پنج شنبه ، ۳ بهمن ۱۳۹۸
خانه / پزشکی,سلامت / بیماری ها و راه درمان / زبان باز کردن کودکان / چرا بعضی از کودکان دیر زبان باز میکنند؟

زبان باز کردن کودکان / چرا بعضی از کودکان دیر زبان باز میکنند؟

زبان باز کردن کودکان از نظر رشد روانی باید بسیار مورد توجه باشد , نه تنها دیر زبان باز کردن , بلکه جویده حرف زدن و لکنت زبان و فراموشی را باید جزء تأخیر رشد روانی آنان به شمار آورد. این عقب افتادگی علل گوناگون دارد و پزشک باید با دقت کامل در شناسایی آن بکوشد و به کمک مادر علت اصلی آن را کشف و درمان کند.

زبان باز کردن کودکان .

برای شناسایی احوال زبان باز کردن کودکان باید مطالب زیر را در نظر گرفت:

۱/ بعضی از کودکان از شناسایی اعضای مختلف بدن خود عاجزند و مثلا دست چپ و راست خود را تمیز نمیدهند و یا بین انگشتان خویش فرقی نمیگذارند و روی این اصل در مقام مقایسه با همسالان خود عقب افتاده به حساب می آیند.

۲/ عده ای از کودکان نمیتوانند حرکات دست و پا و عملیات خویش را با دید چشم خود میزان کنند. یعنی به زبان دیگر فاصله مخصوص بین اشیا و اجسام مختلف را نمیتوانند با چشم تخمین بزنند و عقب افتادگی آنها به علت عدم تطابق اعمال روزانه آنهاست.

۳/ علت تاخیر رشد زبانی در بعضی از کودکان عقب افتادگی و عدم سرعت شنوایی است , درست مثل اینکه آدمی به زبانی نا آشنا باشد که اگر مردمی آن را به سرعت حرف بزنند , نمی‌تواند درست در مغز خود آن ها را جابجا و درک کند , کلام زبان معمولی خود را نیز نمی تواند به سرعت جذب کند. در صورتی که اگر با آنها ملایم صحبت کنند و فرصت دهند تا کلمات در مغز آنان جایگزین شود , به زودی به زبان می آیند و عقب افتادگی برطرف می شود.

۴/ بعضی از کودکان از ارتباط دادن کلمات و حروف یا شنیدن آنها عاجز هستند و نمی‌توانند آنچه دیده اند را با آنچه می‌شنوند رفتند ربط دهند. مثلاً لفظ کاسه را خوب تلفظ می‌کنند و کاسه را نیز به تنهایی دیده اند ولی به علت نقص خلقت و یا تأخیر رشد نمی‌توانند نام کاسه را بر آن جسم مخصوص به یاد آوند و به خاطر بسپارند.

 

نکات دیگر درباره زبان باز کردن کودکان :

بعضی از کودکان در حقیقت زبان باز میکنند و کلام را ادا میکنند ولی در تلفظ کلمات همیشه دچار اشتباه میشوند. یعنی حروف و صداها را درست و به جای خود ادا نمیکنند. مثلا گرگ را گلگ و لرد را فلد و بالاخره شیر را سیر و خوردم را خودرم میگویند که این خود نقص و تأخیر رشد روانی به حساب می آید.

۶/ عده ای از کودکان کلمات را به تنهایی می‌توانند ادا کنند ولی از اجتماع آنها در جمله هنگام مکالمه عاجزند و روی این اصل جمله سازی نمیتوانند بکنند و دیر به زبان می آیند.

۷/ برای بعضی از کودکان تجسم اجسام و اعداد مشکل بزرگی است و از اندازه و میزان آنها مطلع نیستند و روی این اصل هنگام مکالمه برای تعیین اندازه و حجم و تعداد اشیا به زحمت می افتند و لکنت زبان پیدا میکنند.

۸/ بعضی اوقات کودکان کلمات را می‌دانند و به خوبی نیز می‌تواند تلفظ کنند ولی فوری آنها را از یاد می‌برند. به قِسمی که حافظه آنها بیش از زبانشان گناهکار است و در این حال بهتر است علت عدم رشد و کسر حافظه را تجسس کرد.

۹/ بعضی از کودکان به طور کلی سطح دانش عمومیشان پایین است. یعنی نسبت به همسالان خود عقب افتاده ترند و علت این تأخیر یقیناً در محیط مخصوص و تغییرات آن است. روی این اصل در مکالمه نمی‌دانند چگونه کلمات را به کار برند و اجسام یا اشیایی را که هیچ ندیده اند چگونه نام گذارند و به چه اسم صدا کنند.

 

زبان باز کردن کودکان .

