وارفارین/مکمل های گیاهی که مصرف آن با وارفارین تداخل دارد.

وارفارین یکی از داروهای مورد مصرف در بیماری های قلبی – عروقی است که تداخل آن با گیاهان اهمیت حیاتی برای بیمار دارد.

 

تداخل دارویی وارفارین

 

 

در زیر برخی مکمل از مکمل های گیاهی که با وارفارین تداخل دارند ذکر شده است :

زنجفیل:

زنجفیل یا زنجبیل از تشکیل لخته در خون جلوگیری می نماید،لذا باید از مصرف آن با وارفارین خودداری شود.

سیر:

ثابت شده است که سیر ازتشکیل لخته در خون جلوگیری می کند و باعث افزایش رقت خون می گردد.

بیمارانی که این دارو را مصرف می نمایند، نباید بیش از یک حبه سیر در روز مصرف کنند،زیرا ممکن است باعث رقیق شدن بیش از حد خون و احتمال خونریزی گردد.

چای سبز:

چای سبز باعث خنثی شدن اثر وارفارین می گردد،بنابراین افرادی که چای سبز  مصرف می کنند باید خون خود را مرتبآ چک کنند تا اثر دارو کم نشده باشد.

خیار:

پوست خیار حاوی ویتامین   k می باشد.تا حد امکان خیار را بدون پوست مصرف نمایید.

گزنه:

برگ های گیاه گزنه دارای ویتامین k می باشند و اثر دارو را کاهش می دهند،بنابریاین از مصرف آن باید خودداری شود.

سویا:

مصرف فرآورده های لوبیای سویا وشیر سویا باعث کاهش اثر ضد لخته ای وارفارین و افزایش احتمال بروز لخته می گردد.از مصرف فرآورده های حاوی سویا خودداری نمایید.

زردچوبه و پیاز:

زردچوبه و پیاز هم دارای اثرات ضد لخته ای می باشند و مصرف زیاد آنها باعث افزایش احتمال خونریزی می گردد.مصرف یک عدد پیاز کوچک در روز منعی ندارد.

در مورد میوه ها هم دو استثناء وجود دارد:

گریپ فروت:

در صورت مصرف مداوم آب گریپ فروت ، اثر وارفارین زیاد شده و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.در صورت مصرف این دارو از مصرف گریپ فروت و آب گریپ فروت خودداری نمایید.

انبه :

مصرف فرآورده های انبه و آب و عصاره های انبه باعث افزایش اثر ضد لخته ای وارفارین و احتمال خونریزی می گردد، بنابراین از مصرف آن خودداری نمایید.

ارسال شده در ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ توسط نرجس ردایی با موضوع بیماری ها و راه درمان , پیشگیری بیماری ها , تغذیه سالم , دسته‌بندی نشده , طب سنتی و گیاهان دارویی |

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است