همه چیز در مورد شب ادراری کودکان

همه چیز در مورد شب ادراری کودکان

 

شب ادراری کودکان,بیماری شب ادراری کودکان,بی ‌اختیاری ادرار

دو نوع شب‌ ادراری کودکان وجود دارد

 

همه چیز در مورد شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان علل مختلفی دارد که یکی از مهمترین آنها علل ژنتیکی است، استرس و هورمون نیز از علل دیگر بیماری شب ادراری کودکان است.

شب ادراری کودکان چیست؟

شب‌ادراری کودکان یا شب‌میزی به حالتی گفته می‌شود که در سنی که معمولاً هم سن و سالان بیمار می‌توانند خود را کنترل کنند، شخص به طور غیرارادی در هنگام خواب ادرار می‌کند.

 

معمولا دو نوع شب‌ ادراری در کودکان وجود دارد:

–  شب‌ ادراری کودکان اولیه: اگر از ابتدای تولد هنوز کودک در شب ادرار می‌کند به این حالت شب ادراری اولیه (PNE) می‌گویند. معمولا به دلیل این نوع از شب ادراری در کودکان به دلیل عدم رشد کامل سیستم عصبی رخ می ‌دهد. حدود ۲۰ درصد از کودکان ۵ ساله حداقل یک بار در ماه دچار این مساله می‌ شوند که در پسران، ۵ درصد و در دختران ۱ درصد است.

 

– شب‌ادراری کودکان ثانویه: اگر کودک شب ادراری نداشته و بعداً دچار آن شده به آن شب ادراری کودکان ثانویه (SNE) گویند. معمولا ۶ ماه پس از فراگیری دفع ادرار بروز می‌ کند. بیشتر دختران تا سن ۶ سالگی و بیشتر پسران تا سن ۷ سالگی از حالت شب ادراری خارج می‌شوند. تا سن ۱۰ سالگی نزدیک به ۹۵٪ از کودکان بهبود می‌یابند. میان ۰٬۵٪ تا ۲٬۳٪ از بزرگسالان دارای شب ادراری هستند. تنها ۲ تا ۳ درصد از کودکانی که دچار چنین شب‌ادراری می ‌شوند، دلیل پزشکی برای این مساله دارند. شایع ترین سن بروز شب‌ادراری در کودکان، حدود ۳ سالگی است. این مشکل معمولا بین سنین ۶ تا ۸ سالگی و همزمان با بزرگ شدن مثانه و بهبود قدرت کنترلی مثانه از بین می ‌رود.

 

کودکانی هم که در روز دچار بی ‌اختیاری ادرار می ‌شوند، به احتمال زیاد به نوعی اختلال عضوی مبتلا هستند. بی ‌اختیاری ادرار در روز، در دختران شایع‌ تر از پسران است.

 

علایم شب‌ ادراری کودکان چیست؟

علایم شب‌ادراری کودکان می‌تواند به‌صورت خیس کردن محل خواب به‌طور متناوب یا منظم باشد. قابل ذکر است که در شب‌ادراری بدون وجود بیماری، اثری از سوزش ادرار وجود ندارد و ادرار کاملاً شفاف می‌باشد.

 

علت شب‌ادراری کودکان:

شب ادراری در کودکان,درمان شب ادراری کودکان,شب ادراری کودکان

بیماری‌های زمینه‌ای را میتوان یکی از دلایل شب ادراری کودکان دانست

 

• از علت شب ادراری در کودکان میتوان به بیماری‌های عصبی اشاره کرد:

بیماری‌هایی مانند اسپینابیفیدا (بیماری مادرزادی نخاعی در کودک)، مننگوسل و مننگومیلوسل در کودکان می‌تواند علت بروز شب‌ادراری در دوره بزرگسالی باشد.

 

• کمبود ترشح هورمون ضدادرار یکی از علل شب ادراری در کودکان می باشد:

کاهش این هورمون در بدن مانع برگشت مجدد مقادیری از آب به خون و دفع شدن بیش از حد آب از کلیه‌ها می‌شود و بیمار دچار شب‌ادراری خواهد شد. در بیماری دیابت بی‌مزه نیز چنین روندی را مشاهده می‌کنیم.

 

• عقب‌ماندگی ذهنی باعث شب ادراری در کودکان میشود:

۳ تا ۴ درصد افراد مبتلا به عقب‌ماندگی ذهنی دچار شب‌ادراری هستند.

 

• بیماری مثانه بیش ‌فعال از علل شب ادراری کودکان است:

این بیماران همیشه احساس می‌کنند دچار لرزش مثانه هستند. عضلات مثانه انقباض‌های مهارنشده دارد که باعث می‌شود شب‌ادراری طول کشیده در بزرگسالان ایجاد شود. شب‌ادراری در مبتلایان به مثانه بیش‌فعال ۳ برابر بیشتر از جمعیت عادی است.

 

• یکی از علل شب ادراری کودکان را میتوان داشتن مثانه عصبی دانست:

در این بیماری مثانه کوچک و کم حجم است ولی دیواره ضخیمی دارد و مانند مثانه طبیعی خاصیت کشسانی و نگهداری ادرار را ندارد.

 

• اختلال‌های روانی باعث شب ادراری کودکان میشود:

وقتی فردی به‌طور ناگهانی دچار شوک روانی می‌شود، ممکن است استرس‌های ناشی از آن باعث شب‌ادراری او شود.

 

• بیماری‌های زمینه‌ای را نیز میتوان یکی از دلایل شب ادراری در کودکان دانست:

بعضی بیماری‌ها مانند بیماری‌های نخاعی یا تومور در مغز ممکن است باعث شب‌ادراری کودکان شود.

 

• استرس‌های محیطی باعث شب ادراری کودکان میشود:

گاهی تنش‌ها و فشارهای روانی مداوم نیز باعث شروع شب‌ادراری کودکان می‌شود.

 

• عفونت‌های ادراری را نیز میتوان از علل شب ادراری کودکان نام برد:

وجود عفونت در مجاری ادرار باعث بی‌اختیاری ادرار و شب‌ادراری در کودکان می‌شود.

 

• مصرف بعضی از مواد خوراکی باعث شب ادراری در کودکان میشود:

مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار یا مشروبات الکلی، یبوست و عواملی از این قبیل در بروز شب‌ادراری نقش مهمی دارند.

 

عوارض شب ادراری کودکان چیست؟

شب ادراری کودکان,عوارض شب‌ادراری کودکان,بی ‌اختیاری ادرار

عوارض دیررس شب ادراری کودکان معمولاً در سنین بالاتر دیده می‌شود

 

عوارض شب‌ ادراری کودکان می‌تواند به دو شکل عوارض زوددرس و دیررس مشاهده شود. در مورد عوارض زودرس یا شب‌ادراری فونکسیونل، مسائل به صورت روانی تظاهر می‌یابند، نه عضوی و بیش‌تر در سنین ورود به مدرسه تشدید می‌شود.

 

عوارض دیررس شب ادراری کودکان گاها اتفاق می‌افتد و معمولاً در سنین بالاتر دیده می‌شود. مثلاً فرد بالغ تحت فشارهای روانی، دچار تکرر ادرار شبانه می‌شود، بدون آنکه در روز مشکلی داشته باشد. همچنین تکرار ادرار شبانه می‌تواند تظاهری از شب‌ادراری در دوران بلوغ نیز باشد. چنان که شب‌ادراری کودکان تا بعد از سن ۳ سالگی وجود داشته باشد، بایستی به فکر درمان بیماری افتاد.

 

چه آزمایش‌های تشخیصی جهت مشکل شب ادراری کودکان مورد نیاز است؟

معمولاً برای این گونه بیماران آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار درخواست می‌شود که تقریباً اکثر مواقع نرمال می‌باشد، اگر چه ممکن است گاهی در بیماران شب ادراری الکتروانسفالوگرام (نوار مغزی) غیرطبیعی مشاهده شود.

 

هم‌چنین در کلیشه رادیوگرافی مثانه که بلافاصله بعد از ادرار کردن گرفته می‌شود، معمولاً اثری از ادرار باقی مانده وجود ندارد که همه ی مسائل ذکر شده دال بر سلامت مثانه و دستگاه ادراری می‌باشد.

 

درمان گیاهی شب ادراری کودکان:

دارچین یکی از روش های خانگی موثر برای درمان شب ادراری کودکان می باشد:

درمان شب ادراری کودکان,شب ادراری کودکان,جلوگیری از شب ادراری کودکان

جویدن چوب دارچین قبل از خواب برای درمان شب ادراری کودکان موثر است

 

پودر دارچین از مفید‌ترین درمان‌های خانگی برای کنترل شب‌ادراری کودکان است. جویدن چوب دارچین قبل از خواب بسیار موثر است. اگر کودک شما این کار را دوست ندارد، پودر دارچین و شکر را با هم ترکیب کنید و در شیر و یا نان صبحانه‌اش بریزید تا حتما بخورد.

 

برای درمان شب ادراری کودکان می توان از هل استفاده کرد:

بیماری شب ادراری کودکان,شب ادراری کودکان,درمان شب ادراری کودکان

هل به درمان شب ادراری کودکان کمک میکند

 

هل هم از درمان‌های قدیمی برای رفع شب ادراری کودکان است. در شیر کودکتان دو دانه حل سبز له کنید و  با ان شیر را گرم کنید. اگر کودکتان دوست دارد برای او می‌توانید حل دم کنید و با عسل و یا شکر قهوه‌ای شیرینش کنید.

 

ماساژ با روغن زیتون برای رفع شب ادراری کودکان موثر است:

جلوگیری از شب ادراری کودکان,بی ‌اختیاری ادرار,روغن زیتون

روغن زیتون یکی از راه های درمان شب ادراری کودکان است

 

ناحیه شکم و مثانه کودک را با روغن زیتون ماساژ دهید. گرمای ایجاد شده در این ناحیه مانع از شب ادراری کودکان می‌شود.

 

قره‌قات یکی از بهترین روش های درمان شب ادراری کودکان است:

بیماری شب ادراری کودکان,علت شب ادراری کودکان,شب ادراری کودکان

آب قره‌قات بهترین درمان برای جلوگیری از شب‌ادراری کودکان است

 

قره قات یک میوه ضد میکروب و باکتری است. این میوه برای بیماری های کلیه و عفونت ادرار بسیار تجویز می‌شود. با اینکه گفته می‌شود به کودک شب ادرار قبل از خواب مایعات داده نشود اما آب قره‌قات بهترین درمان برای جلوگیری از شب‌ادراری کودکان است.

 

سرکه سیب طبیعی یکی از روش های درمان گیاهی شب ادراری کودکان میباشد

شب ادراری کودکان,درمان گیاهی شب ادراری کودکان,شب ادراری در کودکان

از روش های درمان شب ادراری کودکان میتوان به سرکه سیب اشاره کرد

 

سرکه سیب میزان اسید بدن را تنظیم می‌کند، وقتی اسید بدن تنظیم شود تکرر ادرار خیلی کم می‌شود. روزی سه وعده دو قاشق چایخوری سرکه سیب را با نصف قاشق عسل و آب مخلوط کنید و حتما کودکتان را مجبور کنید که این ترکیب را بنوشد. بعد از غذا و شام این کار را بکنید که معده او را اذیت نکند یکی از روش های موثر برای درمان شب ادراری کودکانتان می باشد.

 

موز برای درمان شب ادراری کودکان موثر است:

جلوگیری از شب ادراری کودکان,درمان گیاهی شب ادراری کودکان,شب ادراری کودکان

خوردن موز به شب ادراری کودکان کمک میکند

 

روزی ۲ تا ۳ عدد موز به کودک بدهید بخورد. موز برای درمان شب ادراری کودکان بسیار توصیه می‌شود.

 

گردو کشمش

بیماری شب ادراری کودکان,شب ادراری کودکان,علت شب ادراری کودکان

گردو و کشمش برای درمان شب ادراری کودکان بسیار توصیه می‌شود.

 

روزانه دو مشت گردو کشمش به کودک بدهید بخورد. کودک اگر بدنش گرم باشد شب ادراری‌اش کم می‌شود. شکر زرد و یا شکر قهوه‌ای هم همین تاثیر را دارد. عسل و شکر قهوه‌ای را برای شیرین کردن غذاهای او استفاده کنید. و روزانه به او گردو کشمش بدهید. تا نتیجه این تغذیه را در عرض چند ماه به راحتی ببینید.

 

داروی شب ادراری کودکان:

کودک در سن کم بهتر است داروهای شیمیایی نخورد زیرا آنها پر از عوارض هستند. تغذیه کودکتان را تغییر دهید و از مواد غذایی که در بالا ذکر شد حتما استفاده کنید.  این خوراکی ها برای کنترل شب ادراری کودکان و بزرگسالان بسیار توصیه می شود. همیشه در غذاها و مواد طبیعی دنبال درمان بیماری‌ها باشید.

 

ارسال شده در ۳ فروردین ۱۳۹۵ توسط فارسی طب با موضوع کودکان و نوزادان |

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

.. ابر برچسب ها ..

5 اشتباه رایج مردان در روابط جنسی آرایش صورت آرایش چشم‌ آرتروز آغاز رابطه جنسی آموزش آرایش صورت آموزش روابط جنسی احتمال بارداری اختلالات خواب با گیاهان دارویی اصول کاهش وزن انتخاب رنگ لباس مناسب پوست با خالی هرگز داروها با داروها را نخورید بارداری بهترین دارو برای درمان اختلال نعوظ بهداشت دهان و دندان بیماری ترشحات چرکین پستان ترشح از نوک پستان تسكین دردهای قاعدگی جنسی خارش واژن خرید لباس خواب زنانه خشکی پوست دارو دارو،اضافه وزن داروها درمان درمان خارش واژن دوران بارداری رابطه جنسی رابطه زناشویی زایمان زناشویی زنان زیبایی پوست سردرد سرطان سینه سرماخوردگی سلامت پوست طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی علائم علت ترشحات پستان لاغری لباس مردان كوتاه قد چگونه لباس بپوشند معاینه پستان میل جنسی ناخن ورزش پاکسازی پوست پهلو،رژیم،تناسب اندام،آب کردن پهلو پوست پوسیدگی دندان پیشگیری کاهش وزن کم خونی کودک کودکان ۸ ترفند طبیعی برای تحریک رویش موها

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است