خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / تخمک گذاری | چگونه شانس بارداری خود را افزایش دهیم؟

تخمک گذاری | چگونه شانس بارداری خود را افزایش دهیم؟

اگر تمایل دارید باردار شوید، با تعیین کردن زمان تخمک گذاری تان می توانید احتمال موفقیت خود را بیشتر کنید.تخمک گذاری چیست؟

 

تخمک گذاری /

تخمک گذاری چیست ؟

تخمک گذاری به زمانی میگویند که یک تخمک (و به ندرت بیش از یک تخمک) از تخمدان آزاد شود و به این زمان دوره باروری در سیکل قاعدگی میگویند.
در هر ماه یک تخمک , درون تخمدان شما به بلوغ میرسد. زمانی که اندازه ی این تخمک به حد مشخصی برسد تخمک از درون تخمدان آزاد میشود و درونِ لوله های فالوپ , به سمت رحم حرکت میکند.

چه موقعی شانس باردار شدن افزایش می یابد؟

برای اینکه احتمال باردار شدن شما بیشتر شود باید یک تا دو روز قبل از تخمک گذاری تا ۲۴ساعت بعد از آن , رابطه ی جنسی داشته باشید.
به این دلیل که اسپرم ها قادرند دو تا سه روز زنده بمانند , در صورتی که تخمک قادر نیست بیش از ۲۴ ساعت بعد از تخمک گذاری زنده بماند , مگر اینکه لقاح صورت پذیرد.

اگر در زمان تخمک گذاری آمیزش داشته باشید , شانس باردار شدن شما بیشتر میشود: در زوج های معمولی که میتوانند به صورت طبیعی بچه دار شوند , در هر دوره ۲۰ درصد شانس بارداری وجود دارد. تقریبا۸۵ درصد از بانوانی که بدون استفاده از یکی از روش های جلوگیری از بارداری , رابطه ی جنسی دارند , در مدت یک سال باردار میشوند.

شما اگر زمان دقیق تخمک گذاری خود را مشخص کنید و معلومات خود را درباره ی تغییرات هورمونی و فیزیکی که هر ماه در بدن شما به وجود می آید افزایش دهید , شانس حامله شدن خود را بیشتر میکنید.

به علاوه شما میتوانید از این معلومات استفاده کرده و با عدم برقراری رابطه ی جنسی در حوالی زمان تخمک گذاری , از حاملگی ناخواسته پیشگیری کنید.

چگونه زمان تخمک گذاری را تعیین کنیم؟

زمانِ شروع دوره ی قاعدگی بعدی خود را در نظر بگیرید , ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز , همان زمانی است که شانس تخمک گذاری شما در آن بسیار افزایش می یابد.
بانوانی که یک دوره ی کامل آنها ۲۸ روز میباشد , معمولا روز چهاردهم روز تخمک گذاری می باشد.
اگر میخواهید از این روش استفاده کنید باید بدانید که دوره کامل شما چند روز به طول می انجامد.

نشانه های تخمک گذاری:

۱/ تغییر در ترشحات دهانه رحم:

به هر میزان که روزهای بیشتری از دوره ی شما بگذرد , این ترشحات افزایش پیدا میکند و بافت آنها با تغییر روبه رو میشود.
این تغییرات , به معنی بیشترشدن سطح هورمون استروژن در بدن شما میباشد.
زمانی که ترشحات خارج شده لیز , شفاف و چسبنده باشد شانس باردار شدن شما افزایش پیدا میکند.
بسیاری از بانوان میگویند که ترشحات خارج شده در این دوره مثل سفیده ی تخم مرغ است . این ترشحات در حالت طبیعی مانند یک سد محافظ هستند , اما زمانی که بدن شما به آمادگی برای باردار شدن برسد به اسپرم این اجازه را میدهد که از مجرای رحم عبور کند و به سمت رحم بروند , سپس به سمت لوله های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد کنند.

۲/ بیشتر شدن دمای بدن:

بعد از تخمک گذاری , احتمالا دمای بدن شما بین ۰٫۴ تا ۱ درجه افزایش پیدا میکند. البته شما متوجه این تغییر نمیشوید , اما شما میتوانید با استفاده کردن از یک دماسنج « دمای پایه ی بدن » یا BBT خود را اندازه گیری نمایید.

منظور از دمای پایه ی بدن این است که , دمای بدن خود را در هنگام صبح و بعد از بیدار شدن از خواب , قبل از اینکه هر گونه فعالیتی انجام دهید , اندازه گیری نمایید.
اگر دمای بدن شما افزایش پیدا کرده باشد نشانه ی این است که تخمک گذاری در بدن شما انجام شده , چونکه آزاد شدن یک تخمک باعث تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون میشود , در نتیجه دمای بدن شما بیشتر میشود.

زمان حداکثر توانایی شما برای حامله شدن , دو تا سه روز قبل از , زمانی است که دمای بدن شما افزایش یابد.

برخی متخصصان بر این باورند که ۱۲تا۱۴ ساعت بعد از مشاهده ی اولیه افزایش دما شما شانس باردار شدن را دارید اما بیشتر متخصصان بر این باورند که این زمان برای باردار شدن خیلی دیر است. بعد از تخمک گذاری , یک تا دو روز طول میکشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را بیشتر کند. اما از آنجا که تخمک فقط ۲۴ساعت میتواند زنده بماند , زمانی که دمای بدن بیشتر شود , دیگر برای باردار شدن دیر است.

به همین دلیل است که , بیشتر متخصصان توصیه میکنند دمای بدن خود را چند ماه به طور دقیق زیر نظر بگیرید و نموداری برای آن تهیه کنید تا موفق شوید الگوی افزایش دما را بهتر تشخیص دهید و زمان احتمالی تخمک گذاری خود را تعیین کنید.

در این صورت شما میتوانید دو تا سه قبل از اینکه بدنتان افزایش دما داشته باشد رابطه ی جنسی برقرار کنید و احتمال باردار شدن خود را افزایش دهید.

 

۳/احساس درد در ناحیه پایینِ شکم:

تقریبا ۲۰ درصد از بانوان قادرند تخمک گذاری و فعالیت های مربوط به تخمک گذاری را حس کنند که شامل نشانه هایی از جمله:

درد ملایم تا تیرکشیدن شدید و ناگهانی باشد. و این درد تقریبا چند دقیقه تا چند ساعت به طول می انجامد.

 

 

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *