نخ و سوزن بخیه / آشنایی با انواع نخ و سوزن بخیه

آشنایی با نخ و سوزن بخیه : سوزن بخیه نوعی سوزن با طراحی های معمولا به صورت حلالی است که دوختن محل جراحت ها و مهل های عمل را با سهولت بیشتری همراه می کند. نخ های بخیه جراحی در حال حاضر یکی از ضروری ترین ابزارها و تهیزات پزشکی موجود در اتاق عمل هستند که جهت ترمیم بافت های آسیب دیده و بستن زخم ها و موضع عمل مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه با انواع نخ و سوزن بخیه آشنا خواهید شد.

 

 

انواع نخ و سوزن بخیه

 

انواع نخ و سوزن بخیه :

نخ های قابل جذب طبیعی:

۱-کاتگوت ساده (Catgut) یا پلین (Plain) : این نخ بیشتر به رنگ زرد است و دوام ۵ تا ۱۰ روزه دارد. برای نقاط سطحی بدن مثل عروق ریز و چربی زیر پوست استفاده میشود.

۲-کاتگوت کرومیک (Chromic) : همان نخ ساده است. که در نمک کرومیک قرار گرفته تا مدت جذب زیادتر شود. دوام تا ۲۱ روزه دارد و بعد از ۹۰ روز کامل جذب میشود. رنگ قهوه ای دارد. ییشتر برای عروق بزرگ و بافتهایی که نمیشود از نخ غیرقابل جذب استفاده کرد. بکار میرود مثل دستگاه ادراری و کیسه صفرا.

۳-کلاژن : از تاندون گاو به دست میاید و بیشتر در جراحی چشم کاربرد دارد.

 

نخ قابل جذب مصنوعی:

ویکریل (Vicryl)(Polyglactin)(Polyglycolic) : دوام آن ۱۴ تا ۲۱ روز است. که بعد از ۷۰ روز کامل جذب میشود. برعکس قبلی ها در دست لیز نمیخورد و بیشتر برای پوست و چشم کاربرد دارد و بهتر است بعد از ۷روز بخاطر تحریک موضعی خارج شود.

نخ های غیر قابل جذب طبیعی:

۱- سیلک (Silk) : از ابریشم به دست میاید و برای فاشیا مناسب است. هرچند بعد از یکسال دوام خود را از دست میدهد و پس از ۲سال ناپدید میشود اما جز دسته غیرقابل جذب است. در دو نوع است.

۱٫سیلک خالص (Virgin) : که بیشتر برای نزدیک کردن بافت نرم استفاده میشود مثل چشم و ۲٫سیلک روکشدار (Dermal) که بیشتر برای پوست به کار میرود و رنگ سیاه دارد.

۲- پنبه ای (Cotton) : از سیلک ضعیفتر است . براس افزایش استحکام باید آن را خیس کرد. در اکثر بافتها به کار میرود ولی به اندازه سیلک مفید نیست.

۳-کتان (Linen) : از همه نخهای گفته شده ضعیفتر است .  بیشتر برای جراحی های دستگاه گوارش کاربرد دارد.

نخ های غیر قابل جذب مصنوعی:

۱-نایلون (Nylon) : این نخ کمترین حساسیت و تحریک بافتی را دارد .

۲-پلی پروپیلن یا پرولن (Prolen) : حساسیت و تحریک بافتی این نخ از نایبون هم کمتر است و به خاطر راحت گره خوردن بیشتر در قلب و عروق به کار میرود.

انواع سوزن بخیه:

۱-راند (Round) : سطح مقطع دایره ای دارد و تیز نیست. در بافتهای نرم مثل روده، معده، آپاندیس و مجاری صفراوی بکار میرود. در روی بسته بندی به شکل دایره نشان داده میشود.

۲-کات (Cut) : سطح مقطع مثلثی شکل دارد. و بر روی بسته بندی به شکل مثلث نشان داده میشود.

۳-اسپاچولا (Spatula) : سطح مقطع ذوزنقه ای دارد.

کات و اسپاچولا هر دو برای بافتهای سفت و فیبروزه تر مثل پوست ، فاشیا و حفره دهان به کار میروند.

مشاوره حقوقی

ارسال شده در ۵ تیر ۱۳۹۷ توسط نرجس ردایی با موضوع اخبار علمی و پزشکی , اطلاعات دارویی , پزشکی,سلامت , تجهیزات پزشکی |

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

مشاوره حقوقی