خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / ذات الریه یا سینه پهلو | علل و علائم ذات الریه چیست؟

ذات الریه یا سینه پهلو | علل و علائم ذات الریه چیست؟

پنومونی که نزد همگان به ذات الریه یا سینه پهلو  نیز معروف است. در واقع به نوعی از عفونت و ورم ریه ها (شش ها) گفته میشود که مجاری هوایی و تنفسی ریه ها توسط برخی از میکروب ها دچار التهاب شوند و در تبادل گازهای تنفسی اختلال ایجاد کنند . ذات الریه یا سینه پهلو  میتواند مرگ و میر های فراوانی را در هر جامعه ای ایجاد کند.

 

ذات الریه یا سینه پهلو .

 

باکتری های مختلفی در ایجاد ذات الریه یا سینه پهلو دخالت دارند و حتی ویروس ها و قارچ ها و انگل ها نیز قادرند در ریه ها عفونت ایجاد کنند و انسان را دچار مشکل سازند , اما در بیشتر موارد با تشخیص به موقع ذات الریه یا سینه پهلو , توسط پزشک و تجویز آنتی بیوتیکی مناسب , میتوان به درمان قطعی ذات الریه یا سینه پهلو دست یافت. هر چند باید در آغاز به علت بروز ذات الریه و تشخیص نوع میکروب بیماری زا دست یافت.

 

علت به وجود آمدن ذات الریه یا سینه پهلو چیست؟

باکتری ها , ویروس ها , قارچ ها , انگل ها به ویژه (استرپتوکوک , استافیلوکوک , کلبسیلا , هموفیلوس , آنفولانزا و…) می توانند سبب ذات الریه یا سینه پهلو شوند.

 

علائم بالینی ذات الریه یا سینه پهلو چیست؟

▪️سرفه
▪️تب
▪️تولیدخلط
▪️دردقفسه سینه
▪️تنگی نفس
▪️بی اشتهایی
▪️ضعف و کسالت عمومی
▪️علائم سرماخوردگی
▪️سردرد
▪️خلط خونی
▪️لرز

عوارض ذات الریه یا سینه پهلو چیست؟

عفونت کامل ریه ها و تخریب آنها
▪️عفونت خون
▪️آبسهء ریه ها
▪️آسم
▪️بروز اختلالات شدید دردستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی
▪️مرگ

 

تشخیص بیماری ذات الریه یا سینه پهلو چگونه است؟

علائم بالینی , سابقه بیماری اخیر و یا شغل بیمار , عکس رادیولوژی از قفسه سینه , آزمایش میکروسکوپی و کشت ترشحات تنفسی(نمونه خلط) , برونکوسکوپی فیبرواپتیک , نمونه برداری ریه ها و سی تی اسکن

 

چگونه ذات الریه یا سینه پهلو را درمان کنیم؟

درمان پنومونی بستگی به این دارد که چه نوع میکروبی وارد شش ها شده است و بیماری به چه آنتی بیوتیک حساسیت دارد. در بیشتر موارد در مطب ها و بیمارستان ها , معمولا پزشکان بر اساس شناخت شایع ترین میکروب مولد سینه پهلو که همانا استرپتوکوک پنومونی است به درمان پنومونی اقدام میکنند و از طریق تجربه و معاینات بالینی به تشخیص قطعی دست می یابند اما گاهی نیاز به اقدامات آزمایشگاهی و رادیولوژی و نمونه برداری است که در این صورت بر اساس آنتی بیوگرام میتوان درمان جدی و مؤثر به عمل آورد.

برای درمان پنومونی باید افزون بر دادن مایعات و تب بُر و داروهای گشاد کننده برونش , گاهی اقدام به ساکشن و خارج کردن ترشحات مجاری هوایی نمود و یا با اکسیژن , بیماری را درمان کرد.

دادن آنتی بیوتیک نیز ضرورت می یابد که بر اساس کشت میکروب و تشخیص نوع میکروب میتوان از داروهایی مانند: پنی سیلین , آمپی سیلین , آموکسی سیلین , اریترومایسین , کلوگزاسیلین , سفوتاکسیم , سفتی زوکسیم , سفوروکسیم , جنتامایسین , توبرامایسین , سفتازیدیم , تیکارسیلین , مترونیدازول , کلیندامایسین و… استفاده کرد.

 

چگونه از ذات الریه یا سینه پهلو پیشگیری کنیم؟

بهترین راه پیشگیری از ذات الریه یا سینه پهلو , رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و ازدیاد مقاومت بدن با ورزش و نداشتن سوء تغذیه و سایر اختلالات کاهنده ایمنی بدن است.

در آغاز باید کوشید از فردی که دچار عفونت شده به گونه ای مراقبت کنیم که ترشحات سرفه و بزاق و خلط وی به دهان و سینه های دیگران منتقل نشود و اگر هم شد آن را در مراحل اولیه درمان کنند. با عدم استعمال دخانیات و پرهیز از آلودگی های محیطی از جمله گرد و غبار , دود کارخانجات و ماشین ها میتوان ریه ها را سالم نگه داشت.

ساکنان شهرها و به ویژه شهرهای بزرگ و صنعتی , با استنشاق مداوم هوای تمیز پارک ها و کوه ها و جنگل ها همراه با ورزش های مداوم روزانه میتواند ریه ها را در برابر بسیاری از بیماری های ناتوان کننده و کشنده بیمه نموده و آنها را سالم نگه دارد.

 

 

منبع: پزشک خانواده
تألیف: دکتر لطفعلی پورکاظمی

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *