خانه / پزشکی,سلامت / بیماری سندرم داون چیست؟ علائم بیماری سندرم داون چیست؟

بیماری سندرم داون چیست؟ علائم بیماری سندرم داون چیست؟

بیماری سندرم داون ‌یک وضعیت ژنتیکی و شایعترین اختلال کروموزومی است. بدن ما از میلیون ها سلول تشکیل شده است در هر سلول ۴۶ کروموزوم وجود دارد , هنگامی که یک کروموزوم اضافی وجود داشته باشد , سندرم داون ایجاد میشود. افراد مبتلا به بیماری سندرم داون , به جای ۴۶کروموزوم , ۴۷ کروموزوم دارند.

 

بیماری سندرم داون

تشخیص سندرم داون :

سندرم داون گاهی اوقات به عنوان trisomy 21 شناخته میشود.برای تشخیص سندرم داون میشود از آزمایشاتی قبل از تولد استفاده کرد , سندرم داون معمولا هنگام تولد تشخیص داده میشود و با آزمایش خون تایید میشود. درصد کوچکی از افراد مبتلا به سندرم داون , طیف کوچکی از بیماران مبتلا به اوتیسم را تشکیل میدهند.

بیماری سندرم داون با افزایش خطر ابتلا به بیماری های آلزایمر و اختلالات مغزی همراه است و منجر به کاهش حافظه میشود , اگرچه بیماری آلزایمر معمولا یک اختلال است و در افراد مسن اتفاق می اُفتد اما افراد مبتلا به سندرم داون معمولا این وضعیت را در پنجاه یا شصت سالگی از خود نشان میدهند.

اکثر افرادی که به سندرم داون مبتلا هستند زندگی عادی و معمولی میتوانند تجربه کنند. برخی از افراد مبتلا به سندرم داون ممکن است نیازی به کمک زیاد برای زندگی معمولی نداشته باشند , در حالیکه برخی از مبتلایان ممکن است نیاز به حمایت زیادی داشته باشند.

 

بیماری سندرم داون

افرادی که سندرم داون دارند , دارای ضعف فکری میباشند و در صحبت کردن با دشواری هایی روبه رو میشوند (برخی از افراد مبتلا به سندرم داون میتوانند به صورت روان و واضح صحبت کنند) بیشتر این افراد میتوانند به جای بیان کردن کلمات , این کلمات را درک کنند و این جمله به این معناست که در بسیاری از موارد توانایی های این افراد نادیده گرفته میشود و منجر به ناراحتی آنها میشود.

افراد مبتلا به سندرم داون دارای آرزو و نیازهایی هستند که اغلب اوقات نادیده گرفته میشوند. این نیاز ها عبارتند از:

  • جای خوب برای زندگی
  • اشتغال معنی دار
  • فرصت برای لذت بردن از جمع دوستان و خانواده

و اگر بخواهیم این نیازها را در چند کلمه خلاصه کنیم , باید بگوییم این افراد نیاز به ” داشتن نقش در جامعه ” دارند , با این حال دستیابی به این هدف برای افراد مبتلا به سندرم داون مشکل تر از بقیه ی افراد میباشد. در گذشته بسیاری از افراد مبتلا به سندرم داون فرصتی برای پیشرفت نداشتند و اغلب از جامعه جدا شده بودند و در محیط های جداگانه مانند موسسات مراقبت از زندگی , به سر میبردند.

 

بیماری سندرم داون

 

یکی از بزرگترین چالش هایی که افراد مبتلا به سندرم داون با آن روبه رو هستند , نگرش افراد جامعه به آنها میباشد , به این معنی که بسیاری از افراد , توانایی و استعداد های افراد مبتلا به سندرم داون را نمیبینند و فقط و فقط بیماری این افراد یعنی سندرم داون را میبینند.
به یاد داشته باشید که هیچ گاه از تعاریفی مانند : قربانی یا آسیب دیده برای افراد مبتلا به سندرم داون استفاده نکنید زیرا بکار بردن این واژه ها برای این افراد درست نمی باشد.

 

علائم بیماری سندرم داون چیست؟

افراد مبتلا به بیماری سندرم داون تقریبا همیشه دارای اختلالات فیزیکی و فکری هستند و توانایی های ذهنی آنها معمولا شبیه به افراد ۸ – ۹ ساله است. آنها همچنین دارای عملکرد ضعیف در سیستم ایمنی هستند و بیماری هایی مانند صرع , نقص مادرزادی قلب , بیماری های تیروئید و اختلالات روانی در این افراد افزایش می یابد.
افراد مبتلا به بیماری سندرم داون ویژگی های فیزیکی زیر را دارند:

  • چانه کوچک
  • ضخامت عضلات
  • پل بینی صاف
  • گردن کوتاه
  • انعطاف پذیری بیش از حد
  • فضای اضافی بین انگشتان

 

بیماری سندرم داون

 

علایم دیگر :

همچنین , میانگین قد در زنان مبتلا به بیماری سندرم داون , ۱۴۲ سانتی متر میباشد و در مردان مبتلا به سندرم داون ۱۵۴ سانتی متر میباشد. بین ۱۰تا ۴۵ درصد از افراد مبتلا به سندرم داون هنگام صحبت کردن به لکنت زبان و یا دشواری در صحبت روبه رو میشوند.

افراد مبتلا به سندرم داون عموما خوشحال هستند اما علائم افسردگی و اضطراب ممکن است در اوایل بزرگسالی در آنها ایجاد شود.

کودکان و بزرگسالان مبتلا به سندرم داون در معرض خطر ابتلا به تشنج های صرعی هستند که این مورد در ۵ تا ۱۰ درصد کودکان و ۵۰ درصد بزرگسالان رخ میدهد.

ختلالات شنوایی و بینایی در بیش از نیمی از افراد مبتلا به سندرم داون رخ میدهد. مشکلات بینایی ۳۸ تا ۸۰ درصد از این افراد را تحت تأثیر قرار میدهد , ۲۰ تا ۵۰ درصد از

این افراد به استرابیسم دچار میشوند (استرابیسم یعنی حرکت دو چشم با یکدیگر هماهنگ نیست).

میزان بیماری های قلبی مادرزادی در نوزادان مبتلا به سندرم داون تقریبا ۴۰درصد است . همچنین خطر ابتلا به سرطان بیضه و برخی از سرطان های خون در افراد مبتلا به سندرم داون افزایش می یابد.

مشکلات تیروئید در ۲۰ تا ۵۰ درصد از افراد مبتلا به سندرم داون رخ میدهد. یبوست دیگر مشکلی است که افراد مبتلا به بیماری سندرم داون را تحت تأثیر قرار میدهد.

منبع:
downsyndrome.org.au

ghr.nlm.nih.gov

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *