واژینیت تریکومونایی چیست ؟علائم درمان پیشگیری

واژینیت تریکومونایی trichomonal vaginitis  عبارت‌ است‌ از عفونت‌ یا التهاب‌ مهبل‌ به‌ وسیله‌ انگلی‌ تاژک دار بنام تریکوموناواژینالیس که‌ در قسمت‌ تحتانی‌ دستگاه‌ تناسلی‌ ـ ادراری‌ مردان‌ و زنان‌ زندگی‌ می‌کند. از راه جنسی منتقل می شود . بین‌ افراد بی‌ بند و بار بسیار مسری‌ است‌. در زنان‌ مهبل‌ ، مجرای‌ ادرار و مثانه‌ و در مردان‌ غده‌ پروستات‌ و مجرای‌ ادرار را درگیر می‌کند.

احتمال انتقال این عفونت بسیار بالاست . ۷۰ درصد مردان بعد یه بار رابطه با زن الوده مبتلا می شوند. ۶۰درصد بیماران واژینوز تریکومونایی + واژینیت تریکومونایی با هم هستند.

 

واژینیت تریکومونایی

 

علایم واژینیت تریکومونایی :

  • ترشح‌ متعفن‌ و کف‌آلود از مهبل‌ که‌ چند روز پس‌ از یک‌ دوره‌ قاعدگی‌ شایع‌تر است‌.
  • خارش‌ و درد مهبل‌ قرمزی‌ لب‌های‌ مهبل‌ و مهبل‌ .
  • ادرار کردن‌ همراه‌ با درد در صورتی‌ که‌ ادرار به‌ بافت‌ ملتهب‌ بخورد.

شدت‌ ناراحتی‌ بین‌ زنان‌ مختلف‌ و از زمانی‌ تا زمانی‌ دیگر در یک‌ زن‌ کاملاً فرق‌ می‌کند. مردان‌ دچار عفونت‌ علامتی‌ ندارند.

 

علت :

عفونت‌ ناشی‌ از یک‌ انگل‌ بسیار کوچک‌ به‌ نام‌ تریکوموناس‌ واژینالیس‌ است.  . این‌ انگل‌ در حین‌ مقاربت‌ جنسی‌ از فردی‌ به‌ فرد دیگر سرایت‌ می‌کند. ممکن‌ است‌ بدون‌ ایجاد علامتی‌ سال‌ها در میزبان‌ خود زندگی‌ کند. سپس‌ در اثر تغییر مقاومت‌، ناگهان‌ و به‌ سرعت‌ تکثیر کرده‌ و علایم‌ زجرآوری‌ ایجاد می‌کند. از آنجا که‌ در هر دو جنس‌ مذکر و مؤنث‌ رشد می‌کند، هر دو نفر باید درمان‌ را دریافت‌ کنند.

 

عوارض تریکومونایی:

۱-افزایش سلولیت کاف به دنبال هیسترکتومی

۲-افزایش خطرprom + زایمان پره ترم در بارداری

 

چون از بیماری جنسی است انجام تست های دیگر stdها لازم است:

  • سفلیس
  • hiv
  • گنوره وکلامیدیایی

 

تشخیص:

۱-ترشح زیاد.بدبدوخارش فرج

۲-بیرون ریختن ترشحات از واژن

۳-ترشحات رنگ زرد مایل به سبز

۴- ترشحات کف الود

۵-شکل توت فرنگی

 

درمان :

مصرف‌ مترونیدازول‌

 چند نکته درباره  مترونیدازول‌ :

۱-درحاملگی گروهB

۲-مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد انعقاد خطرناک است

۳- در اختلال عملکرد کبد وکلیه تعدیل دوراژ لازم است

۴- ازمصرف غیرضروری در سه ماه اول حاملگی پرهیز شود

 

 

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

مشاوره حقوقی