خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / بیماری سوزاک |علل و علائم / چگونه از بیماری سوزاک پیشگیری کنیم؟

بیماری سوزاک |علل و علائم / چگونه از بیماری سوزاک پیشگیری کنیم؟

بیماری سوزاک یکی از بیماری های آمیزشی است که به گونه« گونوره» نیز شهرت دارد و میکروب آن قادر است به مخاط و پوشش مجرای ادراری و دستگاه تناسلی آسیب رسانده و به عنوان شایعترین بیماری آمیزشی مطرح شود. میکروب سوزاک قادر است افزون بر دستگاه تناسلی , به حلق , چشم , رحم و کانال مقعد نیز منتقل شود و آنها را مبتلا سازد.

 

بیماری سوزاک .

 

علت به وجود آمدن بیماری سوزاک چیست؟

عامل ایجاد سوزاک نوعی میکروب به نام« نایسریا گونره» است. این میکروب توانسته است از نظر میزان سرایت , بعد از سرماخوردگی به عنوان دومین بیماری شایع عفونی در جهان از فردی به فرد دیگر عمل کند.

 

علائم بالینی بیماری سوزاک چیست؟

ترشح از ادرار , سوزش ادراری , تکرر ادراری , التهاب و قرمزی قسمت انتهایی و تورم در ناحیه خروج ادرار و گاهی نیز هیچ گونه علامت بالینی در بیماری سوزاک مشاهده نمی شود.

عفونت چشم نوزادان و کوری متعاقب آن در اثر عفونت زایمانی سوزاک یکی از علل کوری در کودکان است.

 

تشخیص بیماری سوزاک چگونه است؟

با بررسی میکروسکوپی ترشحات مجرای ادراری توسط لام مستقیم و رنگ آمیزی آن و یا کشت میکروب و ایمونوفلورسانس و سایر روش های سرولوژیکی میتوان به تشخیص قطعی سوزاک دست یافت.

 

بیماری سوزاک .

 

 

 

عوارض بیماری سوزاک چیست؟

عوارض سوزاک در مردان و زنان با یکدیگر متفاوت است و در مجموع عبارتند از:
سوزش و عفونت پیشاب راه و پروستات و اپیدیدیم و رحم و رکتوم و سایر اعضای دستگاه تناسلی مرد و زن , مننژیت , هپاتیت , عفونت قلب و پوست و سایر عفونت های خونی و داخلی , عفونت گلو , کوری چشم کودکان و مرگ

 

نحوه ی پیشگیری از بیماری سوزاک چیست؟

با توجه به اینکه انسان به عنوان تنها میزبان و مخزن میکروب سوزاک است پس میتوان به مراقبت های شدید بهداشتی , از این معظل عفونی و حتی مرگ زا که دارای عوارض اقتصادی و اجتماعی گسترده ای نیز هست رهایی یافت.

استفاده از قطرات نیترات نقره در چشم نوزادان و در مادران حامله ی مشکوک به سوزاک سبب پیشگیری از ابتلای چشمی نوزادان میشود.

استفاده از راه های بهداشتی در حین آمیزش(کاندوم) و انجام آزمایشات چکاپ و مراجعه به پزشک در موارد مشکوک میتواند از راه های خوب پیشگیری و پیگیری بیماری باشند. آموزش عمومی به مردم به ویژه اقشار جوان از ضروریات پیشگیری از بیماری سوزاک میباشد. همچنین برای ایمنی جامعه باید این مسئله تفهیم شود که هم جنس بازان و کسانی که با افراد متعدد رابطه جنسی دارند در معرض مستقیم بیماری سوزاک قرار دارند.

 

منبع: پزشک خانواده
تألیف: دکتر لطفعلی پورکاظمی

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *