کیست بارتولن چیست و علایم و درمان آن چگونه است ؟

غدد بارتولن در هر دو طرف واژن قرار دارند. این غدد مایع را ترشح می کند که به رطوبت واژن کمک می کند. کیست بارتولن در اثر تورم غدد بارتولن در ورودی واژن اتفاق می افتد.  کیست و یا آبسه بارتولن رایج است.

 

کیست بارتولن چیست

 

 

علائم :

اگر شما کیست کوچک، غیر عفونی داشته باشید، ممکن است متوجه آن  نشوید. اگر کیست رشد کند، ممکن است یک توده در نزدیکی واژن احساس کنید. اگر چه کیست معمولا بدون درد است. اما می تواند دردناک باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید ؟

  • در صورتی که یک توده دردناک در نزدیکی واژن خود دارید که پس از دو یا سه روز مراقبت بهبودی نداشته باشد.
  • اگر دچار تومور جدیدی در نزدیکی  واژن خود شدید. سریعا با پزشک خود تماس بگیرید،  چنین توده ای ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی مانند سرطان باشد.

 

جلوگیری :

هیچ راهی برای جلوگیری از  کیست بارتولن وجود ندارد. با این حال، رعایت نکات بهداشتی در رابطه جنسی به ویژه استفاده از کاندوم و عادت های بهداشتی مناسب می تواند به جلوگیری از عفونت کیست و تشکیل آبسه کمک کند.

 تشخیص کیست بارتولن :

انجام معاینات لگن
تهیه ی نمونه ای از ترشحات واژن یا رحم برای انجام  آزمایش عفونت
اگر سن شم ۴۰ سال  یا بیش تر باشد . انجام بیوپسی برای بررسی سلول های سرطانی

درمان کیست بارتولن :

کیست بارتولن به احتمال زیاد ماندگار است. آبسه ممکن است دوباره عود کند و نیاز به درمان  داشته باشد.
آبسه یا کیست بارتولن مسئله ای شایع است. درمان به اندازه کیست، دردناک بودن و عفونی بودن کیست بستگی دارد. گاهی اوقات درمان خانگی، همه ی آن چیزی ست که شما نیاز دارید. در موارد دیگر، تخلیه کیست  توسط جراحی ضروری می باشد. اگر عفونت رخ دهد، آنتی بیوتیک ها ممکن است برای درمان کیست بارتولن چرکی  مفید باشند.

 

منبع : mayoclinic.org

 

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

مشاوره حقوقی