خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / بیماری سندرم رینود |انواع بیماری سندرم رینود و درمان آن

بیماری سندرم رینود |انواع بیماری سندرم رینود و درمان آن

بیماری سندرم رینود یک وضعیت پزشکی است که در آن اسپاسم سرخرگ ها , سبب کاهش جریان خون میشود و به طور معمول انگشتان دست و انگشتان پا تحت تأثیر قرار میگیرند و گاهی به ندرت , بیماری سندرم رینود بر بینی ,  گوش و یا لب ها تأثیر میگذارد.

 

بیماری سندرم رینود.

 

مناطقی که تحت تأثیر این بیماری قرار میگیرند قرمز میشوند و با سوزش همراه است , و این وضعیت ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت ادامه یابد.

 

انواع بیماری سندرم رینود :

بیماری سندرم ‌رینود دارای دو نوع اولیه و ثانویه میباشد.

رینود اولیه علت به وجود آمدنش مشخص نیست و تصور میشود تا حدی ارثی باشد هر چند ژن های خاصی هنوز شناسایی نشده اند و این نوع از رینود معمولا در سن ۱۵‌ تا ۳۰ سالگی به وجود می آید و بیشتر بر زنان تأثیر میگذارد.

اما رینود ثانویه در نتیجه ی شرایط دیگر رخ میدهد و ممکن است به علت هایی ‌مانند: صدمه به دست , سیگار کشیدن , مشکلات تیروئید , اسکلرودرما یا لوپوس و استفاده از برخی داروها به وجود آید و این نوع از سندرم رینود , بیشتر بر افراد مسن تأثیر میگذارد.

 

بیماری سندرم رینود.

 

آشنایی با سندرم رینود میتواند به شما جهت پیشگیری از این بیماری کمک نماید زیرا در صورتی که بیماری سندرم رینود در مراحل اولیه تشخیص داده نشود , میتواند اختلالاتی به صورت دائمی در گردش خون در انگشتان دست و پا ایجاد نماید.

اگر چه بیماری سندرم رینود در صورتی که به موقع تشخیص داده شود , هیچگونه تهدیدی برای زندگی شما به وجود نمی آورد اما اگر بیماری سندرم رینود بسیار شدید باشد باعث معلولیت میشود .

پدیده رینود در تایپیست ها و پیانیست های حرفه ای به علت استفاده ی زیاد از انگشتان و همچنین دندانپزشکان دیده میشود و همچنین مطالعات نشان میدهند کارگرانی که به صورت طولانی مدت از ابزارهایی مانند چکش و یا اشیاءسنگین استفاده میکنند نیز رواج دارد.

 

چه آزمایش هایی برای بیماری سندرم رینود در دسترس است؟

 

چندین آزمایش آزمایشگاهی میتوانند به تعیین اینکه آیا فرد دارای پدیده رینود است کمک کنند. برخی از این آزمایش ها حساسیت پوست و یا جریان خون را در انگشتان , به ویژه در شرایط خنک کننده اندازه گیری میکنند , با این حال هنوز هیچ یک از این آزمایش ها برای تشخیص پدیده رینود پذیرفته نشده است.

 

درمان بیماری سندرم رینود 

چه درمانی برای بیماری سندرم رینود در دسترس است؟

کارگران با مواردِ خفیفِ پدیده رینود ناشی از ارتعاش , در صورتی که از خطر اجتناب کنند به احتمال زیاد بهبود می یابند و اما برای موارد شدید , داروهای تجویزی توسط پزشک ممکن است به کاهش حملات کمک کنند. هدف از درمان کاهش تعداد و شدت حملات و جلوگیری از آسیب به انگشتان دست و پا است.

هنگامی که محرک ها شناسایی شوند به صورت موثرتری , این بیماری بهبود می یابد.

یکی از درمان های موثر برای بهبود بیماری سندرم رینود , استفاده از لباس های کافی و دستکش برای گرم نگه داشتن بدن میباشد و همچنین باید حدالامکان از استرس دوری کرد زیرا استرس و ناراحتی های هیجانی میتواند باعث افزایش حملات شوند.

 

بیماری سندرم رینود .

 

چگونه با بیماری سندرم رینود زندگی کنیم؟

 

▪️از لباس و دستکش و به طور کلی پوشاکی که سبب گرم نگه داشتن بدنتان میشود استفاده کنید.

▪️استرس و اضطراب را کاهش دهید.

▪️هنگام حملات , انگشتان دست و پای خود را سریعا در معرض گرما و درون یک کاسه آب گرم قرار دهید.

▪️وزش را فراموش نکنید زیرا ورزش گردش خون را افزایش میدهد.

▪️مایعات زیاد بنوشید تا بدن شما به کم آبی دچار نشود.

▪️از مصرف تنباکو_نیکوتین اجتناب کنید زیرا گردش خون را کاهش میدهند.

 

 

 

منبع:

ccohs.ca

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *