چهارشنبه ، ۱ اسفند ۱۳۹۷
خانه / زنان و زایمان / استفاده از تلفن همراه در بارداری ممنوع!

استفاده از تلفن همراه در بارداری ممنوع!

این روز ها مردم به شدت به تلفن های همراه خود وابسته اند و گویی نمی توانند لحظه ای از آن دور بمانند. در این میان زنان بار دار نیز مستثنی نیستند. آن ها از تلفن همراه خود برای صحبت کردن ، ارسال پیامک ، تنظیم وقت مراجعه به پزشک ، حضور در کلاس های مربوط به زنان باردار و…. استفاده می کنند. اما آیا استفاده از تلفن همراه میتواند روی جنین در حال رشدشان اثر منفی بگذارد ؟ در این مقاله به این موضوع پرداخته می شود.

 

استفاده از موبایل برای زنان باردار ممنوع !

اثر تشعشعات الکترومغناطیسی :

 

زنان باردار به خوبی می دانند که مصرف نوشیدنی های الکلی و یا سیگار کشیدن روی جنینشان اثر بدی دارد و در این زمینه به توصیه های پزشکان خود اهمیت می دهند. اما متاسفانه آن ها نمی دانند که آیا باید از تشعشعات الکترومغناطیسی متصاعد از تلفن های همراه و یا کامپیوتر و لپ تاپ ها و همچنین ابزار های بی سیم نیز اجتناب کنند یا خیر. در واقع تحقیق در مورد مضرات احتمالی روی جنین زنان باردار در چند سال اخیر صورت گرفته و محققان برای اثبات مضرات امواج الکترومغناطیسی این ابزارها به شواهد بیشتری نیاز دارند.اما از آنجایی که علم نسبی است و روز به روز پیشرفت می کند ، بنابراین زنان باردار حق دارند بدانند که احتمال دارد که این تشعشعات روی جنین آنها اثر منفی بگذارد و به طور کلی در دوران بارداری ، به ویژه زمانی که مغز کودک در حال رشد است ، از تلفن های همراه استفاده نکرد و همچنین از دیگر ابزار های بی سیم دور بمانند.

 

اثر منفی روی  DNA :

 

بنابر تحقیقات مشخص شده است که تشعشعات الکترومغناطیسی می توانند اثر بدی بر روی دیان ای ( DNA ) جنین داشته و از رشد مناسب آن جلوگیری کند و حتی ممکن است موجب جهش یا انحراف کروموزمی در جنین درحال رشد شود.

 

صدمات مغزی به جنین :

 

استفاده از تلفن همراه ، خطر آسیب رسیدن به مغز جنین را افزایش می دهد. هنگامی که جنین در حال رشد است ، شکل گیری سلول های عصبی ، حیاتی است و تشکیل ناقص آنها ، احتمال بروزاختلالات عصبی را در سال های آیند زندگی کودک افزایش میدهد. استفاده از تلفن همراه بخشی از سلول های عصبی موجود در مغز جنین را از بین می برد. صدمه به مغز کودک در آینده موجب مشکلات رفتاری در او و علایمی شبیه به بیش فعالی و همچنین عدم توجه و ناسازگاری با همسالان می شود. نتایج بررسی های جدید در مورد موش های باردار ثابت کرده است که قرار گرفتن مادر در معرض امواج تلفن همراه در دوران بارداری بر تکامل مغز جنین موش اثر گذاشته و به آن صدمه می زند. در بررسی های بیشتر مشخص شده ، مادرانی که از تلفن همراه استفاده می کنند ، فرزند خود را تا ۵۴ درصد به مشکلات ارتباطات اجتماعی و اختلالات روحی و روانی مبتلا می کند. استفاده از تلفن همراه پیش از ۷ سالگی نیز در کوردکان مشکلات رفتاری به وجود می آورد. ۲۵ درصد این کودکان در معرض اختلالات روحی و عاطفی ، ۳۴ درصد مشکل ارتباط با کودکان دیگر ، ۳۵ درصد بیش فعالی و ۴۹ درصد در معرض مشکلات رفتاری قرار می گیرند.

در تحقیقی دیگر ، محققان با قرار دادن “جنین مرغ ” در برابر تشعشعات بسیار ضعیف متصاعد از تلفن های همراه و همچنین ابزار های بی سیم به مدت ۲۱ روز ، متوجه شدند که احتمال مرگ این جنین ها ۵ برابر بیشتر از جنین هایی که در معرض این تشعشعات قرار ندارند ، افزایش می یابد. در تحقیقی دیگر روی جنین مرغ ، محققان تخم بارور مرغ را در معرض ۱۸۰۰ تا ۹۰۰ مگاهرتز تلفن همراه قرار دادند و جنین ها پس از ۷ ، ۱۰ و ۱۴ روز از تخم بیرون آورده شدند. محققان در این جنین ها ناهنجاری های مادرزادی مانند خونریزی زیرجلدی و ناهنجاری های مغزی ، ضخامت در اعصاب شبکیه چشم که منجر به نابینایی می شود ، مشاهده کردند.

از آنجایی که بیولوژی جوجه ها تا حد زیادی شبیه جنین انسان است ، پس ممکن است جنین انسان نیز در معرض چنین خطری باشد. البته محققان معتقدند که مقدار صدمات وارده به جنین کاملا قابل شناسایی نیست و بنابر قدرت منبع منتشر کننده امواج رادیویی و مدت زمان در معرض آن بودن ، متغیر می باشد.

 

زنان باردار و مراقبت از جنین :

 

برای اینکه احتمال آسیب به جنین در حال رشد به حداقل برسد ، بهتر است از چند ماه قبل از بارداری از وسایل تولید کننده تشعشعات الکترومغناطیسی استفاده نشود و هنگام بارداری تمام نکات ایمنی زیر را رعایت کنند :

۱- استفاه حداقل از تلفن همراه :

از آنجایی که این روز ها بیشتر مردم نمی توانند تلفن همراه را کاملا از زندگی خود حذف کنند ، پس بهتر است ، استفاده از آن را به حداقل برسانند و فقط در موارد اورژانسی و ضروری از آن استفاده کنند. زمانی که تلفن همراه روشن است ، حتی اگر از آن استفاده نمی کنند ، در معرض تشعشعات الکترومغناطیسی آن قرار خواند داشت. در ضمن هرگز تلفن همراه را روی بدن خود قرار ندهند.

۲- دوری از محیط مجهز به وای – فای :

این روزها بیشتر مردم از وای – فای استفاده می کنند. اما بهترین کار استفاده از اینترنت کابلی ، به ویژه در مورد زنان باردار است. در محیط های مجهز به وای – فای تشعشعات الکترومغناطیسی به فراوانی یافت می شود و احتمال دارد اثر بدی روی جنین بگذارد.

۳- حذف استفاده از ابزار های بی سیم :

بهتر است زنان باردار حتی از ابزار های بی سیم دیگر هم استفاده نکنند. آن ها می توانند با استفاده از دستگاه اندازه گیری امواج الکترومغناطیسی از وجود این امواج در محیط زندگی خود مطلع شوند.

۴- استفاده از هدفون :

هدفون های سیمی کمک می کند که کاربر تلفن همراه ، حداقل به اندازه طول سیم ، از تلفن همراه خود دور بماند. البته هدفون نمی تواند به اندازه کافی از فرد در برابر امواج الکترومغناطیسی محافظت کند ، با اینحال استفاده از نوع با کیفیت آن می تواند تا حدی از امواج مهلک دور ماند.

همچنین ببینید

آیا اسهال یا یبوست در بارداری باعث سقط جنین می شود؟

برخی از زنان درباره اسهال یا یبوست در بارداری دچار نگرانی می شوند ، زیرا میترسند موجب …