خانه / زیبایی ، پوست و مو / یک روش آیورودایی برای درمان آکنه

یک روش آیورودایی برای درمان آکنه

 

56436

فارسی طب:تقریبا همه آکنه را در دوران نوجوانی خود تجربه کرده اند و با این جوشهای مزمن درگیر بوده اند ۲۰ درصد افراد این چالش را تا بزر گسالی خود ادامه داشته اند. امروزه افراد بسیاری از بیماری آکنه در رنج هستند و این معضل برایشان جدی است. داشتن جوش بر روی صورت برای خیلی ها باعث خجالت است. مردم شما را از روی ظاهرتان قضاوت  می کنند و رفتن به مصاحبه ی شغلی یا یک دیدار دوستانه با جوش باعث خجالت فرد است هرچقدر هم که او در زمینه های دیگر موفق باشد.

برای مبارزه با آکنه شما باید دلایل به وجود آمدن آنها را متوجه شوید که اغلب هم یکی نیست. روشهای پزشکی درمان آکنه اغلب بسیار سطحی بوده و فقط از رشد بیشتر باکتر یها بر روی سطح پوست جلوگیری می کند. این درمانهای پزشکی را باید اغلب برای مدت طولانی ادامه داد تا آکنه تحت کنترل دربیاید.

اگر وضعیت شیمیایی داخل بدنتان را که باعث به وجود آمدن این مشکل شده است، تغییر ندهید؛ آکنه برای شما مبارزه ای مادام العمر خواهد بود و لازمه اش مصرف همیشگی آنتی بیوتیک و استفاده از مواد گران و آزاردهنده بر روی پوستتان است. اگرچه با ترکیب برخی تغییرات در روش زندگی تان می توانید صورتتان را به طور طبیعی زیبا نگه دارید و به هیچ گونه دارویی وابسته نباشید.

آیورودا سیستم طب سنتی هند است که هزاران سال قدمت دارد. بر طبق آیورودا ما سه دوشا یا گونه ی ذهن/جسم داریم.  (واتا ، پیتا و کافا ) عدم تعادل در دوشاها باعث به وجود آمدن بیماریها می گردد.

آکنه عموماً شامل عدم تعادل در همه ی این سه دوشا است و به همین دلیل است که شما باید از طرق گوناگون بدان نزدیک گردید. عدم تعادل در واتا منجر به هضم ناقص و تجمع سم در بدم می شود. عدم تعادل در پیتا بر روی خون و کبد اثرمی گذارد و باعث تورم می گردد. کافای اضافی که تولید سبوم را کنترل می کند، منجر به مسدود شدن منافذ می گردد. ترکیب هضم ناقص، تجمع سموم، تورم و تولید زیاد سبوم محیط بی نظیری برای رشد باکتر یها فراهم کرده و شرایط را برای آکنه مزمن هموار می سازد. رشد باکتریها تنها به خاطر عدم توازن درونی است اما درنهایت منجر به وجود آمدن آکنه می گردد. به همین دلیل است که درمان آکنه با آنتی بیوتیک های خوراکی و موضعی هرگز درمان کامل آکنه نیست.

با ذکر یکسری عوامل دخیل در ایجاد آکنه، بهتر است به هرکدام جداگانه بپردازیم. با توجه به اینکه جوشها در دوره های دو تا سه و حتی چهارهفته ای می آیند، لازم است که شما از این برنامه ی آیورودایی به مدت سه تا شش ماه پیروی کنید تا نتایج ماندگاری برای شما به همراه داشته باشد. با انجام پنج مرحله ی زیر شما پوست صاف تری خواهید داشت.

مرحله ی اول: رژیم غذایی خود را تغییر دهید

سلامت پوست شما مستقیماً در ارتباط با تغذیه ی شماست. در حقیقت یکی از اثراتی که استرس بر روی پوستتان دارد، این است که بر روی سیستم هاضمه ی شما تأثیر می گذارد. برای کمک به بهبود هضم از راهنمایی های تغذیه ای زیر پیروی کنید. به خاطر داشته باشید که سرسپردگی طولانی مدت به این موارد باید داشته باشید و آ نها را همواره در ذهن خود نگه دارید تا درمان طولانی مدتی داشته باشید.

  • ƒƒ غذای گرم، نرم و پخته میل کنید.
  • ƒƒ از خوردن سالادهای خام و نپخته خودداری کنید.
  • ƒƒ نوشیدنی های خود را با درجه حرارت اتاق یا گرم بنوشید.
  • ƒƒ از نوشیدنی های سرد و یا دسرهای یخ زده دوری کنید.
  • ƒƒ غذاهای خشک، سبک و ترد را کم کنید.
  • ƒƒ غذاهای سر خ کرده، تخمیر شده، ترش و پر ادویه را کم کنید.
  • ƒƒ مصرف ماست، الکل، قهوه، سرکه، گوجه فرنگی، پیاز، سیر و پنیر را کم کنید.

مرحله ی دوم: سیستم هاضمه ی خود را تقویت کنید

خیلی از رو شهای ذکرشده در بالا، هضم شما را بهبود می بخشند اما یک راز آیورودایی نیز وجود دارد که هاضمه شما را بهبود بخشیده و سموم را دفع می کند. یک چای مخصوص که ارزان بوده و تهیه کردن آن ساده است. اگر به مدت سه تا شش ماه این چای را بنوشید از مزایای سلامتی آن علاوه بر پوست زیبا بهره خواهید برد.

دستورالعمل

۴ تا پنج فنجان آب را صبح بجوشانید. نصف قاشق چای خوری از بذرهای زیر را به آب جوشیده افزوده و اجازه دهید حداقل ده دقیقه بماند و در آن را ببندید.

  • ƒƒ بذر زیره سبز
  • ƒƒ بذر گشنیز
  • ƒƒ بذر رازیانه

بذرها را از آبکش رد کرده و آب خالص را در فلاکس بریزید. این مایع را در طی روز بنوشید. هرروز صبحتان را با یک فنجان از این چای شروع کنید. اگر چای خیلی غلیظ است یا اگر شما احساس ناراحتی کردید، می توانید میزان بذرها را به مدت دو هفته به یک چهارم نیز تقلیل دهید و سپس آن را به نصف قاشق چا ی خوری برسانید.

مرحله ی سوم: منافذ صورتتان را تمیز نگه دارید .

پاکیزه نگه داشتن منافذ پوستتان برای جلوگیری از رشد باکتر یها مهم است. منافذ با پوست مرده و سبوم بسته می شوند.

سبوم ماده ی چربی است که اگر به اندازه تولید گردد، برای سلامت پوست مهم است. تولید زیاد سبوم منافذ را مسدود می کند و محیط مناسبی برای رشد باکتر یها ایجاد می نماید. برای تمیز نگه داشتن منافذ از سه روش زیر پیروی کنید:

۱- از مواد آرایشی بدون چربی استفاده کنید یا اصلا در حین انجام این برنامه آرایش نکنید.

۲- صورتتان را دو بار در روز بشویید و هرگز با آرایش نخوابید.

۳-  از ماسک گل رس استفاده کنید تا منافذتان باز بماند. در ماه اول روزانه آن را استفاده کنید. بعد از اینکه آکنه ها کمی بهبود یافت،می توانید آن را یک روز در میان استفاده کنید. برای تداوم اثر آن بعدها یک یا دو بار در هفته آن را بر روی صورتتان بگذارید.

مرحله ی چهار:  کبد و خون خود را سم زدایی کنید

سموم در کبد و خون جمع می شوند و باعث آکنه ی مزمن می شوند. در زیر روش های آیورودایی برای سم زدایی کبد و خون ذکر می گردد..

یک چهارم فنجان آلو ورا را صبحها با شکم ناشتا بنوشید. آب آلو ورا یک روش طبیعی برای دفع سموم از بدن مخصوصا خون و کبد است. اگر آکنه های کیستی دارید، این نوشیدنی را دو بار در روز؛ صبحها و موقع خواب به مدت سه ماه بنوشید. به یاد داشته باشید که آن را با دمای اتاق بنوشید و سرد نباشد. می توانید کمی آب داغ به آن بیفزایید تا دمای آلورایی که در یخچال بوده را بالا ببرید. اگر نمی توانید مزه آلو ورا را تحمل کنید، یک چهارم فنجان آب انار به آن بیفزایید که راه مؤثر دیگری برای سم زدایی کبد و خون است.

-در غذاهایتان از زردچوبه استفاده کنید. زردچوبه ادویه ای هندی است که اثر ضد تورمی دارد. کمی از آن را به غذایتان اضافه کنید و از مزایای آن بهره ببرید.

-سه تا چهار بار در هفته ایروبیک کارکنید. این کار جریان خون شما را بالابرده و باعث تعریق شما می گردد و از این طریق سموم از بدن شما دفع می شوند.

مرحله ی پنجم: استرستان را کاهش دهید

هنگامی که استرس دارید، تمام چیزهای خوب از زندگی شما بیرون می رود و تمام چیزهای بد به سراغتان می آید. دیگر غذای خوب نمی خورید، ورزش نمی کنید، تقویت کننده هایتان را استفاده نمی کنید و به طورکلی از خودتان مراقبت نمی کنید. با استفاده از یک برنامه ی کنترل کننده ی استرس مثل یوگا، مدیتیشن، ورزش، تمرینات تنفسی می توانید استرس خود را تحت کنترل نگه دارید. همیشه را ههایی برای درمان آکنه، بدون استفاده از مواد شیمیایی و دارو وجود دارد. تمام روش هایی که در بالا ذکر کردیم، سلامت جسم و ذهن شما را در پی خواهد داشت، درحالی که شما را از شر آکنه نیز خلاص می گرداند.

برگرفته از:
http://blog.doctoroz.com/oz-experts/ayurvedic-approachto-
curing-acne-part-2

فارسی طب

همچنین ببینید

درمان بیماری های التهابی

درمان بیماری های التهابی با استفاده از روش های طب سنتی

درمان بیماری های التهابی _ هنگامی که قسمتی از بدن ما دچار التهاب میشود همراه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *