چهارشنبه ، ۱ اسفند ۱۳۹۷

روش درمان کیست سینه

تحقیقات نشان می دهد دلیل اصلی کیست سینه دقیقا مشخص نیست. پزشکان اعتقاد دارند که هورمون استروژن و سایر هورمون های تولید مثل نقش مهمی بازی می کنند. نشانه ها با رسیدن به سن یائسگی ناپدید می شوند زیرا نوسانات و تولید هورمون ها کاهش می یابد و به حالت پایدار می رسد. در این مقاله قصد داریم روش درمان کیست سینه را به اختصار به شما توضیح دهیم.

درمان کیست سینه

نکات اصلی در مورد کیست سینه :

 

 •  بیماری کیست سینه بیماری غیرسرطانی است که بیماری کیست باعث یک توده دردناک در سینه می شود.
 •  در بیش از پنجاه درصد خانم ها در دوران زندگی زندگی بیماری کیست سینه پیشرفت می کند.
 • قرمزی سینه ، پستی بلندی های نوک سینه و ترشحات خاصی از سینه نشانه سرطان سینه است.

 

زنان بیماری کیست را ابتدا به صورت یک توده در سینه احساس می کنند. کیست سینه مضر یا خطرناک نیست اما ممکن است باعث آزار ، اذیت و درد گرفتن سینه برخی خانم ها شود. تحقیقات نشان می دهد بیش از نیمی از خانم ها در طول زندگی از این بیماری رنج می برند. اکثر خانم ها با کیست سینه هیچ علائمی نشان نمی دهند.

 

عواملی که باعث کیست سینه :

 

افت های سینه در واکنش به هورمون های تولیدی توسط تخمدان تغییر می کنند. اگر شما کیست سینه داشته باشید ، تغییرات سینه در مقابل واکنش های هورمونی بیشتر است. این مسئله باعث ورم و درد در ناحیه توده های سینه می شود. علائم این بیماری پیش از قاعدگی و در طول آن رایج تر است. علاوه بر توده های تشکیل شده در سینه که توسط کیست و ورم لوبول سینه (غدد تولید شیر) ایجاد شده است ، احتمالا توده ها در اثر رشد بافت های لیفی سینه بزرگ می شوند. با نحوه معاینه سینه زنان آشنا شوید.

 

درمان کیست سینه

نشانه های ابتلا به بیماری کیست سینه :

 

 • سوزش
 • ورم
 • توده در یک یا دو سینه
 • ضخیم شدن بافت ها
 • درد

 

امکان دارد در یکی از سینه ها بیش از دیگری ورم یا توده مشاهده شود. علائم پیش از قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی شدیدتر هستند اما در دوران ماه نیز نشانه ها مشاهده می شوند. توده های موجود در سینه در طول ماه تغییر سایز می دهد و معمولا تغییر مکان نیز می دهد. اما اگر که بافت های لیفی به تعداد زیاد موجود باشند، توده در یک جا ساکن می ماند. احتمالا زیر بازوها احساس درد می کنید. از نوک سینه برخی خانم ها ترشحات سبز یا قهوه ای تیره نیز خارج می شود. اگر از نوک سینه مایع قرمز ، شفاف یا خونی خارج شد بلافاصله با پزشک تماس بگیرید زیرا احتمال سرطان سینه وجود دارد. مواد های مفید علیه سرطان سینه

 

تشخیص بیماری :

 

پزشک یا دکتر با انجام آزمایشات بر روی سینه می تواند کیست سینه را تشخیص دهد. پزشک همچنین با انجام ماموگرافی یا ام آر آی تغییرات سینه را بررسی می کند. در برخی موارد ، سونوگرافی تفاوت بین بافت های نرمال سینه و بافت های غیرنرمال را نشان می دهد. اگر پزشک نگران شکل ظاهری کیست در سینه باشد ، احتمالا برای تشخیص سرطانی یا غیرسرطانی بودن کیست ، بافت برداری انجام می دهد. بافت برداری با یک سوزن نازک با استفاده از برداشت بافت ها و مایعات انجام می شود. با علائم سرطان سینه در زنان  آشنا باشید.

 

درمان کیست سینه :

 

 • بیشتر خانم های مبتلا به بیماری کیست سینه به درمان سنگین و جدی نیاز ندارند. درمان های خانگی باعث آرام شدن و کاهش درد می شود.
 • از روش های درمان کیست سینه ، مسکن هایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن باعث کاهش درد و آرام شدن می شوند. همچنین می توانید با پوشیدن سوتین های مناسب، درد و سوزش سینه را کاهش دهید. برخی خانم ها با استفاده از کمپرس سرد یا گرم درد را کاهش می دهند. یک پارچه گرم یا کمپرس یخ بر روی سینه خود قرار دهید و ببینید کدام یک برای شما عمل کرده و باعث کاهش درد می شود.

 

تغییر رژیم غذایی :

 

بعضی خانم ها با کاهش مصرف کافئین و چربی یا مصرف مکمل های اسید چرب ، علائم بیماری کیست سینه را کاهش می دهند. 

 

درمان کیست سینه

چه موقع با پزشک اطلاع بدیم ؟

 

اگر علائم زیر را مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید زیرا ممکن سرطان سینه گرفته باشید :

 

 • توده های جدید یا غیر معمول در سینه 
 • قرمزی یا چروکی پوست سینه
 • ترشحات از نوک سینه به خصوص ترشحات قرمز، شفاف و خونی
 • سطح هموار یا غیرهموار نوک سینه

 

 

همچنین ببینید

ترومبوفلبیت

ترومبوفلبیت چیست و چگونه بیماری ترومبوفلبیت را درمان کنیم؟

ترومبوفلبیت چیست؟ لخته های خون میتوانند در شریان ها و یا رگ ها ایجاد شوند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *