یکشنبه ، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
قالب وردپرس شرکتی خرید قالب وردپرس
خانه / تغذیه سالم / ویتامین A

ویتامین A

fat-soluble-vitamins_1

 

فارسی طب: ویتامین A 

 

این ویتامین در پیشگیری از بروز عفونت، سلامت پوست و بافت های مخاطی دهان، دستگاه گوارش، مجاری تنفسی،چشم ها و تأمین رشد کودکان تأثیر بسزایی دارد.

کمبود ویتامین A به دلایل مختلفی از جمله دسترسی نداشتن به غذای کافی به علت فقر، موجود نبودن مواد غذایی حاوی ویتامین A در منطقه، محدودیت چربی در برنامه غذایی روزانه،کاهش جذب مثلاً در موارد سوء جذب، افزایش نیاز دوران های مختلف زندگی، عدم تغذیه کودک با شیر مادر و تغذیه کمکی نامناسب ایجاد می شود.

 

کمبود ویتامین A در کودکان از ۶ ماهگی تا ۳ سالگی بیشتر است. ابتلا مکرر به بیماری های عفونی به علت کاهش اشتها و کاهش جذب، موجب کمبود ویتامین A می شود. ابتلا به عفونت های انگلی به طور مستقیم استفاده از ویتامین A توسط سلول را کاهش می دهد .

 

منابع غذایی ویتامین A در مواد غذایی حیوانی و کاروتنوئیدها در مواد غذایی گیاهی وجود دارند. شیر پرچرب، خامه، کره، پنیر پرچرب و زرده تخم مرغ منابع خوب ویتامین A هستند. روغن کبد ماهی اگر چه معمولاً در رژیم غذایی روزانه مصرف نمی شود اما منبع عالی ویتامین A است که به عنوان مکمل غذایی توصیه می شود.

 

سبزی ها و میوه های زرد، نارنجی، قرمز و سبز تیره منبع خوب کاروتنوئیدها هستند بعضی از مواد غذایی دارای کاروتنوئیدهای فعال عبارتند از: سبزی های زرد رنگ، مثل هویج،کدو حلوایی، سبزی های دارای برگ سبز، مثل برگ چغندر، اسفناج، جعفری و قسمت ها سبز تیره کاهو، میوه های زرد رنگ،مثل زردآلو، طالبی، انبه، آلو و هلو، میوه ها و سبزی های زرد، نارنجی و قرمز: مثل گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای قرمز و زرد.

 

سبزیجات نارنجی مانند هویج و کدو تنبل دارای بتاکاروتن می باشند.
بتاکاروتن رنگدانه ای است که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود و بدن را در مقابل سرطان ها محافظت می کند.

آب میوه های غنی از بتا کاروتن را بنوشید، مثل آب طالبی و آب هویج.

بتاکاروتن در بدن تبدیل به ویتامین A (رتینوئید اسید) میشود که مهمترین ماده برای سلامت پوست و جلوگیری از چروک است.

پیشگیری:

در کشور ما بر اساس برنامه کشوری روزانه ۲۵ قطره مولتی ویتامین و یا قطره A+D از روز پانزدهم پس از تولد تا حداقل یک سالگی و ترجیحاً پایان ۲۴ ماهگی تجویز می شود. به این ترتیب، کودکان روزانه ۱۵۰۰ واحد بین المللی ویتامین  A دریافت می نمایند.

فارسی طب

 

درباره ی امیرحسین

مطلب پیشنهادی

نسخه تغذیه برای گرمازدگی

نسخه تغذیه برای گرمازدگی

گرمازدگی عوارض متعددی دارد و در هوای گرم و مرطوب شدت بیشتری خواهد داشت ، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *