خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / بیماری کرونری قلب | عوامل ابتلا به بیماری کرونری قلب چیست؟

بیماری کرونری قلب | عوامل ابتلا به بیماری کرونری قلب چیست؟

محققان پزشکی به این نتیجه رسیده‌اند که عوامل خطر زای بسیاری وجود دارند که احتمال بروز و ابتلاء به بیماری کرونری قلب را افزایش می‌دهند. اگر بیماری های قلبی در خانواده شماست به طور شایع دیده می شوند؛ انجام معاینات منظم پزشکی پیشنهاد می‌شود. امّا خودتان هم میتوانید در کاهش ریسک ابتلا به این بیماری بسیار موثر باشید.

 

بیماری کرونری قلب  .

عوامل خطر زا بیماری کرونری قلب :

همانطور که احتمال برخورد سر یک فرد قد بلند به آستانه در بیشتر از یک فرد کوتاه قد است ؛ به همان نسبت نیز احتمال ابتلا به سکته قلبی برای فردی که چند فاکتور خطر زا را دارد بیشتر از فردی است که بدون این عوامل خطر زندگی می کند .

خطر ابتلا به بیماری کرونری قلب در صورت افزایش عوامل خطرزا به طور تصاعدی افزایش می یابد زیرا عوامل خطر به جای جمع شدن با هم ؛ در هم ضرب می شوند. عوامل خطرزا برای بیماری قلبی را می‌توان به عوامل قابل تاثیر و عوامل غیرقابل تاثیر تقسیم کرد .

اما همه عوامل خطر به یک میزان از اهمیت برخوردار نیستند. برخی عوامل مانند سیگار کشیدن می توانند تأثیرات بیشتری در به وجود آمدن بیماری کرونری قلب نسبت به عوامل دیگر داشته باشند.

همچنین ریسک ابتلا به این بیماری در یک فرد سیگاری به مراتب بالاتر می رود؛ اگر او علاوه بر این ؛ مبتلا به افزایش فشار خون و افزایش سطح چربی خون نیز باشد؛ نسبت به وقتی که فقط دارای یکی از این عوامل خطر باشد.

افزایش سطح کلسترول خون به معنی یک عامل خطر متوسط برای فرد مبتلا است . اما این نباید باعث آرامش خاطر شما شود پس باید با پزشک خانوادگی تان در مورد روش های کاهش سطح کلسترول خون مشورت کنید.

عوامل موثر در ابتلا به بیماری کرونری قلب چیست؟

عوامل قابل تاثیر بر بیماری کرونری قلب:

۱/ استعمال دخانیات

۲/ بالابودن سطح کلسترول خون

۳/ فشارخون بالا

۴/ دیابت (مرض قند )

۵/ اضافه وزن

۶/ استرس

۷/ کمبود فعالیت های بدنی

بیماری کرونری قلب  .
عوامل غیر قابل تاثیر بر بیماری کرونری قلب:

۱/ عوامل ارثی مثل استعداد ابتلا به چربی خون بالا

۲/ جنسیت :مردان بیشتر از زنان مبتلا میشوند.

۳/ بالارفتن سن

۴/ سابقه خانوادگی

جالب توجه است که بیماری کرونری قلب تا سن ۵۵سالگی به مراتب در مردان شایع تر از زنان است. زنان تا قبل از منوپوز (زمانی که آخرین خونریزی ماهیانه در سن یائسگی اتفاق می افتد) به ندرت مبتلا به سکته قلبی می شوند. پس از منوپوز تعداد مبتلایان به بیماری کرونری قلب در زنان نیز به طور پیوسته افزایش می یابد. از سن ۷۵ سالگی به بعد تقریباً یک توزیع یکنواخت و یکسان در زنان و مردان دیده می‌شود.

علت اصلی اینکه چرا زنان تا قبل از منوپوز کمتر به بیماری کرونری قلب مبتلا می شوند هنوز به درستی شناخته نشده است ؛اما احتمال داده می‌شود که این پدیده با هورمون های جنسی زنان در ارتباط باشدکه پس از منوپوز دیگر تولید نمی شوند. در این میان خیلی از خانم ها در سنین یائسگی تحت درمان با هورمون ها قرار می گیرند. ثابت شده است که این درمان ها فرد را در مقابل سکته های قلبی محافظت می کند. به این دلیل بسیاری از پزشکان درمان جایگزینی هورمونی را پس از یائسگی پیشنهاد می کند.

منبع :بیماریهای قلبی
نویسنده : دکتر کریس دیویدسن
مترجم :دکتربهناز منصوریان

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *