خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / آبله مرغان در کودکان / اقدامات خانگی درمان آبله مرغان

آبله مرغان در کودکان / اقدامات خانگی درمان آبله مرغان

آبله مرغان نوعی بیماری عفونی شدید است که عامل ابتلا به آن گروهی از ویروسهای هرپس به نام ویروس واریسلا زوستر میباشد. آبله مرغان از شایع ترین بیماری های ویروسی دوران کودکی است. این بیماری معمولا خفیف بوده، اما ممکن است عوارض جدی به دنبال داشته باشد.

آبله مرغان حساسیت پوستی (راش ) مشخصی ایجاد میکند که با خارش شدید، تاول و علایمی مانند علایم  آنفولانزا خفیف همراه است. آبله مرغان برای کودکان دارای سیستم ایمنی ضعیف بیماری جدی محسوب می شود. اما گاهی حتی کودکان سالم را نیز با عوارض خطرناکی روبرو میکند.

بنابراین به محض مواجهه با علائم این بیماری باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

آبله مرغان

دلایل ابتلا به آبله مرغان :

دلیل بیماری آبله مرغان عفونت با ویروس واریسلا زوستر یک دیانای ویروس است. بیشترین شیوع آن در سن ۵ تا ۱۰ سالگی است. این ویروس از راه قطره های ریز در هوا
یا تماس با ضایعات پوستی، از فرد بیمار منتقل می شود. بیماری فوق العاده مسری است و انتقال آن بیشتر از راه قطرات تنفسی و هوا رخ می دهد. ویروس در وزیکولها هم وجود دارد و بنابراین بیماری از ۴۲ ساعت قبل از پیدایش بثورات تا وقتی که ضایعات دلمه ببندد، مسری خواهد بود ( بین ۷ تا ۸روز). بیماری بیشتر اوقات در زمستان و بهار دیده میشود.

تا وقتی که تمام وزیکولها تبدیل به دلمه نشوند کودک نباید به مدرسه برود و با افراد دیگر معاشرت داشته باشد. مبتلایان به آبله مرغان که بستری میشوند باید در اتاقی
ایزوله شوند تا از انتقال هوایی ویروس جلوگیری شود. دوره نهفتگی بیماری، ۲۱-۷ روز است.

اگر مادر یک نوزاد قبل یا حین بارداری آبله مرغان گرفته باشد، کودک وی تا چندین ماه در برابر آبله مرغان ایمنی دارد اما این ایمنی در ۴_۱۲ ماه پس از زایش کاهش می
یابد.

علایم اولیه ی ابتلا به آبله مرغان :

اولین نشانه آبله مرغان در کودکان جوش های روی بدن و کف سر است . این جوش ها شبیه جوش های عادی بوده ، ولی در نوک بعضی از آنها تاول های زرد رنگ دیده می شود . ته جوش ها و پوست اطراف آنها قرمز می شود .

تاولهای ظریف در طی چند ساعت ترکیده و به صورت پوست به جا می مانند .

پوست معمولا به شدت دچار خارش میشود . کودک بزرگتر یا آدم بزرگسال در هنگام ابتلا به این عارضه تب و سردرد دارد و احساس بیماری می کند ، ولی بچه های خیلی کوچک بیماری را راحت تر از سر می گذرانند .

در ابتدای بیماری معمولا تب پایین است ، ولی در ظرف یکی دو روز بعد بالا می رود .

 

آیا کسی برای بار دوم به آبله مرغان مبتلا می شود؟

اغلب افرادی که به آبله مرغان مبتلا شده اند برای بار دوم به این بیماری دچار نمی شوند . اما به ندرت دیده شده که افرادی ۲ بار به این بیماری مبتلا شده اند. برخی افراد هم دچار زونا می شوند.

زونا درواقع، فعال شدن دوباره ویروس آبله مرغان در دوران بعد از میانسالی است. این ویروس ها هنگام ابتلابه آبله مرغان در سیستم عصبی باقی می مانند و
پس از مدتی دوباره فعال می شوند و برخلاف آبله مرغان که در تمام بدن پخش می شود، فقط قسمت های کوچکی از پوست را در طول یک مسیر عصبی خاص در یک طرف بدن مورد تهاجم قرار میدهند.

واکسن چقدر از بروز آبله مرغان پیشگیری می کند؟

۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که واکسینه می شوند به آبله مرغان مبتلا نمی شوند. البته برخی افراد بعد از واکسینه شدن هم خیلی خفیف با آن مواجه می شوند که ممکن است تب بسیار خفیف و راش های قرمز رنگ ناچیزی داشته باشد.

 

اقدامات خانگی درمان آبله مرغان :

درمان آبله مرغان از طریق مصرف استامینوفن، داروهای آنتی هیستامین و داروی آسیکلوویر امکان پذیر است. ولی مصرف این داروها باید با نظر پزشک و طبق دستور
پزشک صورت پذیرد.

از دیگر روشهای درمان عدم پوشاندن لباسهای تنگ و زیاد به کودک، جلوگیری از نخاراندن دانه ها و استفاده بیشتر از مایعات در رژیم غذایی کودک است.

 

اقدامات لازم که باید در دوران بیماری انجام داد عبارتند از:

۱ .در دوران درمان آبله مرغان اگر کودک تب دارد، مادر میتواند به او استامینوفن دهد.

۲ .اگر بدن کودک خارش زیاد دارد، مادر میتواند با مشورت پزشک از داروهای آنتی هیستامین که اثر ضد خارش و خواب آور دارد به مقدار کم به کودک بدهد.

۳ .از مهمترین روشهای درمان اگر لباس زیاد و تنگ به کودک پوشانیده شود یا اتاق نگهداری کودک گرم باشد، بدن او عرق میکند و خارش دانه ها زیادتر خواهد شد؛ بنابراین مادر باید لباسهای کودک را کم کرده و زود به زود لباسهای او را عوض کند.

۴ .در ۴۲ ساعت اول پیدایش دانه ها و موارد شدید بیماری، میتوان داروی آسیکلوویر را به شکل خوراکی به کودکان و نوجوانان داد، ولی در اشکال خفیف و در کودکان سالم، دادن این دارو توصیه نمی شود.

۵ .کودکانی که دچار عیب ایمنی هستند و به آبله مرغان مبتلا میشوند، همچنین کودکانی که در نتیجه ی انتشار این ویروس، دچار تورم مغز میشوند یا کبد و ریه
آنها گرفتار میشود، باید هرچه زودتر جهت درمان آبله مرغان در بیمارستان بستری و با داروی آسیکلوویر تحت درمان قرار گیرند.

۶ .برای جلوگیری از خاراندن، ناخنهای کودک را کوتاه کنید.

۷ .اگر کودک به سنی رسیده است که میفهمد، باید به او گوشزد کنید که دانه های بدن، مخصوصا دانه های صورت خود را نخاراند تا دانه ها زخمی نشود و عفونت نکند و ًزخم به جای نگذارد.

۸ .بستری کردن کودک در خانه ضرورت ندارد.

۹ .رژیم غذایی کودک بهتر است در دوران بیماری، بیشتر از مایعات استفاده شود.

 

 

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *