پنج شنبه ، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
خانه / کودکان و نوزادان / راهکار های افزایش اعتماد به نفس در کودکان چیست؟

راهکار های افزایش اعتماد به نفس در کودکان چیست؟

 

635423191082560238d6cd8220-df35-11e3-89bb-354c55e53f99_27-confidence_TS

فارسی طب: راهکار های افزایش اعتماد به نفس در کودکان چیست؟

 

✔️ ۱-آنها را بدون قید و شرط دوست بدارید و به او محبت کنید: وقتی رفتار اشتباهی از کودک سر می زند رفتار را نقد کنید نه خود کودک را (اشتباه: دختر بی تربیت ، دیگ دوست ندارم، گیج ) (صحیح: این کاری که کردی بنا به این دلایل کار درستی نبود)

 

✔️ ۲-صبور باشید : کودک برای یادگیری به تکرار نیاز دارد و ممکن است یک اشتباه را چندین بار انجام دهد صبور باشید و با لحنی آرام علت اشتباه او را به او بگویید.

 

✔️ ۳-به اعتقاد اریکسون کودکان در سومین مرحله رشد (۳تا۵-۶ سالگی) در مرحله ی بحران ابتکار عمل در مقابل احساس گناه قرار می گیرند در این سنین از مهارت ها و خلاقیت های کودکان استفاده کرده و آنها را تحسین کنید . تحقیر کردن آنها در این سنین ممکن است باعث عدم اعتماد به نفس آنها شود همچنین در این سنین به آنها اعتماد کنید

 

✔️ ۴-استعداد ها و توانایی های دیگران را به رخ فرزندان خود نکشید( علی را ببین بهتر از تو می نویسد) تفاوت های فردی کودکتان را با دیگران درک کنید و به جای پرورش حس حسادت او را به رقابت و رشد تشویق کنید .

 

✔️ ۵-از بی توجهی و توجه مفرط به کودکتان بپرهیزید

 

✔️ ۶-در رفتار نسبت به فرزندان خود عدالت را رعایت کنید اگر یکی از فرزندان شما به خاطر کارش مستحق محبت یا رسیدگی است به گونه ای رفتار کنید که دیگر فرزندان علت این توجه را متوجه شوند.

 

✔️ ۷-سوالات کودکان خود را بی پاسخ نگذارید پرسش های فراوان نشانه ی تیز هوشی آنان است . مانع حرف زدن آنها نشوید مگر در شرایط نا مناسب.

 

✔️ ۸-از تحقیر کودکان در بین دوستان،اعضای فامیل  به شدت پرهیز کنید تذکرات لازم را در فضایی محبت آمیز و خصوصی به او گوشزد کنید.

 

✔️ ۹-عقاید فرزندتان را نمی توانید با تحقیر، اجبار و تهدید تغییر دهید (ممکن است در کوتاه مدت تحقیر، اجبار و تهدید کارساز باشد ولی در بلند مدت مشکلات دیگری نظیر اعتماد به نفس کم ، مشکل در رابطه با وی ایجاد می شود)

 

✔️ ۱۰-از اعمال پسنیدیده فرزند خود در جمع تعریف کنید.

دکتر کلهر

فارسی طب

همچنین ببینید

درمان بثورات پوشکی .

درمان بثورات پوشکی با استفاده از روش های طبیعی در خانه

در اینجا ما برخی از داروهای خانگی را ذکر کرده ایم که می تواند به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *