند مواد مغذی موجود در غذا را جذب کند. بدن از مواد مغذی حیاتی محروم است و کودک شما سوء تغذیه را تجربه می کند. اگر فرزند شما دچار بیماری کرون یا کولیت زخمی باشد، احتمال ابتلا به سوء تغذیه او بالا است. در چنین شرایطی، پزشک ممکن است پیشنهاد کند بخش کوچکی از روده کوچک (ایلئواستومی) را با جراحی از بین ببرد.

اگر کودک شما از بیماری سلیاک رنج می برد، پوشش روده کوچک آن می تواند آسیب ببیند. بدنش نمیتواند مواد مغذی را جذب کند و بنابراین از کمبود تغذیه رنج میبرد. از سوی دیگر، اگر کودک شما استفراغ یا اسهال را تجربه کند، او مواد مغذی حیاتی خود را از دست می دهد.

 

 

۴٫ دیابت:

با توجه به افزایش سطح قند خون، بدن کودک دیابتی شما نمی تواند مواد مغذی حیاتی را جذب کند. پانکراس آن به علت سطح قند خون بالا آسیب می بیند. این بیماری  به توانایی بدن برای هضم غذا و به دست آوردن مواد مغذی لطمه می زند. بنابراین، کودک دیابتی شما از سوء تغذیه رنج میبرد.

 

 

۵٫ کمبود تغذیه با شیر مادر:

شیردهی به نوزادان کمک می کند تا سالم و بدون بیماری باشند. با این حال، فقدان تغذیه مناسب با شیر مادر ممکن است کودک شما را ناسالم کند.

 

سوء تغذیه در کودکان

 

 

علل سوء تغذیه در کشورهای توسعه نیافته:

در برخی از کشورهای توسعه نیافته، وضعیت سوء تغذیه می تواند به یک بیماری همه گیر تبدیل شود. کودکان از خانواده های فقیرنشین غذای کافی برای زندگی سالم ندارند.

برخی از علل سوء تغذیه در کشورهای فقیر عبارتند از :

۱٫ کمبود غذا

۲٫ قیمت بالا مواد غذایی

 

 

نشانه های سوء تغذیه در کودکان:

برخی از نشانه های شایع سوء تغذیه عبارتند از:

 • مشکلات تنفسی
  از دست دادن ناگهانی وزن
  تحریک پذیری
  خستگی شدید
  افسردگی روانی
  از دست دادن چربی (بافت چربی)
  خطر بالای هیپوترمی – درجه حرارت بدن غیر طبیعی است
  سیستم ایمنی ضعیف
  خستگی
  زمان بهبودی طولانی تر برای  زخم، و عفونت

در موارد شدید، ممکن است کودک شما برخی از این علائم سوء تغذیه را تجربه کند:

پوست خشک، رنگ پریده، خشن و سرد می شود
مو خشن و خشک می شود
با توجه به کاهش شدید وزن، گونه ها توخالی می شوند
دایره های تاریک قابل مشاهده زیر چشم ظاهر میشود.
با توجه به کمبود کالری، ممکن است کودک شما به مشکلات قلبی، تنفسی یا کبدی دچار شود.

 

سوء تغذیه در کودکان

 

تشخیص سوء تغذیه در کودکان:

دکتر، وزن و قد کودک شما را بررسی می کند و آن را با نمودار مقایسه می کند که وزن و قد مورد انتظار را براساس سن نشان می دهد. بسیار کم وزن نشان می دهد که کودک شما از کمبود های تغذیه ای رنج می برد.

بعضی از روشهای تشخیصی که پزشکان معمولا اتخاذ می کنند عبارتند از:

اندازه گیری قطر میانی بازو – دکتر اندازه قطر متوسط ​​بازو شما را اندازه می گیرد. اگر محیط کمتر از ۱۱۰ میلی متر باشد، به وضوح شرایط سوء تغذیه را نشان می دهد.

تست های خون – آزمایش های خون به طور منظم وضعیت سوء تغذیه در کودک شما را تشخیص می دهد. برخی از آزمایشات خون عبارتند از: شمارش خون، قند خون، سطح پروتئین خون یا آلبومین، آزمایشات برای سایر عفونت ها و آزمایش HIV. برای تعیین سطح پروتئین، آزمایش خون، پروتئین متصل به رتینول و پیش آلبومین است.

سایر آزمایش های پزشکی – پزشکان توصیه می کنند که برخی از آزمایش های پزشکی اضافی برای تشخیص سوء تغذیه در کودک شما انجام شود. برخی از این آزمایشات شامل تست عملکرد تیروئید، سطوح کلسیم، روی و ویتامین ها می باشد.

 

 

درمان سوء تغذیه در کودکان:

۱٫ در خانه:

 • متخصص تغذیه با توجه به جدول غذای فرزند شما ، به تغییرات مناسب می پردازد. هدف اصلی متخصص تغذیه این است که مصرف غذای کودک شما را بهبود بخشد.
 • شما باید غذاهای غنی از مواد مغذی را در منوی رژیم غذایی کودک خود قرار دهید.
 •  از مکمل های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید.
 •  باید پروتئین ها یا مکمل ها را مصرف کند.
 • شما می توانید یک نمودار هفتگی ایجاد کنید و شاخص BMI را ثبت کنید تا بهبود و یا پاسخگویی را بررسی کنید.
 • اگر کودک شما دچار مشکل در بلعیدن، غذا خوردن یا جویدن غذا شود، باید توجه ویژه ای به منوی غذایی خود داشته باشید.

 

۲٫ در بیمارستان:

متخصص بیماری اختلالات خاصی را که فرزند شما دارد را درمان می کند. اگر کودک شما بیماری های گوارشی را تجربه می کند، پزشک داروهای موثر را تجویز می کند.

تغذیه لوله ای – کمک می کند تا بیماران دچار سوء تغذیه مواد غذایی حیاتی غذایی را دریافت کنند. اگر کودک شما از یک وضعیت شدید سوء تغذیه رنج می برد، پزشک این روش درمان را پیشنهاد می کند.

 

 

تیم ترجمه فارسی طب 

منبع : momjunction.com

 

 

همچنین ببینید

سکسکه کودک .

سکسکه کودک / درمان سکسکه در کودکان چگونه است ؟

همه ما سکسکه را تجربه می کنیم و از راه حل های مختلف و استراتژی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *