چهارشنبه ، ۱ اسفند ۱۳۹۷
خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / بیماری پارکینسون |علت و علائم‌ و درمان بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون |علت و علائم‌ و درمان بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی است که منجر به عدم تعادل و هماهنگی اعضای بدن میشود و مشکلاتی را در راه رفتن , صحبت کردن و… به وجود می آورد. نشانه های پارکینسون معمولا به تدریج شروع میشوند و در طول زمان شدت می یابند. همانطور که این بیماری رشد میکند , فرد در راه رفتن و صحبت کردن مشکلاتی پیدا میکند و همچنین ممکن است مبتلایان به این بیماری , تغییرات روحی و رفتاری , مشکلات خواب , افسردگی , مشکلات حافظه و خستگی را داشته باشند.

 

بیماری پارکینسون

 

علت بیماری پارکینسون چیست؟

علت بیماری به طور کلی ناشناخته میباشد اما اعتقاد بر این است که عوامل ژنتیکی و محیطی بر آن تاثیر میگذارند. گفته میشود افرادی که در معرض برخی آفت کش ها قرار میگیرند بیشتر امکان ابتلا به این بیماری را دارند.

سطح دوپامین در افرادی که مبتلا به پارکینسون هستند کم میباشد و سلول های تولیدکننده دوپامین که به عنوان نورون های دوپامینرژیک(انواع سلول های عصبی) شناخته میشوند در مغز ناپدید میشوند و دانشمندان نمیدانند چرا این سلول ها میمیرند.

هنگامی که دوپامین کم است . فرد کمتر میتواند حرکانش را کنترل کند و انجام کارها برای او سخت میشود. سطح دوپامین در بیماران مبتلا به این بیماری به طور مداوم کاهش می یابد بنابراین شدت بیماری آنها به تدریج بیشتر میشود.

 

بیماری پارکینسون

 

علائم بیماری پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون دارای چهار ویژگی اصلی میباشد:

۱/ لرزش در دست ها , بازوها , فک و یا سر

۲/عدم استحکام اندام و تنه

۳/کند شدن حرکت

۴/ تعادل و هماهنگی ناسازگار که گاهی منجر به افتادن میشود.

بیماری پارکینسون

علائم دیگر ممکن است شامل افسردگی , مشکل در بلعیدن غذا , مشکلات ادراری و پوستی , اختلال در صحبت کردن و… باشد.

علائم در ابتدا در یک طرف بدن و یا حتی در یک عضو در یک طرف بدن تأثیر میگذارند و با گذشت زمان بر هر دو طرف بدن تاثیر میگذارند. اعضای خانواده یا دوستان فردی که مبتلا به بیماری پارکینسون میباشد معمولا اولین کسانی هستند که میتوانند این علائم را ببینند.

یک عامل خطر برای بیماری پارکینسون وجود دارد , و آن” سن ” میباشد.

بیماری پارکینسون مردان را نسبت به زنان بیشتر تحت تأثیر قرار میدهد(خطر ابتلا به این بیماری در مردان ۵۰برابر بیشتر از زنان میباشد) و بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال دیده میشود , با این حال , حدود ۴ تا ۵ درصد از افراد مبتلا جوانان زیر ۴۰سال هستند , هنگامی که علائم و نشانه های این بیماری در فردی بین۲۱ تا۴۰ سال ایجاد شود به عنوان بیماری پاریکسون جوانی شناخته میشود.

 

آمار بیماران پارکینسون چه تعداد است؟

در رابطه با اینکه چه تعداد مبتلا به بیماری پاریکسون هستند آمار دقیقی وجود ندارد , و به دست آوردن آمار دقیق تقریبا غیر ممکن است. همچنین چندین بیماری مختلف وجود دارند که علائم مشابهی به بیماری پاریکسون دارند مانند: پارکینسونیزم .

 

بیماری پارکینسون

 

بیماری پارکینسون بر روی صدا تأثیر میگذارد:

یک ریاضیدان بریتانیا با توجه به آزمایشاتی که انجام داده است معتقد است بیماری پارکینسون علاوه بر اینکه بر اندام ها تأثیر میگذارد , چگونگی صحبت را نیز تحت تأثیر قرار میدهد.

بیماری پارکینسون همچنین حس بویایی را تحت تأثیر قرار میدهد اما خوشبختانه با توجه به پیشرفت علم پزشکی , پزشکان میتوانند تخریب سلول های مغزی را کاهش دهند و سبب افزایش کیفیت زندگی افراد مبتلا به بیماری پارکینسون شوند.

 

چه داروهایی برای درمان بیماری پارکینسون وجود دارد؟

بیماری پارکینسون
داروهای تجویز شده برای پارکینسون:

داروهایی که سطح دوپامین را در مغز افزایش میدهند از داروهای تجویز شده برای این بیماری میباشند.

درمان اصلی برای بیماری پارکینسون , لوودوپا میباشد که میتواند دوپامین را افزایش دهد , معمولا افراد لوودوپا را همراه داروی دیگری به نام کربی دوپا دریافت میکنند.

کربی دوپا , برخی از عوارض جانبی لوودوپا مانند تهوع و استفراغ را کاهش میدهد.

افراد مبتلا به پارکینسون هرگز نباید از مصرف لوودوپا خودداری کنند و هیچ گاه نباید به طور ناگهانی استفاده از این دارو را متوقف کنند زیرا در این صورت ممکن است عوارض جانبی جدی مانند عدم توانایی حرکت و یا مشکلات تنفسی برای آن ها به وجود آید.

منبع:
medicalnewstoday.com

nia.nih.gov

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *