کبد | چه غذاهایی سازگار یا زیان آور برای کبد میباشند؟

مواد سازگار با کبد:

۱/ هر تلخی و یا هر چیزی که باز کننده راه بند ها باشد , مثل دارچین که واجد این شرایط است و  سازگار میباشد.

۲/ چیزهایی که کبد آن را دوست دارد و با خوردن آن سرحال می آید , مانند موز , انجیر و فندق

۳/ کاسنی بیابانی  بسیار سازگار است و به خاطر خاصیتی که دارد در مقابل بیماری‌های کبدی قد علم می‌کند. کاسنی تلخ مزه , از آنجا که خاصیت قابضی دارد کبد را نیرو می بخشد. از ویژگی های دیگرش این است که باز کننده انسدادهای کبدی است.

هرگاه کبدی به سرد مزاجی شدید مبتلا شد , هر کدام از این دو نوع کاسنی را با عسل مخلوط کرده و به بیمار بدهید , چون عسل به عملکرد کبد کمک میکند.

۴/ کسانی که ورم کبد دارند باید از خوردن شیرینی دوری جویند , چون شیرینی در چنین بیمارانی به سرعت راه بندهایی را ایجاد می‌نماید , خصوصا شیرینی که غلیظ باشد.

۵/ پسته نیز خاصیت باز کنندگی دارد و به پاکسازی نیز بسیار کمک می‌کند. اما به شدت گرمی بخش است و نباید در خوردن آن افراط کرد.

۶/ فندق در هر حالتی بسیار مفید است , زیرا باز کننده بوده , برخلافِ پسته , حرارت زیادی نمی بخشد.

 

کبد .

 

غذاهای مفید :

تمر هندی , گشنیز , سکنجبین , آب سیب , کاهو , هندوانه , انگور , ترشی , هل , آلوچه , شنبلیله و دارچین (برای سرد مزاج‌ها).

جالیوس میگوید: «اگر کسی بدون اینکه بیماری آشکاری مانند ورم یا دمل نداشته باشد , در انجام کارهای خود ناتوان باشد , کبد آن شخص بیمار است.»
اغلب رنگ رخساره کسانی که کبدشان بیمار است مخلوطی از زردی و سپیدی است. لاغر شدن نیز خبر از ناتوانی جذب کبد دارد.

کبد .

چیزهایی که برای کبد زیان بخش است:

۱/ غذا خوردن در حال سیری و یا عدم رعایت ترتیب خوراک , مثلا خوردن خوراک دیر هضم در ابتدا و خوراک سبک و زود هضم پس از آن بیش از هر کاری به کبد زیان میرساند.

۲/ نوشیدن آب سرد در حالت ناشتا , فورا بعد از حمام و یا بعد از ورزش و خسته شدن.
در این مواقع اگر نمی‌توانید از خوردن آب خودداری کنید , دست کم باید آب , سرد نباشد و یک باره هم نوشیده نشود. آب را جرعه جرعه و کم کم بنوشید.

۳/ نباید بی درنگ پس از غذا خوردن به حمام بروید و یا ورزش کنید.

۴/ پس از غذا خوردن نباید بلافاصله مایعات بنوشید. غذا و ماءالشعیر را نباید باهم بخورید.
سعی کنید هفته ای ۲ بار سوپ جو را به همراه تره و نارنج مصرف کنید تا به پاکسازی بدن کمک شود. نخود و گندم سبوس‌دار نیز سازگار هستند.

۵/ از خوردن غذاهای گوشتی باید پرهیز شود , نان فطیر و سرخ کردنی ها زیان بخش است. شیرینی ها و مشروبات الکلی نیز بیماری زاست و سبب انسداد در کبد میشوند.

مویز از داروهای سازگار  و دوستدار کبد است و خود را با آن هماهنگ می‌کند. عسل نیز ملین کننده , رساننده و تحلیل برنده است. انار ملس و انار ترش نیز برای راه بند های کبدی مفید است.

 

 

 

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

.. ابر برچسب ها ..

5 اشتباه رایج مردان در روابط جنسی آرایش صورت آرایش چشم‌ آرتروز آغاز رابطه جنسی آموزش آرایش صورت آموزش روابط جنسی احتمال بارداری اختلالات خواب با گیاهان دارویی اصول کاهش وزن انتخاب رنگ لباس مناسب پوست با خالی هرگز داروها با داروها را نخورید بارداری بهترین دارو برای درمان اختلال نعوظ بهداشت دهان و دندان بیماری ترشحات چرکین پستان ترشح از نوک پستان تسكین دردهای قاعدگی جنسی خارش واژن خرید لباس خواب زنانه خشکی پوست دارو دارو،اضافه وزن داروها درمان درمان خارش واژن دوران بارداری رابطه جنسی رابطه زناشویی زایمان زناشویی زنان زیبایی پوست سردرد سرطان سینه سرماخوردگی سلامت پوست طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی علائم علت ترشحات پستان لاغری لباس مردان كوتاه قد چگونه لباس بپوشند معاینه پستان میل جنسی ناخن ورزش پاکسازی پوست پهلو،رژیم،تناسب اندام،آب کردن پهلو پوست پوسیدگی دندان پیشگیری کاهش وزن کم خونی کودک کودکان ۸ ترفند طبیعی برای تحریک رویش موها

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است