چهارشنبه ، ۲ آبان ۱۳۹۷
خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / سلامتی کلیه ها | برای سلامتی کلیه ها چه مواد غذایی بخوریم؟

سلامتی کلیه ها | برای سلامتی کلیه ها چه مواد غذایی بخوریم؟

سلامتی کلیه ها : کلیه ها روزانه فعالیت های گوناگونی برای حفظ سلامتی بدن انجام میدهند و میتوانند از اختلالاتی که ممکن است بر سایر اعضای بدن تأثیر بگذارد جلوگیری کنند.

 

سلامتی کلیه ها .

 

برخی از عملکرد کلیه ها به شرح زیر میباشد:

۱/ تنظیم فشارخون:

کلیه ها در صورتی که فشارخون فرد بسیار کاهش پیدا کند میتوانند به تولید یک پروتئین به نام آنژیوتانسین بپردازند که میتواند به تنظیم فشارخون کمک کند.

۲/ دفع سموم:

بدن انسان در معرض سموم , اوره و نمک های اضافی میباشد که میتوانند به بدن آسیب وارد کنند اما کلیه ها میتوانند به دفع این عوامل کمک کنند.

۳/حفظ سطح آب بدن:

یکی دیگر از عملکردهای کلیه حفظ سطح آب بدن میباشد.

 

برای سلامتی کلیه ها چه مواد غذایی بخوریم؟

رژیم غذایی مناسب میتواند از نارسایی های کلیه جلوگیری کند. خوردن غذاهایی که دارای پتاسیم , فسفر و سدیم اندک میباشند میتوانند از ایجاد اختلال در عملکرد کلیه ها جلوگیری کنند. در این قسمت به معرفی مواد غذایی خواهیم پرداخت که موجب سلامتی کلیه ها میشوند.

 

۱/ زغال اخته:

زغال اخته منبع ویتامین و موادمعدنی متعددی میباشد که برای بدن انسان ضروری میباشد , آنها غنی از ویتامین ها میباشند. زغال اخته حاوی آنتی اکسیدان های قوی به نام آنتوسیانین است که میتواند از بیماری های مختلفی از جمله مشکلات کلیوی جلوگیری کند.

 

سلامتی کلیه ها

 

۲/ گل کلم:

گل کلم حاوی برخی موادمعدنی ضروری میباشد که در عملکرد کلیه ها موثر هستند همچنین آنها یک منبع غنی از ویتامین های K , C , B و فولات هستند که در عملکرد کلیه ها موثر میباشد.

 

سلامتی کلیه ها

 

۳/ انگور قرمز:

انگور قرمز دارای آنتی اکسیدان و ویتامین های فراوان و پتاسیم , فسفر و سدیم اندک میباشد. آنها همچنین حاوی فلاونوئیدها هستند که بدن را از رادیکال های آزاد حفظ میکنند زیرا رادیکال های آزاد میتوانند بر عملکرد کلیه تأثیر منفی بگذارند.

 

سلامتی کلیه ها

 

۴/ سیر:

سیر یک ماده ی غذایی ضد التهابی میباشد و میتواند با حذف سموم موجود در جریان خون به سلامتی کلیه ها کمک کند.

 

سلامتی کلیه ها

 

۵/ گندم سیاه:

گندم هایی که به طور معمول مورد استفاده قرار میگیرند دارای فسفر فراوان میباشند به همین دلیل برای افرادی که مبتلا به بیماری های کلیوی هستند توصیه نمی شود اما گندم سیاه , جایگزینی امن میباشد زیرا دارای فسفر اندک میباشد و میتواند موجب سلامتی کلیه ها شود.

 

سلامتی کلیه ها

 

۶/ مرغ بدون پوست و چربی:

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی باید میزان مصرف پروتئین خود را محدود کنند اما از آنجا که پروتئین برای بدن ضروری میباشد میتوانند مرغ بدون پوست را به وعده های غذایی خود بیفزایند.

 

سلامتی کلیه ها

 

۷/ تربچه:

تربچه دارای آب و مواد مغذی میباشد و همچنین مقادیر بسیار کمی از پتاسیم و فسفر را در خود جای داده است که گزینه ای عالی برای سلامتی کلیه ها میباشد.

 

سلامتی کلیه ها

 

۸/ آناناس:

هر چند میوه های گرمسیری دارای پتاسیم بالایی میباشند و میتوانند به سلامتی کلیه ها آسیب برسانند اما شما میتوانید با جایگزین کردن آناناس در رژیم غذایی خود موجب سلامتی کلیه ها شوید.

 

منبع:
naturalfoodseries.com

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *