دردهای شایع زنانه ، آشنایی با مشکلات لگنی در زنان و درمان آن ها

دردهای شایع زنانه در طول زندگی البته جدا از درد زایمان تحمل می کنند بسیار زیاد هستند . این دردها جدی و طاقت فرسایند و به علت های گوناگونی ایجاد می شوند.  دردهای لگنی از علائم بسیار دشواری هستند. که پزشک با آنها رو به رو است. این دردها می توانند به صورت حاد، سیکلیک (دوره ای) یا مزمن باشند. علل ناشی از دستگاه تناسلی این دردها بسیار متنوع هستند.

اگر درد لگن حدود ۶ ماه طول بکشد به آن درد مزمن لگن می گویند. دردهای مزمن لگن در ۱۳ تا ۱۵ درصد زنان دیده می شود. علت انجام ۱۲ درصد از تمام اعمال جراحی هیسترکتومی ناشی از درد لگن بوده و ۳۰ درصد از زنانی که به درمانگاه درد مراجعه می کنند در گذشته سابقه انجام هیسترکتومی داشته اند.

 

درمان دردهای شایع زنانه

 

دردهای شایع زنانه عبارتند از :

 بی اختیاری ادرار «استرسی» : بیشتر در خانم های «مولتی پار» دیده می شود.در ایجـاد آن «ترومـای زایمـانی» نقـش دارد.  اگر شدید باشد، درمان اصلی «جراحی» است و اگر خفیـف بـود، مـی تـوان داروهـای تقویت کننده انقباض اسـفنگتر خروجـی مثانـه از دسـته ی داروهـای سـمپاتومیمتیک مثـل «ایمیپرامین، پسودوافدرین و فنیل پروپانول آمین» استفاده کرد.

 

بی اختیاری ادرار «اورژانسی» : مثانه ناگهان منقبض گردیده و ادرار خارج شده و فرد خودش را خیس میکند. ناشی از «انقباض عـضله دترسـور» مـی باشـد. جهـت درمـان مـوارد خفیـف، مـیتـوان داروهـای آنتی کولینرژیک مثل «اکسیبوتینین، تـولترودین و پروپـانتلین» استفاده کرد. در مـوارد شدید، آنتی کولینرژیک با دوز بالا کاربرد دارد.

 

سندرم تخمدان باقیمانده : هیسترکتومی و حفظ تخمدان ها ممکن است موجب «بروز درد مزمن لگنـی» شـود. کـه «سندرم تخمدانی» باقیمانده نامیده میشود. درمان ارجح «اووفورکتومی ۲ طرفه» است.

 

سندرم «احتقان» (پرخونی) لگنی: با «درد لگنی + درد پـس از مقاربـت» بـروز مـی کنـد. درد لگنـی در طـی روز بـه طـور پیشرونده تشدید می شـود. مـؤثرترین درمـان دارویـی «مدروکـسی پروژسـترون اسـتات است.

 

توجه : داروهای مورد استفاده برای بیماری ها را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید.

مشاوره حقوقی

ارسال شده در ۱۳ تیر ۱۳۹۷ توسط نرجس ردایی با موضوع بهداشت بانوان , بیماری ها و راه درمان , پیشگیری بیماری ها , زناشویی , زنان و زایمان |

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

مشاوره حقوقی