کمردرد دوران بارداری و چگونگی تسکین آن

کمردرد در هشتاد درصد از زنان در طی بارداری ایجاد می شود . شدت آن می تواند کم باشد و فرد تنها بعد از ایستادن به مدت طولانی احساس ناراحتی کند یا اینکه شدید باشد و نتواند کارهای روزانه خود را انجام دهد. اگر چه کمردرد می تواند علامتی از درد زایمان باشد ، ولی در کل در اثر تغییراتی که در بدن رخ می دهد ، بوجود می آید .

تسکین کمردرد دوران بارداری

 

عوامل موثر بر ایجاد کمردرد در دوران بارداری :

هورمون هایی که در طی بارداری در بدن تولید می شوند ، باعث عدم استحکام مفاصل می شوند ، در نتیجه با رشد جنین لگن خاصره هم بزرگتر می شود و ایجاد کمردرد می کند.

افزایش وزن در حدود ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم در طی بارداری باعث وارد آمدن وزن زیادی در اطراف کمر و شکم می شود .

افزایش کشش وضعی بدن برای جبران تغییراتی که در مرکز ثقل بدن زن باردار رخ می دهد.

کمردرد و دردهای ناحیه لگن شایع ترین دردهای دوران بارداری است و به دردهایی اطلاق می شود که در اطراف ستون فقرات و ناحیه کمر احساس می شود و در موارد دیگر تا پاها نیز ادامه می یابد.

ایستادن و نشستن طولانی مدت و حمل بار دردهای ناحیه کمر را تشدید می کند.

دردهای ناحیه لگن در پشت لگن و پایین تر از ستون فقرات کمری و در ناحیه ساکروم احساس می شود که بالا رفتن از پله و برخواستن از صندلی این درد را تشدید می کند.

دردهای ناحیه لگن در خانم هایی که سابقه کمردرد داشته و سابقه ضربه به ناحیه لگن را دارند بیشتر مشاهده می شود.

 

درد سیاتیک در دوران بارداری :

رشد جنین در رحم زن باردار ممکن است باعث ایجاد فشار بر روی عصب سیاتیک شود.این فشار ممکن است باعث ایجاد دردی شود که می تواند از کمر تا پا انتشار پیدا کند .

 

عمل به این توصیه ها ممکن است به کاهش درد سیاتیک در حین بارداری کمک کند :

  • تا جایی که می توانید روی پهلو دراز بکشید ، که درد ایجاد نمی کند.

  • سعی کنید برای مدت درازی نایستید.

  • اگر باید بایستید، روی یک پا تکیه کنید و پای دیگرتان را بلند کنید و روی چیزی بگذارید تا استراحت کند.

  • اشیای سنگین را بلند نکنید.

  • شنا کردن را امتحان کنید .

  • یک بالشتک گرم کننده یا کیسه یخ روی ناحیه دچار درد بگذارید . تجویز داروهای مسکن و ضد درد در دوران بارداری امکان پذیر نیست وتنها راه درمان دردهای دوران بارداری فیزیوتراپی و ورزش است .

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

مشاوره حقوقی