خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / تیروئید | برای خوب کار کردن غده تیروئید چه غذاهایی مصرف کنیم؟

تیروئید | برای خوب کار کردن غده تیروئید چه غذاهایی مصرف کنیم؟

غده تیرویید در جلو گلو و روی حنجره قرار گرفته و اسم دیگر آن غده حافظ است که این اسم کاملا با وظیفه ای که این غده انجام می دهد تطبیق میکند. تیروئید در محل تقاطع مراکز روحی و جسمی بدن قرار گرفته و مایعی که ترشح میکند وارد جریان خون شده و به تمام اعضای بدن می رسد.

 

تیروئید .

 

اگر غده تیروئید در بدنِ جوانی , فاسد شده و از بین برود و یا به وسیله جراحی قطع گردد , به زودی آن جوان تمام مظاهر جوانی را از دست داده و به صورت پیری از کار افتاده تغییر شکل خواهد داد.

اگر غده تیروئید ضعیف و یا تنبل باشد غده های تناسلی را کم کار میکند ولی اگر برعکس , آن غده فعالیت داشته و هورمون کافی ترشح کند , غده های تناسلی نیز به کار و فعالیت می افتند.

یکی از کارهای مهم غده تیروئید در بدن که میتوان از مهم ترین اعمال آن دانست , سوزاندن مواد چربی است. برعکس اختلال غده نخاعی که فقط چربی در سینه و شکم جمع میشود , اگر غده تیروئید مختل شود و خوب کار نکند در همه اعضای بدن پیه و چربی انبوه میگردد. هورمونی که غده تیروئید ترشح میکند و متابولیسم بدن را مرتب کرده و احتراق چربی را کنترل می نماید به نام (تیروکسین) نامیده میشود. این هورمون از مواد یدی تشکیل یافته و احتیاج زیادی به ید دارد و اگر ید , در بدن کم شود تولید بیماری هایی از گواتر ساده گرفته تا میکسدم می کند.

قسمتی از امراض روحی و همچنین اختلال حافظه و احتیاج دائم به خواب از عوامل کامل تغذیه بد و ناقص از لحاظ غده تیروئید است.

سرچشمه زیبایی در کجاست؟

غده تیروئید اعمال مهمی را به عهده دارد و انجام می دهد و به همین جهت است که دانشمندان سرچشمه زیبایی را در خوب کار کردن این غده دانسته اند.

اگر کسی بخواهد موهایش براق و جلای طبیعی داشته و هیچ وقت نریزد و ناخنهایش محکم و قشنگ باشد , رنگ پوستش لطافت و درخشندگی داشته باشد , باید به خوب کار کردن غده تیروئید خود توجه کند.

برای خوب کار کردن این غده و در نتیجه حفظ زیبایی در بدن , باید به کیفیت تغذیه توجه کرد. اگر غذای نامناسبی مصرف شود به زودی روی این غده حساس , اثر کرده و آثار زننده ای بر روی مو و ناخن و رنگ پوست به ظهور خواهد رسانید.

ید , غذای طبیعی غده تیروئید است

برای اینکه غده تیروئید به آسانی و به طور طبیعی کار کند , قبل از هر چیز باید ذخیره مرتب و کافی یدی آن را فراهم کرد , زیرا این غده بدون وجود ید نمیتواند کار کند و در نتیجه زود خسته و رنجوز شده و پیری پیش از وقت ما را از پای در می آورد.

 

برای خوب کار کردن غده تیروئید چه غذاهایی مصرف کنیم؟

شاید بپرسید برای خوب کار کردن غده تیروئید چه غذاهایی مصرف کنیم؟ در درجه اول باید غذاهایی را مصرف کرد که دارای مواد سفیده ای کامل باشد مثل گوشت , تخم مرغ , پنیر و شیر مقوی و همچنین غذاهایی که دارای مقدار کامل ید باشد مانند: میگو یا ملخ دریایی , صدف , ماهی آزاد , ترب و تربچه , گوجه فرنگی , شاهی , روغن کبد ماهی و نمک یددار.

همچنین غذاهایی که دارای انواع ویتامین هایBهستند از قبیل مخمر آبجو , جوانه گندم , ماست , ملاس سیاه. برای نمک طعام , نمک یددار مخصوصا نمک نباتی مخلوط با ید را تهیه نمایید تا به این وسیله در دوران عمر دراز و طولانی خود جوان و شاداب و با نشاط زندگی کنید.

 

 

 

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *