دوشنبه ، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
خانه / کودکان و نوزادان / زردی نوزاد و راه درمان

زردی نوزاد و راه درمان

یکی از دغدغه های بزرگ برخی زوج های مخصوصا زوج های جوان ، زردی نوزاد است. 

 

زردی نوزاد

مفهوم اصلی زردی نوزاد :

 

زردی در نوزادان شامل بی رنگ یا زرد شدن پوست صورت و بدن بدن و چشم ها می شود. زردی از تخریب بخشی از گلبول های قرمز در نوزاد به وجود می آید و ضایعات باقیمانده از گلبول های قرمز به بیلی‌روبین که عامل ایجاد کننده زردی در نوزاد به شمار می رود ، تبدیل می شود ؛ اغلب این زردی تا زیر گردن ادامه پیدا می کند.

 

در واقع زردی نوزاد یک بیماری نیست ، اما نشانه ای است که بالا بودن میزان بیلی روبین خون را نشان می دهد. زردی دردناک نیست ، ولی توجهات و ملاحظات زیادی را می طلبد ، زیرا بالا رفتن بیلی روبین در خون حالتی سمی را در سیستم عصبی نوزاد ایجاد کرده و موجب بروز آسیب مغزی و در حالت پیشرفته منجر به مرگ نوزاد می شود.

 

تشخیص زردی نوزاد :

 

زردی نوزادان از همان روزهای اولیه تولد آغاز می گردد. زردی اولین اثرش را روی چشم‌ها می‌گذارد. پس از چشم‌ها روی گونه ها ، سپس صورت خودش را نشان می‌دهد. با بالا رفتن درجه بیلی روبین در بدن ، زردی در سینه ، پشت و شکم نوزاد بروز می کند. بعد از آن انتظار این است که دست ها و پاها درگیر زردی شوند. اما چون میزان گردش خون در این قسمت ها کمتر است، احتمال بروز زردی در آنها هم کمتر می باشد.

 

نوزادانی که در ۲۴ ساعت اول پس از تولد دچار این نشانه ها می شوند ، باید تحت آزمایش میزان بیلی روبین قرار بگیرند. البته توصیه می شود ، در ۵ روز اول پس از تولد ، کودک باید تحت بررسی قرار بگیرد تا از عدم ابتلا به زردی در او اطمینان حاصل گردد.

 

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که ، ادرار و مدفوع نوزادانی که مبتلابه زردی هستند هیچ تفاوتی با نوزادان دیگر ندارند. پس نمی توان از روی ادرار یا مدفوع زردی نوزاد را تشخیص داد. بهترین را تشخیص زردی نوزاد آزمایش خون است.

 

آیا همه نوزادان به زردی مبتلا می شوند؟

 

تقریبا هیچ نوزادی با زردی به دنیا نمی آید چرا که تا زمان تولد ، جفت کار کبد را انجام می‌دهد و زردی را دفع می کند. اکثر نوزادان یکی ، دو روز پس از تولد زردی خود را نشان دهند. پس از سه یا چهار روز میزان زردی بالا می رود و در روز هفتم یا هشتم تولد درجه زردی به اوج می رسد.

 

نوزادان پسر و دختر از نظر میزان ابتلا به زردی و خطر احتمالی هیچ تفاوتی با هم ندارند. برعکس جنسیت ، نارسی ، وزن کم نوزاد و مشکلات تنفسی نوزاد در بروز زردی نقش دارند.

 

لامپ های فلورسنت :

 

استفاده کردن از نور مهتابی هیچ پایه و اساس علمی نداشته پس نور مهتابی تاثیر زیادی در درمان زردی ندارد. نور فلورسنتی که برای درمان زردی نوزاد استفاده می شود ، موج های خاصی دارد که مهتابی ها این موج ها و قدرت درمان را ندارند. این لامپ ها که برای درمان زردی به کار می رود در بیمارستان ها و در دستگاه های مخصوصی وجود دارند که نوزاد مبتلا به زردی را با چشم های بسته و فقط به همراه پوشک را در این دستگاه قرار می دهند.

 

زردی نوزاد

 

راه درمان سنتی :

 

مصرف دو گیاه دارویی ترنجبین و شیرخشت از بهترین نسخه های گیاهی برای درمان زردی نوزادان است. به شرط آنکه مصرف این گیاهان با مشاوره متخصص و یا درمانگر طب سنتی باشد.

 

مطالب مرتبط :

دندان درآوردن نوزاد

تزریق ویتامین k چه زمانی پس از تولد نوزاد

راهکار های موثر برای آرام کردن نوزاد بی قرار

در حضور نوزاد رابطه جنسی برقرار نکنید

انتخاب کدام روش ختنه را برای نوزادتان

ادامه مطالب در مورد سلامت نوزادان

همچنین ببینید

درمان بثورات پوشکی .

درمان بثورات پوشکی با استفاده از روش های طبیعی در خانه

در اینجا ما برخی از داروهای خانگی را ذکر کرده ایم که می تواند به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *