پنج شنبه ، ۱ اسفند ۱۳۹۸
خانه / پزشکی,سلامت / آفتاب درمانی |فواید نور خورشید برای بدن چیست؟

آفتاب درمانی |فواید نور خورشید برای بدن چیست؟

آفتاب درمانی نام دیگر آن «حمام آفتاب» است و توسط پزشکان هندی , یونانی و رومی بسیار توصیه شده است . نور خورشید , بر روی روح و شخصیت ما اثر مثبت می‌گذارد و شخصیت مثبتی را در فرد پدید می آورد , از این رو کسانی که از اثرات شفابخش نور خورشید , برخوردار می شوند در زندگی خوش بین تر و شادتر هستند. بنابراین توصیه می‌شود که روزانه بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بدن خود را در معرض نور خورشید قرار دهید , زیرا نور خورشید بدن را قادر می سازد که ویتامین D مورد نیاز خود را بسازد.

آفتاب درمانی  .

با  آفتاب درمانی , از بیماری نرمی استخوان جلوگیری کنید:

نور خورشید , دارو و وسیله تندرستی است. به همین دلیل , انسان به طور غریزی , به نور خورشید گرایش دارد. همان طور که می دانید بیماری راشیتیسم (نرمی استخوان) در اثر کمبود ویتامین D ایجاد میشود. در این عارضه , رشد و نمو استخوان ها متوقف شده , اختلالاتی در نسج استخوانی پدیدار می شود. این عارضه , غالباً در مراحل قبل از بلوغ , خصوصاً در کودکان خردسال پدیدار می‌گردد.

مادران قدیم هندی , نوزادان خود را ساعت‌ها لخت و برهنه زیر آفتاب در بغل نگه می داشتند و معتقد بودند که نور خورشید قامت آنها را راست و قدشان را بلند میکند.
گفتنی است کسانی که از پشت شیشه , در معرض نور خورشید قرار می گیرند از ویتامین D نور خورشید بهره کمتری می برند.

از این رو , اگر می خواهید از اثرات شفابخش نور خورشید , بیشتر بهره مند شوید , لازم است با بازگذاشتن پنجره ها , یا با قرار گرفتن در بالکن , در معرض مستقیم نور خورشید قرار گیرید.

 

آفتاب درمانی .

 

اثرات مفید نور خورشید:

✔️ نور خورشید باعث تحرک و تقویت اعصاب میشود.

✔️ نور خورشید , باعث اتساع عروق شده و موجب می گردد که مقدار زیادی خون به سطح پوست برسد ؛ در نتیجه رنگ پوست گلگون شده و آثار تندرستی ظاهر می شود.

✔️ آفتاب , بر‌ روی عضلات ضعیف اثر مثبت دارد.

✔️ نور خورشید , عمل دم را منظم می‌سازد و متابولیسم را بالا می برد , ( در نتیجه چربی های اضافی بدن را می سوزاند و انرژی اضافه را در عضلات پخش می کند).

✔️ در مقابل نور خورشید , بدن عرق می کند ؛ در نتیجه مقداری از سموم , از بدن دفع می‌شود که با نوشیدن آب , املاح خارج شده را می توان جبران نمود.

حمام آفتاب:

آفتاب , اکسیر زندگی است. پرتوهای آفتاب به اندازه کافی ویتامین D می سازند و به دنبال آن تغییرات شیمیایی مناسبی در بدن به وجود می آید که برای سیستم ایمنی ضروری است.

سلول‌های پیر و فرسوده پوست در این حالت از بدن خارج می شوند. گذشته از این , زیر تابش آفتاب , مولکول های مهاجمی در بدن تولید می شود که برای سلامتی سیستم ایمنی ضروری هستند. این سلول ها از بدن در برابر سلول‌های سرطانی مراقبت می‌کنند.

حمام آفتاب یکی از عوامل بسیار مهم برای سلامتی تمام بدن به شمار می رود. گردش خون , تغذیه و کلیه اعمال بدن از قرار گرفتن منظم در برابر نور خورشید سود می‌برند.

 

روش آفتاب درمانی یا حمام آفتاب :

✔️ حمام آفتاب را از پاها شروع کنید و به تدریج به قسمت های بالا بروید. سر و گردن نباید در معرض تابش آفتاب قرار گیرد.

از کلاه های لبه دار برای پوشش سر و گردن استفاده نمایید , تا از نور مستقیم خورشید زیان نبینید.

✔️ بهتر است بدون لباس در برابر نور خورشید قرار گیرید ؛ در صورتی که اجرای این کار غیر ممکن است , از لباس های نخی سبک و روشن استفاده کنید.

 

توجه:

از قرار گرفتن در آفتاب , بین ساعت های ۱۱ تا ۳ بعد از ظهر به ویژه در تابستان پرهیز کنید ؛ قبل از ساعت ۱۰ صبح و بعد از ساعت ۴ بعد از ظهر , بهترین زمان برای حمام آفتاب می باشد.

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *