خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / بوی بد دهان | چگونه بوی بد دهان را رفع کنیم؟

بوی بد دهان | چگونه بوی بد دهان را رفع کنیم؟

شاید هیچ کس راضی نباشد که دچار بوی بد دهان شود , به خصوص بانوان که واقعا برای آنان عیب بزرگی میباشد. شما هر چقدر زیبا و تمیز باشید و هر قدر خوب آرایش کرده باشید , وقتی دهانتان بو بدهد , تمام زیبایی های شما را از دیده می برد و این بوی نامطبوع موجب ناخشنودی طرف مقابل شما میشود. بسیاری از افراد نمیدانند دچار چنین عارضه ای هستند , ضرورت دارد هر کس در این مورد خود را مورد آزمایش قرار دهد و از نزدیکان خود بخواهد با استنشاق بوی دهانش او را از این نگرانی خارج سازند. باید بدانید بوی بد دهان نشانه بیماری و ناراحتی دستگاه های مختلف بدن است.

بیماری هایی که تولید بوی بد دهان مینمایند عبارتند از:

۱/فاسد بودن دندان ها و خرابی لثه ها

۲/ لوزه های چرکی

 

که در این دو بیماری با شستشوی دهان و معالجه دندان ها و همچنین رفع چرک لوزه ها , بوی بد دهان تمام میشود. اما بیماری های اصلی که موجب این بوی نامطبوع میشود , بیش از همه عبارتند از:

۱/ نارسایی و تنبلی کبد

۲/ عدم فعالیت و قدرت دفع کلیه ها

۳/ بیماری های دستگاه گوارش(اتساع معده , ورم معده)

۴/ کولیت و ییماری های روده

۵/ سرطان مری , معده و کبد

۶/ بیماری های ریه

 

بوی بد دهان .

 

باید دانست بیش از هر چیز کبد مسئول بوی بد دهان است. کبد با فعالیت خود موجب میشود که مواد سمی در بدن خنثی گردد و نیز مواد فاسد و یا موادی که برای بدن زیان آور است , تغییر شکل شیمیایی یافته , از طریق روده ها و کلیه ها دفع گردد که معمولا این فعل و انفعالات شیمیایی تولید گاز ها و تخمیراتی مینماید.

حال اگر کبد به خوبی نتواند به دفع این سموم بپردازد و یا نتواتد تخمیراتی که در معده و روده ها به وجود می آید , به وسیله صفرا تغییر داده و دفع نماید , چون این گازها در دستگاه گوارش دائما وجود دارد از طریق مری و دهان به خارج آمده و با صحبت کردن شخص منتقل میشود , و نیز وقتی که معده نتواند به خوبی غذا را هضم و دفع کند , به خاطر وجود ترشحات گوناگونِ خود , موجب تخمیر شده و به تدریج مواد غذایی فاسد میشود.

باز گازهایی که از این فساد مواد غذایی حاصل میشود , از طریق دهان و هنگام صحبت کردن دفع و موجب ناراحتی میشود. لذا بیش از هر عامل باید به وضع دستگاه گوارش و کبد توجه داشت تا بتوان جلوی بوی بد دهان را گرفت.

بوی بد دهان .
چگونه بوی بد دهان را رفع کنیم؟

نخست باید از خوردن موادی که کار کبد را زیاد میکند و نمیگذارد که کبد به خوبی انجام وظیفه کند , خودداری نمایید و نیز از خوردن موادی که موجب ازدیاد بوی دهان میشود پرهیز کنید. ساده ترین دستورات این است که:

۱/ از خوردن چربی , تخم مرغ , اغذیه سرخ شده , کِرِم شکلات , مشروب و ادویه خودداری کنید.

۲/ هر روز صبح یک لیوان آب لیمو ترش یا آب نارنج مخلوط با آب و نیر آب آلوی خیس کرده میل فرمایید. اگر دسترسی به لیمو یا نارنج و آلو ندارید , میتوانید مقداری آبغوره در یک لیوان آب حل و میل کنید.

۳/ در فصل تابستان حتما از آب هندوانه , آب انگور , آب طالبی , آب هویج یا میوه هایی چون گوجه و آلو میل کنید.

۴/ رعایت فرمایید پیوسته مزاجتان مرتب باشد. فراموش نکنید که میوه جات و سبزیجاتی چون کاهو و یا هندوانه و آلوی خیس کرده میتواند شما را در این امر کمک نموده و موجب راحتی دفع روده ها شود و بدین وسیله از ماندن مواد دفعی در روده ها جلوگیری کرده و بوی دهان را مرتفع سازد.

۵/ سبزی تازه را پیوسته با غذا میل فرمایید. به خصوص سبزیجاتی نظیر: جعفری , کرفس , شاهی , نعنا و هویج را هر روز مقداری میل کنید.

۶/ به شما توصیه میکنیم که چنانچه بتوانید هر روز صبح ناشتا دهانتان را با محلول آب و لیموترش شستشو دهید و رعایت رژیم ذکر شده را بنمایید , از این عارضه نامطبوع رهایی خواهید یافت.

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *