یکشنبه ، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
خانه / زیبایی ، پوست و مو / کاشت مو و انواع روش های آن

کاشت مو و انواع روش های آن

تعداد عواملی که بر ریزش موی مردان تاثیر می گذارد بسیار زیاد است، اما مهمترین آن ها الگوی طاسی مردانه یا (Male Pattern Baldness) می باشد. ما در این مقاله بر این بیماری و راه درمان آن متمرکز خواهیم شد.

کاشت مو تنها درمان ریزش موی ژنتیکی

الگوی طاسی مردانه در واقع یک بیماری ارثی یا ژنتیکی می باشد که ممکن است از هر دو طرف درخت خانواده به ارث برسد. بنابراین اگر در خانواده پدری خود همه موی ضخیم و پرپشت دارند خیلی هم مطمئن نباشید که دچار ریزش موی ارثی نشوید.

این یک بیماری ناشی از یک محصول جانبی تستسترون به نام دی هیدروتستوسترون یا DHT است. به فولیکول های مو متصل می شود و باعث می شود که در طول زمان کوتاه شوند. این کوتاهی باعث می شود که موها نازک و نازک تر شوند تا اینکه برخی از مردان قسمت جلویی سرشان کاملا طاس می شود.

تنها راه درمان این نوع ریزش مو در حال حاضر فقط کاشت موی طبیعی می باشد. کاشت مو روشی است که در آن گرافت های مو از ناحیه بانک مو از پشت سر برداشت شده و به ناحیه بدون مو که دچار ریزش مو شده انتقال داده می شود.

در این روش درمان ریزش مو که موها کاملا طبیعی رشد می کنند مزایا و عوارضی وجود دارد که در این صفحه به بیان آن ها و انواع روش های آن می پردازیم.

انواع روش های کاشت مو

به طور کلی ۲ روش اصلی برای کاشت مو بیشتر وجود ندارد و همه روش های دیگر مشتق شده از این ۲ روش اصلی می باشند. اولین و ابتدایی ترین روش کاشت مو ، روش برداشت نواری یا FUT است که به مرور تکامل یافت. روش کاملتر که بعد از این روش بوجود آمد روش FIT یا برداشت تک واحدی می باشد که عوارض ناشی از روش برداشت نواری را به حداقل رساند.

کاشت مو به روش FUT

در این روش جراح کاشت مو ابتدا از ناحیه بانک موی انسان یه نوار به عرض ۲ سانتی متر جدا می کند. سپس بوسیله میکروسکوپ های بسیار دقیق به جداسازی واحدهای فولیکولی می پردازد و در ظرفی آن ها را جمع آوری می کند تا آماده کاشت شوند.

در مرحله بعد واحدهای فولیکولی جدا شده بصورت تک تک در ناحیه بدون موی سر متقاضی پیوند مو کاشته می شود.

کاشت مو به روش FUT
کاشت مو به روش FUT

بزرگترین ایراد این روش جای زخمی حاصل از برداشت نواری است که در پشت سر انسان به جا می ماند. از دیگر معایب مهم این روش درد و خونریزی شدید هنگام برداشت نوار می باشد.

شاید بزرگترین مزیت این روش سرعت انجام آن و هزینه بسیار پایین آن باشد. اما می توان به سالم برداشت شدن همه گرافت های مو در این روش هم اشاره کرد.

کاشت مو به روش FIT

به دلیل عارضه مهمی که روش برداشت نواری داشت جراحان کاشت مو سعی در پیدا کردن راهی برای از بین بردن این عارضه مهم یعنی جای اسکار پشت سر نمودند.

نتیجه برداشت تکی گرافت های مو از پشت سر شد. این روش بخاطر برداشت تک واحدی FIT نام گرفت. در روش کاشت موی FIT به جای برداشت نوار از پشت سر واحدهای فولیکولی به صورت تک واحدی از پشت سر برداشت می شوند.

در روش کاشت موی فولیکولار یونیت بعد از برداشت واحدها سریع آن ها را به ناحیه بدون مو انتقال می دهند و سپس برداشت مجدد انجام می شود.

کاشت مو به روش FIT
کاشت مو به روش FIT

بزرگترین ایراد این روش وقت گیر بودن آن است که در بیشتر مواقع برای نواحی وسیع تا ۲ روز جراحی به طول می انجامد. اما دیگر از زخم بزرگ و جای اسکار در پشت سر خبری نیست. همچنین زخم های کوچک حاصل از برداشت مو به سرعت بهبود می یابند.

هزینه کاشت مو به روش FIT نسبت به روش برداشت نواری بیشتر است. این روش را کاملترین روش کاشت مو در ایران می نامند.

کاشت مو به روش ترکیبی

همانطور که از نام این روش کاملا مشخص است، این روش ترکیبی از دو روش اصلی FUT و FIT می باشد. این روش برای افرادی مناسب است که بالاترین میزان طاسی را دارند و قصد دوبار جراحی را ندارند.

مدت زمان انجام این روش یک روز است و هزینه آن تقریبا با روش FIT برابر است.

در این روش که هم معایب روش FUT را یدک می کشد هم معایب روش FIT را ابتدا با روش FUT بیشتر نواحی بدون موی سر را پوشش می دهند سپس بوسیله روش FIT تراکم مو را افزایش می دهند.

کاشت مو به روش SUT

کاشت مو با دستگاه SAFER که در ایران به روش SUT مشهور شده است زیر مجموعه روش فولیکولار یونیت یا همان روش FIT می باشد. تمامی مراحل این روش کاملا با روش مادر خود مشابه است و تنها تفاوت آن برداشت گرافت های مو می باشد.

در کاشت مو SUT برداشت گرافت ها بوسیله دستگاه SAFER و با مکش بالای این دستگاه انجام می شود. این دستگاه باعث سرعت در برداشت مو می شود. با روش SUT می توان تا ۴۰۰۰ گرافت را در یک روز برداشت کرد.

از معایب عمده این روش می توان به احتمال آسیب رسیدن به گرافت های مو هنگام برداشت اشاره کرد. اما مهمترین مزیت آن سرعت بالای برداشت گرافت ها و انجام ۱ روزه آن است.

بهترین روش کاشت مو

با کمی جستجو در اینترنت به انواع روش های کاشت مو مواجه می شوید که سردرگمی عجیبی برای شما بوجود می آورد. از روش های متداول و مرسوم و استاندارد کاشت مو که به توضیح پرداختیم تا انواع روش های عجیب و غریب بوجود آمده توسط کلینیک های پر تعداد این روزهای کشور عزیزمان ایران.

اما در کل باید بدانید بهترین روش کاشت مو برای شما را پزشک متخصص پوست و مو شما که در بهترین کلینیک کاشت مو ایران که توسط شما انتخاب می شود تشخیص می دهد.

بهترین پزشک کاشت مو
بهترین پزشک کاشت مو

بهترین روش کاشت مو در ایران در حال حاضر روش کاشت موی میکرو FIT می باشد که توسط کلینیک فوق تخصصی خانه سفید در ایران پایه گذاری شده است.

در این روش که بوسیله ابزارهای بسیار دقیق و فناوری روز دنیا انجام می شود حداقل میزان آسیب به گرافت های موی برداشت شده اتفاق می افتد.

روند بهبودی نواحی کاشته شده بسیار پرسرعت تر از سایر روش هاست و عوارض ناشی از این روش تقریبا به صفر رسیده است. محل برداشت گرافت ها سریع بهبود می یابد و در این روش امکان کاشت مو بدون تراشیدن سر هم وجود دارد.

هزینه کاشت مو

هزینه کاشت مو در ایران در شهرهای مختلف متفاوت است. کمترین هزینه کاشت مو حدود ۳ میلیون تومان و برای روش FUT و بالاترین هزینه متداول ۱۰ میلیون تومان برای روش میکرو FIT می باشد.
اما به طور کلی هزینه کاشت مو بین ۴ تا ۶ میلیون تومان برای روش های ترکیبی و FIT می باشد.

همچنین ببینید

درمان بیماری های التهابی

درمان بیماری های التهابی با استفاده از روش های طب سنتی

درمان بیماری های التهابی _ هنگامی که قسمتی از بدن ما دچار التهاب میشود همراه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *