پنج شنبه ، ۱ اسفند ۱۳۹۸
خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / بیماری غده پروستات ،خوراکیهایی که باعث بزرگ شدن پروستات میشوند

بیماری غده پروستات ،خوراکیهایی که باعث بزرگ شدن پروستات میشوند

پروستات , غده ای است به اندازه یک گردوی کوچک که در بدن مردان بین مثانه و مقعد قرار گرفته و دور تا دور مجرای ادرار را پوشانده است. کار آن ساختن مایعی است که اسپرم را رقیق میکند . این غده که برای مردان نقش مؤثری دارد , اغلب در اواسط یا اواخر عمر بیماری غده پروستات در اثر تورم و بزرگ شدن موجب بروز اختلالاتی در عمل مثانه و مجرای ادرار شده و باعث تکرر ادرار و دفع ناقص آن می‌گردد.

 

بیماری غده پروستات .

علایم بیماری غده پروستات :

شایع ترین علامت بیماری غده پروستات میل به ادرار کردن به خصوص هنگام شب است. مقدار ادراری که هر بار دفع میشود بسیار کم و خروج آن بسیار مشکل است. همچنین بیمار در ناحیه مقعد و بین دو پا احساس ناراحتی می کند , زیرا پروستات بزرگ می شود و بر ناحیه مقعد و سایر قسمت های مجاور فشار وارد می سازد.

 

علت اختلال غده پروستات :

علت اختلال غده پروستات معمولا افراط در اعمال جنسی در اوایل جوانی است که معمولا منجر به کاهش ذخیره روی در بدن و در نتیجه بیماری پروستات و اختلالات عصبی و ذهنی می شود. از طرفی , مغز بایستی به منظور ساماندهی افکار و حفظ تعادل , به میزان کافی روی داشته باشد. تمام بافت های عصبی نیز برای عملکرد درست خود به روی نیاز دارند. نتیجتا دلهره , استرس , تشویش و غیره نیز در ایجاد اختلال پروستات سهم بسزایی دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که میزان کافی روی در بدن , بزرگی پروستات را کاهش میدهد. مقدار زیادی روی در مخمر آبجو , لوبیا , کنجد , انواع مغز‌ها , دانه کدوتنبل , دانه های آفتابگردان و سویا یافت می‌شود. همچنین در حبوبات و غلات کامل مقداری روی وجود دارد.

 

درمان بیماری غده پروستات :

درمان طبی بیماری غده پروستات برداشتن آن است. از آنجا که عمل آن بسیار سخت و ناراحت کننده است , بیمار تا آن جا که می تواند از تن دادن به آن خودداری می‌کند , زیرا اولاً با تحمل این عمل از علت اختلال رهایی نمی‌یابد , ثانیاً برداشتن این غده موجب درماندگی و از کار افتادگی اوضاع جسمانی و عضلانی و روانی بیمار خواهد گردید. یگانه راه حقیقی درمان اختلال پروستات , توسل به معالجات طبیعی است , حتی در مواقعی که بیماری , درمان ناپذیر باشد.

با پیروی از روش درمان طبیعی از جمله حفظ رژیم غذایی گیاه خواری و مصرف روزانه یک لیوان عرق گزنه می‌توان بیمار را از این عارضه رهایی بخشید.

مصرف روزانه سه حبه سیر خام ,کمک زیادی به دفع عفونت مجاری ادرار می‌کند. آب هویج , آب پرتقال و آب انبه از تورم پروستات جلوگیری میکند.

کرفس , خیار , کاهو , لیمو و کدو حلوایی نیز برای مداوای پروستات به کار میرود. مهمترین نقش تخم کدو در پزشکی , کمک به درمان بیماری های مجاری ادرار است.

مصرف تخمه کدو , خصوصا روغن آن از بزرگ شدن پروستات جلوگیری می‌کند و تاثیر مثبتی بر مثانه دارد. مصرف شربت آبلیمو نیز در رفع عفونت مجاری ادرار و مثانه موثر است.

از مصرف غذای سرخ کردنی , ترشی , چای , قهوه , نان سفید و سیب زمینی سرخ کرده باید خودداری شود. پرهیز از مشروبات الکلی نیز موجب موفقیت در درمان خواهد

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *