زندگی / چگونه به زندگی خود معنا ببخشیم؟

ما یک با به دنیا آمده ایم و یک بار نیز می میریم. نمی توان دوبار زندگی کرد ، پس باید مسیر زندگی خود را به بهترین نحوه ی ممکن پیش ببریم. اما برای داشتن یک زندگی موفق باید نکاتی را دانست و در نظر گرفت. در این مطلب به توضیح این نکات می پردازیم.

 

زندگی

 

ویکتورفرانکل روان شناس معنا گرا برای معنا بخشیدن به زندگی سه راه پیشنهاد می کند:

  • اگر انسان چیزی خلق کند، زندگیش می تواند با معنا باشد. (در اینجا انسان از خود سئوال می کند : من برای چه زنده هستم؟) .
  • انسان معنا را در شیوه تجربه کردن زندگی ، یا کسی را دوست داشتن، می بیند. (در اینجا انسان از خود می پرسد: من برای چه کسی زنده هستم؟ )
  • انسان معنا را در بحبوحهٔ مشکلات سنگین در می یابد. طرز برخوردی که ما نسبت به رنج انتخاب میکنیم.
  • در جایی که ما با یک سرنوشت غیر قابل تغییر روبرو می شویم. مثلاً یک بیماری غیر قابل علاج، مرگ یک عزیز، یک موقعیت ناامید کننده،…
  • در اینجا انسان از خود می پرسد: چرا نگرش مثبت در برابر سرنوشت غیر قابل تغییر و اجتناب ناپذیر نداشته باشم؟

 

ویکتور فرانکل معتقد است که :

درست در جایی که ما با یک موقعیت روبه رومی شویم که به هیچ روی نمی توانیم آن را تغییر دهیم از ما انتظار می رود که خود را تغییر دهیم،رشد کنیم ،بالغ شویم واز خود فراتر رویم…

 

گوردون آلپورت در مقدمه ی کتاب « انسان در جستجوی معنی » فرانکل می نویسد :

اگر زندگی کردن رنج بردن است ، پس برای زنده ماندن باید ناگزیر معنایی در رنج بردن یافت . اگر اصلا زندگی خود .هدفی داشته باشد ، رنج و مرگ نیز معنا خواهد یافت . .
اما هیچ کس نمی تواند این معنا را برای دیگری بیابد .

هرکس باید معنای زندگیش را ، خود جستجو کند و مسئولیت آن را پذیرا باشد . اگر موفق شود ، با وجود همه تحقیرها  ادامه می دهد .

 

 

کتاب: انسان در جستجوی معنی

مشاوره حقوقی

ارسال شده در ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ توسط نرجس ردایی با موضوع روانشناسی , مشاوره خانواده |

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

مشاوره حقوقی