خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / سرطان مثانه و نکاتی که در مورد آن باید بدانیم؟

سرطان مثانه و نکاتی که در مورد آن باید بدانیم؟

سرطان مثانه یک نوع سرطان سلولهای پوششی است. سرطان مثانه دومین سرطان شایع دستگاه ادراری-تناسلی است. سن متوسط برای تشخیص ۵۶ سالگی است. میزان بروز سرطان مثانه در مردان بیشتر و در سفیدپوستان بیش از سیاهپوستان مشاهده میشود. در ایران، مردان چهار برابر بیشتر از زنان به سرطان مثانه مبتلا میشوند.

 

سرطان مثانه .

سرطان مثانه، بیشتر در میان مردان کهنسال به چشم میخورد که متوسط سن آنها در زمان تشخیص ۷۳ و به هنگام فوت ۷۸  است. این اطلاعات  بر اساس داده های جمع آوری شده از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ در ایالت متحده آمریکا به دست آمده است. حدود ۳۰ الی ۷۰ درصد تشخیصهای جدید برای سرطان مثانه، به صورت غیر تهاجمی بوده است. اگر سرطان به دیواره عضلات مثانه نفوذ کند به آن سرطان مثانه تهاجمی میگویند.

 

علایم بروز سرطان مثانه :

وجود خون در ادرار، یکی از شایع ترین نشانه های سرطان مثانه محسوب میشود. این خون ممکن است در ادرار به صورت رنگ زرد تیره، قرمز روشن یا رنگ قهوه ای دیده شود. بعضی از تومورها ممکن است باعث تحریک پذیری مثانه و بروز علایمی مشابه عفونت ادراری شوند. بعنوان مثال، تکرر ادرار و درد در موقع خروج ادرار. اگر سرطان از نوع تهاجمی به عضله باشد و در سرتاسر دیواره مثانه رشد کند، ممکن است علایم دیگری مانند درد در زیر شکم به مرور زمان پیشرفت کند.

اگر سرطان به قسمت های دیگر بدن پخش شود، علایم متعدد دیگری می تواند پیشرفت کند. تومورهای سرطانی از یک سلول غیر طبیعی آغاز می شوند رشد می کنند.
علت این که چرا سلول سرطانی می شود مشخص نیست. گمان می شود عاملی، ژنهایی خاص در سلول را تغییر داده یا به آنها آسیب می زند. این اتفاق سلول را غیرطبیعی ساخته و باعث می شود خارج از کنترل تکثیر یابد.در بیشتر موارد دلیل اینکه چرا سرطان مثانه پیشرفت می کند ناشناخته است.

 

سرطان مثانه .

عوامل شناخته شده ای وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان مثانه را تغییر می دهد که شامل موارد زیر می باشد:

 افزایش سن:

بیشتر سرطان های مثانه در افراد بالای ۶۰ سال روی می دهد و در سن کمتر از سال نادر است.

 کشیدن سیگار:

سرطان مثانه در افراد سیگاری ۴ برابر شایع تر از افراد غیر سیگاری می باشد. برخی مواد شیمیایی داخل تنباکو در بدن تجمع یافته و از طریق ادرار خارج می شوند. این مواد  شیمیایی در ادرار، برای سلولهای مثانه سرطانزا هستند. تخمین زده می شود حدود یک سوم از سرطان های مثانه با کشیدن سیگار مرتبط است.

 سایر مواد شیمیایی.

بعضی از مکان های کاری و مواد شیمیایی محیطی مانند موادی که در صنایع رنگ و الاستیک استفاده می شوند با سرطان مثانه در ارتباطند. بسیاری از این مواد شیمیایی امروزه در خیلی کشورها ممنوع شده است. هرچند سرطان مثانه ممکن است ۱۰ الی ۲۵ سال بعد از در معرض بودن با این مواد رشد کند.

 

 جنسیت:

سرطان مثانه در مردان حدود ۷ برابر شایع تر از زنان می باشد.

 

 زمینه نژادی:

در سفیدپوستان شایع تر از سیاه پوستان می باشد.

 

 غذا و آشامیدنی.

افرادی که مقدار فراوانی میوه و سبزیجات می خورند در معرض خطر کمتر و افرادی که به مقدار زیاد قهوه می نوشند، کمی در معرض خطر بیشتری هستند.

 

رادیوتراپی یا شیمی درمانی :

رادیوتراپی یا شیمی درمانی قبلی خطر ابتلا را افزایش می دهد.

 

آیا سرطان مثانه درمان قطعی دارد؟

درمان سرطان مثانه در مراحل ابتدایی، یعنی وقتی تومورها محدود و درجه آن خفیف بوده و نفوذ آن سطحی باشد، از طریق آندوسکوپی انجام پذیرفته که البته گاه با تزریق بعضی داروها در مثانه توام میشود.

حدود ۹۰ درصد تومورها از این طریق قابل درمان و پیگیری است، اما حدود ۱۰ درصد تومورها ممکن است ابتدا یا بعد به شرایطی برسند که به درمان بیشتر شامل جراحی وسیع برداشتن مثانه و تعبیه مثانه از روده و نیز شیمی درمانی و رادیوتراپی نیاز پیدا کنند .

 

 پیشگیری با بروز نشانه های سرطان مثانه :

سرطان مثانه بر خلاف سرطان پروستات نشانه دار است و با مشاهده خون در ادرار، سوزش، درد و تکرر ادرار همراه است. بنابراین افراد در صورت مواجه شدن با این مشکلات هرچه سریعتر باید به پزشک مراجعه کنند.باید توجه داشت که رنگ ادرار با خوردن غذاهای رنگی و مواردی همچون لبو تغییر نمی یابد و قرمز شدن رنگ ادرار زنگ خطری برای ابتلا به سرطان مثانه می باشد.

پیگیری علایم مهمی چون خون در ادرار بخصوص در آقایان بالای ۴۰ سال که مواد دخانی و مخدر مصرف میکنند، چه خون دیده شود و چه در آزمایش معلوم شود، ضروری میباشد.

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *