یکشنبه ، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / برونشکتازی چیست و برونشکتازی چگونه درمان میشود؟

برونشکتازی چیست و برونشکتازی چگونه درمان میشود؟

برونشکتازی , یک وضعیت پزشکی میباشد که میتواند به راه های هوایی آسیب برساند و باعث میشود که راه های هوایی شما توانایی خود را برای پاک کردن مخاط ها از دست بدهند و باکتری ها فرصت بیشتری برای رشد پیدا میکنند و این منجر به عفونت جدی ریه ها میشود. با گذشت زمان , راه های هوایی توانایی خود را برای حرکت اکسیژن از دست میدهند و این سبب میشود که اکسیژن کافی به ارگان های حیاتی نرسد.

همچنین میتواند منجر به مشکلات جدی بهداشتی مانند نارسایی تنفسی , آتکلوزیس و نارسایی قلبی شود.

 

برونشکتازی

 

این بیماری میتواند فقط بر روی یک بخش از یک ریه و یا در بخش های بسیاری از هر دو ریه تأثیر بگذارد. علائم ممکن است تا چندین ماه یا حتی چند سال پس از شروع عفونت ریه ها آشکار نشوند. تشخیص زودرس و درمان برونشکتازی مهم میباشد , شما هر چه زودتر برای درمان برونشکتازی به پزشک مراجعه کنید , آسیب کمتری به ریه ها وارد میشود.

عوارض برونشکتازی چیست؟

همانطور که گفته شد برونشکتازی شدید میتواند به سایر بیماری های جدی مانند مشکلات تنفسی و یا آتکلوزیس منجر شود. نارسایی تنفسی شرایطی است که اکسیژن کافی از ریه ها به خون منتقل نمی شود , نارسایی تنفسی ممکن است موجب تنگی نفس شود و یا در موارد شدید سبب تغییر رنگ پوست شود که باعث میشود پوست دچار رنگ بنفش شود. از دیگر عوارض بیماری برونشکتازی میتوان به گیجی و یا خواب آلودگی اشاره کرد.

 

برونشکتازی

 

اگر برونشکتازی پیشرفته باشد بر تمام بخش های راه های هوایی تأثیر میگذارد و منجر به نارسایی قلبی میشود. نارسایی قلبی شرایطی است که قلب نمی تواند خون کافی برای پاسخگویی به نیاز بدن فراهم کند.

چگونه از برونشکتازی جلوگیری کنیم؟

واکسن های دوران کودکی میتوانند از عفونت های مرتبط با این بیماری جلوگیری کنند.

از گازهای سمی اجتناب کنید زیرا دود و مواد مضر میتوانند به ریه ها آسیب برسانند.

عدم مراقبت صحیح گاهی موجب برونشکتازی میشود. به عنوان نمونه گیر کردن قطعات اسباب بازی و یا غذا در راه های هوایی میتواند در ابتلا به بیماری موثر باشند.

 

برونشکتازی

 

برونشکتازی چگونه درمان میشود؟

اغلب با دارو , هیدراتاسیون و فیزیوتراپی قفسه سینه درمان میشود. اگر برونشکتازی باعث خونریزی ریه ها شده باشد پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند.

اگر  موجب نارسایی تنفسی شده باشد پزشک شما ممکن است اکسیژن درمانی را توصیه کند. درمان با اکسیژن میتواند به افزایش سطح اکسیژن خون کمک کند. برای این درمان , اکسیژن از طریق بینی یا ماسک دریافت میشود. درمان با اکسیژن میتواند در منزل , بیمارستان و یا مراکز بهداشتی انجام شود.

آنتی بیوتیک ها درمان اصلی برای عفونت های مکرر ریه هستند.

برونشکتازی

 

انکسار کسانی و داروهای ضد انعقاد از دیگر داروهای تجویز شده برای این بیماری میباشند. انکسار کسانی کمک میکند تا مخاط ریه ها کاهش یابد.

در صورتی که هیچ کدام از درمان ها در بهبود بیماری موثر نبود , پزشک ممکن است به شما گزینه ی جراحی را پیشنهاد دهد. در موارد بسیار نادر ممکن است برونشکتازی شدید موجب شود که پیوند ریه انجام دهید و ریه هایی سالم را جایگزین ریه های آسیب دیده کنید.

منبع:
nhlbi.nih.gov

همچنین ببینید

ترومبوفلبیت

ترومبوفلبیت چیست و چگونه بیماری ترومبوفلبیت را درمان کنیم؟

ترومبوفلبیت چیست؟ لخته های خون میتوانند در شریان ها و یا رگ ها ایجاد شوند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *