خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / آپاندیس | آپاندیست را چگونه درمان کنیم؟

آپاندیس | آپاندیست را چگونه درمان کنیم؟

آپاندیس در حقیقت یک عضو سیستم دفاعی و لنفاوی بدن در ابتدای روده ی بزرگ است.این زایده به طول تقریبی ۶ تا ۹ سانتی متر بوده و متصل به سکوم یا روده ی بزرگ است.

 

آپاندیس .

 

علی رغم ترشح ایمونوگلوبولین از نوع Iga و برخی عملکردهای دیگر در سیستم دفاعی بدن , زیاد حائز اهمیت نبوده و برداشتن آن در صورت نیاز , تأثیر چندانی در سیستم ایمنی بدن نمی گذارد. آپاندیس به طور طبیعی در سمت راست و پایین شکم قرار گرفته است . آپاندیست نیز یک بیماری است که به اندازه خود آپاندیس قدمت دارد و شایع ترین بیماری شکمی است که به جراحی منتهی میشود. سن شیوع آن , هر چند در همه ی سنین ممکن است رخ دهد اما بین ۱۰ تا ۳۰سالگی رایج تر میباشد.

آپاندیست که یکی از شایعترین بیماری های حاد جراحی است , در مردان و به ویژه در دوران بلوغ شایع تر بوده و به دلیل انسداد دهانه خروجی , که علت آن ممکن است یک ذره غذا , ترشحات سفت شده , تومورها و یا فولیکول های بزرگ شده , اجسام خارجی باشد ؛ ورود سنگ های مدفوعی به داخل مجرای آپاندیس دچار التهاب شده و گاه سوراخ و یا پاره میشود که در این صورت به یک اورژانس حاد جراحی منجر خواهد شد.
از علل دیگر این عارضه , میتواند نفوذ دانه و تخم سبزیجات و میوه ها و کرم های روده ای به ویژه آسکاریس , در این عضو باشد.

 

علائم بالینی بیماری آپاندیس :

درد شکم که در آغاز مبهم , پراکنده و آزار دهنده است در حوالی ناف , درد شکم در قسمت ربع تحتانی راست شکم , که اکثرا به بخش های دیگر شکم هم سرایت میکند و ماهیت آن هم از حالت مبهم به یک درد تیز که محل کاملا مشخصی دارد تغییر میکند. بروز بی اشتهایی , تهوع , استفراغ و گاهی تب خفیف هم بیشتر تایید آن را میکند.

 

تشخیص بیماری آپاندیست:

از طریق علائم بالینی بیمار و معاینه پزشک و تست های آزمایشگاهی که بیانگر عفونت هستند همراه با عکس برداری و یا سونوگرافی فشاری تدریجی و سی تی اسکن می باشد. لاپاروسکوپی را هم میتوان به عنوان یک روش تشخیصی و هم درمانی به ویژه در زنان در نظر گرفت.

 

آپاندیست را چگونه درمان کنیم؟

جراحی فوری و بیرون آوردن آپاندیس ملتهب به عنوان بهترین راه نجات بیمار از عوارض حاصله است. جراحی آپاندیست با یک برش کوچک چند سانتی متری که اثر زیادی هم از خود به جا نمی گذارند , در مدت کوتاه و با حداقل درد , ناراحتی و عوارض انجام میشود.

روش های جراحی بدون برش جدار شکم(لاپاراسکوپیک) که امروزه در دسترس هستند , امکان درمان ساده تر و کم عارضه تر آپاندیست را فراهم کرده اند. روش های جدید جراحی سبب شده اند که امروزه آپاندیست به خودی خود تقریبا هیچ مرگ و میری در پی نداشته باشد.

مصرف آنتی بیوتیک و مشاوره های مکرر جراحی در حین و پس از تشخیص بسیار ضروری است.

 

 

 

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *