خونریزی بینی ، درمان های خانگی موثر برای توقف خونریزی بینی

خونریزی بینی در ناحیه بینی زمانی رخ می دهد که رگ های خونی در قسمت جلویی بینی تمایل به پارگی دارند. در حالی که، خونریزی بینی بعد از عمل، زمانی رخ می دهد که رگ های خونی که کمی به گلو نزدیکتر می شوند، پاره شود. خونریزی در این مورد ممکن است تا حداکثر ۲۰ دقیقه ادامه یابد. خونریزی بینی بسیار شایع است و می تواند با داروهای خانگی درمان شود، اگر غالبا خونریزی بینی دارید، این داروهای خانگی برای شما مناسب است.

علل خونریزی بینی :

  •  گرم و خشک  بودن هوا
  • عفونت های تنفسی فوقانی
  • برداشتن بینی  یا دمیدن بینی
  • آسیب در بینی یا صورت
  • عکس العمل های آلرژیتیک
  • استفاده بیش از حد از اسپری بینی
  • قرار دادن اشیای خارجی در بینی
  • رقیق کننده های خون
  • مواد شیمیایی تحریک کننده

 

توقف خونریزی بینی

 

درمان های خانگی برای خونریزی بینی :

این روش های اساسی  معمولا برای جلوگیری از خونریزی ناگهانی بینی می تواند مفید باشد.

 

کمپرس آب سرد :

یکی از موثر ترین روش های درمان خونریزی بینی، کمپرس آب سرد است. نگه داشتن یک کیسه آب سرد بر روی بینی  برای چند دقیقه می تواند به تنگ شدن رگ های خونی کوچک در بینی شما که خونریزی دارند کمک کند .

 

فشار دادن بینی :

ساده ترین راه این است که بینی خود را فشار دهید.  زیرا فشار خون را به نقطه ی خونریزی در سپتوم بینی می رساند و کمک می کند فورا جریان را متوقف کند.  مستقیما با سرتان به سمت راست حرکت دهید. با استفاده از انگشت شست و انگشت اشاره خود، قسمت نرم بینی خود را فشار دهید. این کار را حدود پنج تا ۱۰ دقیقه انجام دهید.  از دهان نفس بکشید.

خونریزی بینی

 

چند مواد که در آشپزخانه وجود دارد و باعث جلوگیری از خونریزی بینی می شود :

ویتامین K :

غذاهای غنی از ویتامین K مانند کالباس، اسفناج، سبزیجات خردل، کلم بروکلی، کلم و غیره در تشکیل کلاژن نقش دارند که باعث ایجاد یک پوشش مرطوب در داخل بینی می شود. این ویتامین کمک می کند تا رگ های خونی را در وضعیت خوبی نگه داشته و مانع از آن شوند که به راحتی تجزیه شوند. برای درمان درازمدت، بارگیری غذاهای غنی از ویتامین K بسیار کمک می کند. سبزیجات برگ سبز، لخته شدن خون را تسهیل می کنند.

 

 ویتامین C :

دریافت غذاهای حاوی ویتامین C به صورت روزانه ممکن است باعث افزایش رگهای خونی شود.

نکته: ویتامین های C و K به مدت طولانی تسکین دهنده هستند و نمی توانند امدادرسانی فوری را فراهم کنند.

 

سرکه سیب :

یکی از بهترین داروهای خانگی سرکه سیب است.  زیرا اسید در سرکه، باعث تحریک عروق خونی می شود، بنابراین خونریزی متوقف می شود.  یک توپ پنبه ای را در سرکه فرو کنید و آن را  ۵  تا  ۱۰ دقیقه در سوراخ بینی آسیب دیده قرار دهید.

آب نمک :

خشکی غشای بینی، به ویژه در زمستان، یکی از شایعترین علل خونریزی بینی است. برای حل این مشکل، غشاهای بینی را با آب نمکی خنک و مرطوب کنید.

 

گزنه :

برگ گزنه یک درمان گیاهی است که به خوبی کار می کند. چای برگ گزنه تازه را دم کنید.پس از خنک شدن، پودر پنبه را در محلول بشویید و روی بینی قرار دهید. پنج تا ۱۰ دقیقه تا زمانی که خونریزی متوقف شود نگه دارید.
منبع : food.ndtv.com

مشاوره حقوقی

ارسال شده در ۲۰ تیر ۱۳۹۷ توسط نرجس ردایی با موضوع پزشکی,سلامت , گوش، حلق و بینی |

.. دربارۀ فارسی طب ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه فارسی طب با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

©فارسی طب / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

مشاوره حقوقی