 زبان باز کردن کودکان ، لکنت زبان را چگونه درمان کنیم؟

راه حقیقی و کامل آموزش زبان در این دسته از کودکان این است که از حواس دیگر برای نامیدن اشخاص یا اشیا کمک گرفته شود. مثلا آموزش زبان را با انجام کارهای عملی , با دست زدن به چیزی و یا نشان دادن اشیای مختلف و به صدا درآوردن آن‌ها توأم ساخت تا احساسات مختلف به کمک حس گویایی به کار افتد و کودک بتواند کلمات را بهتر ادا کند.البته این عمل درباره تمام منظورها صدق نمی‌کند و مثلاً کودک به خودی خود نمی‌تواند سبکی , سنگینی , نرمی , زبری , دوری یا نزدیکی , بالایی یا پایینی را در حال دیدن باز هم به خوبی تشخیص دهد و بازگو کند ولی در هر حال تمرین متوالی بسیار قابل اهمیت است و بهتر و زودتر می‌تواند کودک را به زبان آورد و مطالب را به او فهماند.

باید دانست , تدریس و آموزش این دسته از کودکان بهتر است متوالی و مستمر و بدون وقفه باشد. به خصوص در هر جلسه نباید آنها را خیلی خسته ساخت , زیرا از طرفی خستگی سبب فرسودگی قوا میشود و مطالب را فراموش میکنند و از طرف دیگر وقفه بین دفعات سبب فراموش کردن دروس قبلی میشود.
دیگر اینکه اگر تدریس با بازی و تفریح و شوخی توأم باشد مسلما مفیدتر خواهد بود و به خصوص کودکان از همسالان و همبازیان خود بیش از همه درس می آموزند. اجازه دهید کودک با افراد هم سنِ خود معاشرت داشته باشد.

 

وظیفه والدین در منزل چیست؟

علاوه بر تمام این دقت ها ثابت شده است که اشکالات مهم عقب افتادگی زبان بیش از همه در منزل حل میشود.
والدین باید زمانی را به کودکشان اختصاص دهند و در کار روزانه و هدایت او خود را سهیم بدانند.

 

آشپزخانه چه نقشی میتواند بازی کند؟

آشپزخانه به خصوص از نظر اینکه مرکز غذا و تنقلات مورد علاقه بچه ها است , محل خوبی برای آموزش زبان محسوب می شود و مادر که معمولاً در آنجا به کارهای خود مشغول است به خوبی می‌تواند کودک خود را هدایت کند و اسم غذاها و خوراکی‌های مختلف را به او بشناساند. حتی می‌تواند در بعضی مواقع برای انجام کارهای خوراک پزی از او کمک بگیرد و او را مثلا به شکستن تخم مرغ ها یا هم زدن آنها , شستشوی سبزی ها و تمیز کردن ظروف وادارد تا در حین کار احساس شادی و مسئولیت فردی , احساسات کودک را بیش از پیش بیدار کند و خود به خود به راه افتد.

در هر حال آشپزخانه محل خوبی برای نشان دادن و آموختن داغی , سردی , تمیزی , کثیفی , ترشی , تلخی , شیرینی و انواع صفات دیگر است که آموزش آنها در محل دیگر خالی از اشکال نیست. به کرات دیده شده است که کودک با مشاهده شیرینی پختن مادرش اسم وسایل لازم برای شیرینی پزی را آموخته است.

 

زبان باز کردن کودکان .

کمک های دیگر برای زبان باز کردن کودکان در منزل:

برای رشد قوای دماغی این دسته از کودکان می‌توان آنها را به کارهای مختلف فکری گماشت و مثلا برای رشد حافظه بینایی آنها کافی است نظافت اتاق را به عهده آنان گذاریم و آنها را به گردگیری و مرتب کردن آن وادار کنیم تا دقت بینایی بیشتر پیدا کنندو یا مراقبت از پرندگان منزل و گل های باغچه و آب دادن آنها را به عهده آنان گذاریم. ممکن است گاهی آنها را به فروشگاه برد و صورت خرید را دست آنها داد تا خودشان اشیای لازم را انتخاب و خریداری کنند.

برای اینکه قوای عضلانی این دسته از کودکان تقویت شود , کافی است محل اثاثیه لازم یا آویزان کردن لباسهای شسته شده و یا واکس زدن کفش ها و یا جابجا کردن اثاثیه منزل و بالاخره چمن زنی را به عهده آنان گذاشت تا به تدریج قوای عضلانی آنان نیز از این را تقویت شود.

برای تقویت قوای دماغی و تطبیق آن با قوای عضلانی بهتر است آنها را به تا کردن دستمال ها و یا خنک کردن کیک و یا بالاخره جمع آوری و مرتب کردن اثاثیه منزل وادار کرد.

برای تقویت قوه شنوایی می توان از زنگ اخبار کمک گرفت‌ و یا جواب دادن به تلفن را به عهده آنان گذاشت و به اقوام و دوستان قبلا گفته شود که پای تلفن با آنها بیشتر صحبت کنند. گوش کردن به رادیو و مخصوصا دقت و تماشای تلویزیون برای تقویت قوای مختلف این دسته از کودکان بسیار مفید است. اجتماع فامیل و مصاحبت اقوام و آشنایان برای زبان باز کردن کودکان کمک بسیار موثری است. خواندن و حفظ کردن اشعار مختلف به‌خصوص اشعاری که قافیه ثابت و معینی دارند برای این منظور بسیار مفید است.

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *