پیرشدن زودهنگام، نشانه‌ جدیدی برای تشخیص سرطان است

پیرشدن زودهنگام، نشانه‌ جدیدی برای تشخیص سرطان است

 

پیرشدن زودهنگام,راههای تشخیص سرطان,پیری زودرس

پیر شدن زودهنگام می‌تواند نشانه‌ای از خطر ابتلا به سرطان باشد

 

پیرشدن زودهنگام، نشانه‌ جدیدی برای تشخیص سرطان است
بر اساس یک تحقیق جدید، پیر شدن سریع می‌تواند نشانه‌ای از خطر ابتلا به سرطان باشد.

بر اساس گفته‌های دانشمندان، در افرادی که با افزایش سرعت پیر شدن روبه‌رو هستند، سن زیستی بالاتر از سن زمانی است. این اختلاف می‌تواند به عنوان ابزاری برای آزمایش زودهنگام خون و تشخیص سرطان مورد استفاده قرار بگیرد.

 

محققان دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو به جای واژه سن زیستی از سن اپی‌ژنتیک استفاده می‌کنند. این موضوع بر اساس این تئوری است که سن زیستی به میزان زیادی بازتابی از تغییرات اپی‌ژنتیکی است که بدون تغییر در رمزهای DNA ژنوم افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

در افراد سالم، تفاوت بین اندکی بین سن زیستی یا سن اپی‌ژنتیکی و سن زمانی وجود دارد اما در افرادی که مبتلا به سرطان هستند این تفاوت زیاد است و افرادی که بر اثر سرطان از دنیا می‌روند این تفاوت بسیار بیشتر می‌شود.

 

محققان در این مطالعه سن اپی‌ژنتیکی را با استفاده از فرمولی که ۷۱ شاخص خونی را مد نظر قرار می‌داد، اندازه گرفتند. این رقم با فاکتورهایی همچون شیمی محیط زیست، چاقی، ورزش و رژیم غذایی اصلاح می‌شد. شاخص‌های خونی متیلاسیون DNA را بازتاب می‌دهند که یکی از انواع تغییرات اپی‌ژنتیکی مهم است که در آن دسته‌ای از مولکول‌ها به ژن متصل می‌شوند و سطح پذیرش پیام‌های بیوشیمیایی از بدن را تغییر می‌دهند. این آزمایش وارد مرحله تجاری نشده و هنوز در مرحله آزمایش و مطالعه قرار دارد.

 

این مطالعه بر اساس نمونه‌های متعدد خونی انجام گرفت که از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۳ جمع‌آوری شده بودند. محققان از ۸۳۴ نمونه خونی جمع‌آوری شده از ۴۴۲ شرکت‌کننده که در آن زمان نشانه‌ای از سرطان در آن‌ها مشاهده نمی‌شد، استفاده کردند.

 

مطالعات نشان داد که به ازای هر افزایشی در اختلاف اپی‌ژنتیک/زمانی، خطر ابتلا به سرطان در هر سه سال ۶ درصد افزایش پیدا می‌کند و خطر مرگ بر اثر سرطان در هر پنج سال، ۱۷ درصد بیشتر می‌شود. سن اپی‌ژنتیکی افرادی که طی این دوره زمانی به سرطان مبتلا شده بودند دست کم ۶ ماه بیشتر از سن زمانی آن‌ها بود. افرادی که بر اثر سرطان از دنیا رفته بودند سن اپی‌ژنتیکی‌شان ۲٫۲ سال بیشتر از سن واقعی یا سن زمانی بود.

 

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که محققان می‌توانند از این پتانسیل بالقوه برای نشان دادن تصویر دقیقی از سلامت افراد و وضعیت بیماری آن‌ها در سطح مولکولی استفاده کنند. محققان در حال حاضر مشغول مطالعه این موضوع هستند که آیا افراد می‌توانند با ارتقا سطح زندگی همچون افزایش تمرین‌های ورزشی و برخورداری از رژیم غذایی بهتر سن اپی‌ژنتیکی خود را کاهش دهند؟
این مقاله در مجله EBioMedicine به چاپ رسیده است.

 

ارسال شده در ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ توسط فارسی طب با موضوع بیماری ها و راه درمان |

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

.. ابر برچسب ها ..

5 اشتباه رایج مردان در روابط جنسی آرایش صورت آرایش چشم‌ آرتروز آغاز رابطه جنسی آموزش آرایش صورت آموزش روابط جنسی احتمال بارداری اختلالات خواب با گیاهان دارویی اصول کاهش وزن انتخاب رنگ لباس مناسب پوست با خالی هرگز داروها با داروها را نخورید بارداری بهترین دارو برای درمان اختلال نعوظ بهداشت دهان و دندان بیماری ترشحات چرکین پستان ترشح از نوک پستان تسكین دردهای قاعدگی جنسی خارش واژن خرید لباس خواب زنانه خشکی پوست دارو دارو،اضافه وزن داروها درمان درمان خارش واژن دوران بارداری رابطه جنسی رابطه زناشویی زایمان زناشویی زنان زیبایی پوست سردرد سرطان سینه سرماخوردگی سلامت پوست طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی علائم علت ترشحات پستان لاغری لباس مردان كوتاه قد چگونه لباس بپوشند معاینه پستان میل جنسی ناخن ورزش پاکسازی پوست پهلو،رژیم،تناسب اندام،آب کردن پهلو پوست پوسیدگی دندان پیشگیری کاهش وزن کم خونی کودک کودکان ۸ ترفند طبیعی برای تحریک رویش موها

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است