خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / سرطان غدد لنفاوی / لنفوم یا سرطان غدد لنفاوی را بهتر بشناسیم؟

سرطان غدد لنفاوی / لنفوم یا سرطان غدد لنفاوی را بهتر بشناسیم؟

سرطان غدد لنفاوی در اثر تغییر در عملکرد سلول‌های سیستم ایمنی که با عفونت مبارزه می‌کنند به وجود می آید. محل قرارگیری این سلول‌ها گره‌های لنفاوی، طحال، غده‌ی تیموس، مغز استخوان و سایر قسمت‌های بدن است. زمانی که شخصی به لنفوم و یا همان سرطان غدد لنفاوی دچار می شود تعداد لنفوسیت‌های او تغییر کرده و رشد می‌کنند.

 

سرطان غدد لنفاوی  .

سرطان غدد لنفاوی یا همان لنفوم به دو نوع تقسیم می شوند:

لنفوم غیر هوچکین و لنفوم هوچکین. تفاوت این دو نوع سرطان در این است که هر کدام بر نوع خاصی از لنفوسیت اثر می‌گذارند. هر کدام با سرعت مربوط به خود رشد می‌کند و  پاسخ آن به درمان متفاوت است.

علائم سرطان لنفاوی معمولا علائم ویژه‌ و خاصی نیستند و ویژگی‌های مشترکی با دیگر بیماری‌ها از قبیل سرماخوردگی، آنفلوانزا و  انواع عفونت‌های تنفسی دارند.

 

این علائم شامل:

o        تورم غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران

o        بروز تب‌ بدون علت

o        تعریق شبانه

o        کاهش وزن بدون دلیل و خارش شدید پوستی می باشد.

بیماران درصورت تداوم این علائم، باید هر چه زودتر برای تشخیص و مراقبت و درمان به پزشک مراجعه کنند و هرگز منتظر بروز درد نباشند. زیرا این سرطان در مراحل اولیه بدون درد است.

آزمایش چکاپ کامل بدن (آقایان و خانم ها) به همراه چکاپ شخصی

 

سرطان غدد لنفاوی  .

سرطان غدد لنفاوی شامل چند مرحله می شود:

علاوه بر استفاده از ارقام رومی I-IV برای درجه بندی گستردگی بیماری، در مرحله بندی سرطان لنفاوی از حروف اضافی A، B،E و S اغلب برای توصیف بیشتر سرطان لنفاوی استفاده می‌شود.

حروف A و B نشانگر وجود یا عدم وجود نشانه‌هایی خاص است. حرف B نشانگر آنست که آیا شخص یک یا چند مورد از نشانه‌های زیر را دارد: عرق ریزی شبانه، تب یا کاهش وزن. اگر هیچ یک از این نشانه‌ها وجود نداشته باشند، از حرف A استفاده می‌شود. نشانه‌های مربوط به B ممکن است در تشخیص کلی بیماری بکار رود و نیز علائمی از سرطان پیشرفته‌تر باشد.

حروف E و S به گسترش سرطان به فراتر از غدد لنفاوی مربوط است. سرطان های Extra nodal که به فراتر از غدد لنفاوی در دیگر بافت‌ها یا اندام‌ها سرایت کرده است، با حرف E نشان داده می‌شود.

سرطان Extra nodal که به طحال سرایت کرده باشد، با حرف S تعریف می‌شود.

مرحله I از سرطان لنفاوی: سرطان فقط به یک غده لنفاوی و یا یک عضو محل اثر کرده است.

مرحله II از سرطان لنفاوی: دو غده لنفاوی و یا بیشتر از آن تحت تاثیر سرطان قرار گرفته اند. سرطان یا در بالای دیافراگم و یا در پایین آنست.

مرحله III از سرطان لنفاوی: سرطان ممکنست بر روی غدد لنفاوی و یا هردو طرف دیافراگم اثر گذاشته باشد.

مرحله IV از سرطان لنفاوی: این مرحله، پیشرفته‌ترین مرحله سرطان است. یاخته‌های سرطانی به فراتر از سیستم لنفاوی در دیگر بافت‌ها یا اندام‌ها رفته‌اند، مانند کبد، شش‌ها و یا استخوان‌ها.

 

 

درمان سرطان لنفاوی :

درمان سرطان لنفاوی به ۲ عامل بستگی دارد ، اول نوع سرطان  و دوم مرحله سرطان است.  پزشک ها برای تعیین مرحله سرطان از یک سیستم خاص بهره می برند . رایج ترین سیستم تعیین مرحله سرطان TNM  نام دارد . T  برای تومور ، N   برای غدد لنفاوی و M  برای متاستاز تعیین شده است.

اگر در غدد لنفاوی مجاور منشاء اصلی سرطان ، سلول سرطانی یافت نشود درجه ی N ، ۰ قرار داد می شود . در صورتی که غدد لنفاوی نزدیک و یا دور از منشاء اصلی سرطان ، سلول مبتلا یافت شود بسته به تعداد غدد در گیر، میزان سلول های سرطانی  ، بزرگی  و مکان آنها ، درجه ی  N ، ۱، ۲ و یا گاهی ۳ قرار داده می شود.

درمان سرطان با درجات TNM  پایین تر، معمولا راحت تر بوده و امید به زنده ماندن بیشتر می شود .  برای مثال  سرطان T1 ، N0 ،  M0 ، سرطانی است که زود و قبل ازپخش شدن سلول های سرطانی تشخیص داده شده است . T1 به این معناست که اندازه ی تومور کوچک است ، T0 نشان دهنده ی این است که هیچ لنفاوی درگیر نشده و M0 تعیین می کند که هیچ متاستازی  دیده نشده است.

 

پرتودرمانی :

برای بیماران مرحله ۱A (مرحله اول و بدون علائم کلی) ممکن است تنها درمان مورد نیاز، پرتو درمانی باشد. بیمار برای مدت شش تا هشت هفته به مراکز پرتو درمانی مراجعه کرده و سرپایی درمان می شود.

 

شیمی درمانی :

شیمی درمانی در بیمارانی که بیماری آنها گسترش پیدا کرده و به خصوص آنهایی که با علائم هم مواجه هستند (مانند مراحل ۳B یا مرحله ۴) مورد استفاده قرار می گیرد.

این درمان معمولا به صورت سرپایی و هفتگی انجام شده و ممکن است چهار تا شش ماه طول بکشد. ممکن است شیمی درمانی باعث ریزش موهای بیمار شود اما جای نگرانی وجود ندارد. موهای فرد بعد از چند ماه دوباره رشد خواهند کرد. شیمی درمانی می تواند خود باعث بروز عوارض دیگری شود که پزشکان با تجویز دارو ها از بروز این عوارض پیشگیری می کنند.

 

درمان سرطان غدد لنفاوی چگونه پایش می شود؟

  • اثربخشی درمان با توجه به کاهش علائم و یا کاهش اندازه غدد بزرگ شده پایش می شود.
  • علاوه بر این ممکن است پزشک به صورت منظم برای شما انجام آزمایشهای تشخیصی را تجویز کند. انجام اسکن PET پس از هر دو دوره درمانی می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار پزشک قرار دهد.
  • اگر این اسکن نشان دهد که درمان موثر نبوده است، این امکان هست که پزشک دوره درمان را فشرده تر کند. بیشتر بیماران به ۴ تا ۶ دوره ی درمانی نیاز پیدا می کنند.
  • در این نوع سرطان، بیمار شانس بهبودی بالایی دارد، به خصوص اگر بیماری وی به موقع تشخیص داده شود.
  • این بیماری ممکن است بعد از درمان موفقیت آمیز دوباره عود کند.
  • بیمارانی که دچار عود بیماری می شوند باز هم شانس درمان موفقیت آمیز را دارند با این تفاوت که احتمال دارد این بار به درمان فشرده تر و یا حتی پیوند سلول های بنیادی نیاز داشته باشند.

 

 

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *