چهارشنبه ، ۱ اسفند ۱۳۹۷
خانه / آناتومی و فیزیولوژی انسان / هر روز حمام کنیم یا نه ؟

هر روز حمام کنیم یا نه ؟

بعضی از افراد عادت دارند روزانه استحمام کنند تا تعریق روزانه و آلودگی های محیطی از بدن آنها پاک شود و پاکیزه و خوشبو در اجتماع و خانواده ظاهر شوند. حمام صبحگاهی برای بعضی ها حکم چای را ایفا می کند و تحریک کننده ای است که آنها را مجبور به حرکت می کند و آن ها می توانند روز خوبی را با آن شروع کنند. اما برخی محققان بر این باورند که استحمام روزانه خیلی هم خوب نیست و گاهی ممکن است مشکلاتی را در فرد ایجاد کند. استحمام روزانه در برخی فرایندهای طبیعی که روی پوست ، مو و ناخن رخ می دهد، اختلال ایجاد می کند. پس آیا هر روز حمام کنیم یا نه ؟

هر روز حمام کنیم یا نه

هر روز حمام کنیم یا نه ؟

 

پزشکان و محققان حمام کردن روزانه را به ویژه در فصول سرد سال برای پوست مضر می دانند به طوری که سرمای هوا از یک طرف و گرمی آب حمام از طرف دیگر،چربی پوست را از بین می برد و بیماری های شدیدی را چون التهاب پوستی و اگزما ایجاد می کند. به همین دلیل ، محققان توصیه می کنند افراد در صورتی که هر روز حمام می کنند ، بهتر است به جای آب داغ از آب ولرم استفاده کنند و تا حد امکان مدت زمان استحمام را کوتاه تر و سبک تر کنند تا از خشک شدن پوست جلوگیری شود. یکی از گزینه هایی که بیشتر مردم برای شستشوی بدن خود استفاده می کنند ، صابون است. به طور کلی، صابون به منظور از بین بردن چربی ها از روی پوست طراحی شده است و آن را خشک می کند. بهتر و مناسب تر  است برای حفظ و رطوبت پوست، بلافاصله بعد از حمام پوست بدن را با کرم های مرطوب کننده، مرطوب نگه دارید.

پزشکان روش غوطه ور شدن در آب ولرم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه را در حمام و سپس بعد از بیرون آمدن از حمام، استفاده از مرطوب کننده را راهکار مناسبی برای حفظ رطوبت پوست بدن می دانند. کودکان کم سن و سال و سالمندان به دفعات استحمام کمتری نیاز دارند. پوست کودکان بسیار حساس و پوست سالمندان نیز به طور طبیعی خشک تر است.

 

چرا حمام روزانه الزامی نیست؟

 

اگر هر روز باشگاه می روید و ورزش می کنید ، فعالیت سنگین انجام می دهید یا در کارخانه مواد شیمیایی کار می کنید حمام روزانه ضرورت دارد تا آلودگی ها و تعریق را از بدن پاک کند، در غیر اینصورت ، بدن آنقدر کثیف نمی شود که نیاز به شستشوی روزانه داشته باشد. در واقع حمام کردن روزانه بیشتر بر اثر یک فشار اجتماعی انجام می شود نه به این دلیل که بدن حتما آلوده شده است.

 

آیا می دانید پوست بدن شما به باکتری نیاز دارد؟

 

محققان و پزشکان بر این باورند که استحمام روزانه ، باکتری های مفید روی سطح پوست را از بین می برد. این باکتری ها به حفظ سلامت پوست کمک کرده و مانند سدی در برابر باکتری های مضر عمل می کند و سموم ناشی از صابون های شیمیایی، شامپوها، عطرها و سایر محصولات بهداشتی و مراقبت شخصی را از بدن دور نگه می دارد.

 

آیا حمام روزانه باعث خشک شدن موها می شود؟

 

علاوه بر خشک شدن پوست بدن بر اثر استحمام روزانه، خشک شدن موها نیز از عوارض دیگر حمام کردن روزانه است.

 

بهتر است هفته ای دو مرتبه موهایتان را بشویید و این مساله در افرادی که موهای آسیب دیده و ضعیف دارند بیشتر حائز اهمیت است. ناخن ها در حمام آب جذب می کنند و در این حین ، رطوبت و چربی های خود را نیز از دست می دهند. حمام روزانه همچنین شکنندگی و پوسته پوسته شدن ناخن ها را به دنبال دارد.

 

 

همچنین ببینید

تقویت مو

با انجام چه کارهایی می توانیم به تقویت مو خود کمک کنیم؟

تقویت مو : ۱/ رژیم غذایی مناسبی داشته باشید: ریشه مو نیاز به تغذیه دارد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *