چهارشنبه ، ۹ بهمن ۱۳۹۸
خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / رادیکال های آزاد | عوامل به وجود آورنده ی رادیکال های آزاد چیست؟

رادیکال های آزاد | عوامل به وجود آورنده ی رادیکال های آزاد چیست؟

رادیکال های آزاد , اتم های ناپایدار هستند که‌ میتوانند به سلول ها آسیب برسانند و باعث بیماری و پیری شوند. رادیکال های آزاد با بسیاری از بیماریها و پیری در ارتباط هستند.

 

رادیکال های آزاد .

 

درک رادیکال های آزاد نیاز به دانش شیمی دارد , اتم ها توسط الکترون احاطه شده اند که در لایه هایی که پوسته نامیده میشوند , اتم ها را به هم متصل میکنند. هر پوسته باید توسط تعداد زیادی از الکترون ها پر شود . وقتی یک پوسته پر است ؛ الکترون ها شروع به پر کردن پوسته بعدی میکنند. اگر پوسته ای پر نشده باشد ممکن است با یک اتم دیگر ارتباط برقرار کند تا با استفاده از الکترون ها پوسته ی خود را تکمیل کند. این نوع اتم ها به عنوان رادیکال های آزاد شناخته میشوند.

اتم ها با یک پوسته بیرونی کامل پایدار هستند , اما رادیکال های آزاد بی ثبات هستند و در تلاش برای ساخت تعداد الکترون ها در پوسته بیرونی , آنها با سرعت با مواد دیگر واکنش نشان میدهند.

هنگامی که مولکول های اکسیژن به اتم های تک که دارای الکترون های ناسازگار هستند , تقسیم میشوند , آنها رادیکال های آزاد ناپایدار میشوند که به دنبال دیگر اتم ها یا مولکول ها برای اتصال به آنها هستند. اگر این اتفاق بیفتد , یک فرایند به نام اکسیداتیو آغاز میشود.

اکسید کننده فشار میتواند به سلول های بدن آسیب برساند و طیف وسیعی از بیماری ها را در شما به وجود آورد و همچنین باعث به وجود آمدن نشانه های پیری مانند: چین و چروک شود.

 

عوامل به وجود آورنده رادیکال های آزاد چیست؟

اگر چه رادیکال های آزاد به طور طبیعی در بدن تولید میشوند , اما شیوه های نادرست زندگی هم میتواند باعث افزایش پیدا کردن تولید رادیکال آزاد شود. مانند:

▪️قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و سمی
▪️استفاده کردن از آفت کش ها
▪️قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا
▪️استفاده از سیگار
▪️مصرف بیش از حد غذاهای سرخ شده

این عوامل علاوه بر اینکه باعث به وجود آمدن بیماری های قلبی عروقی میشوند , باعث میشوند که بدن بیشتر رادیکال آزاد تولید کند.

 

https://www.medicalnewstoday.com/

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *