چهارشنبه ، ۲۵ تیر ۱۳۹۹
خانه / اخبار علمی و پزشکی / بیماری های قلبی ، آشنایی با علایم شایع بیماری های قلبی

بیماری های قلبی ، آشنایی با علایم شایع بیماری های قلبی

قلب یک پمپ عضلانی توخالی است. که بدون توقف خون را به سراسر بدن پمپ می کند. اگرچه قلب بزرگتر از مشت دست نیست .ولی در طول دوران عمر در حدود ۳۳۰ میلیون لیتر خون را پمپ می کند. رگ های بزرگ خون که به قلب متصل اند. خون را به ریه ها و سراسر بدن می برند و باز می گردانند. مهم ترین علایمی که در ارتباط با بیماری های قلبی  می باشند شامل موارد زیر است.

 

 

علایم بیماری های قلبی

 

مهم ترین علایم در ارتباط با بیماری های قلبی :

 

یکی از مهم ترین علایم تنگی سرخرگی عروق قلب احساس ناراحتی در قفسه می باشد : 

هرگونه ناراحتی در قفسه سینه الزاما ناشی از مسائل قلبی نیست. در صورتی که درد آنژینی بصورت متناوب و در حالت استراحت ایجاد می شود. احتمال بروز حمله های قلبی زیاد بوده و مراجعه فوری به اورژانس توصیه می شود.

 

ضعف و خستگی پذیری زودرس :

نارسایی قلب، ضربان پایین قلب و مشکلات دریچه ای قلب با ضعف و خستگی پذیری زودرس همراه است. وجود علایم همراه از قبیل تنگی نفس، سرفه، کندی نبض ، سنکوپ ، تعریق سرد و سرگیجه در تشخیص مسائل قلبی کمک کننده است.

 

تنگی نفس :

آریتمی های قلبی بصورت برادیکاردی و یا تاکی کاردی های حمله ای منجر به تنگی نفس می شود. که با گرفتن نبض توسط همراهان بیمار قابل تشخیص است .

 

سرگیجه :

سرگیجه یکی از علایم شایع در افراد جامعه است. که می تواند ناشی از علل قلبی ، عصبی، متابولیک و یا مسائل روانی باشد. احساس سبکی سر، تاری دید و عدم تعادل مخصوصا اگر همراه با تعریق سرد باشد. می تواند ناشی از آریتمی قلبی، ضربان پایین قلب و یا افت فشار خون باشد.

 

تپش قلب :

احساس طپش قلب ممکن است بعلت آریتمی قلبی باشد. یا ناشی از اضطراب و فعالیت باشد. در صورتی  که فرد با فعالیت کم دچار تپش قلب شود. مراجعه به پزشک و معاینه قلبی و در صورت لزوم بررسی های قلبی توصیه می شود. در صورتی که فرد در حالت استراحت بصورت ناگهانی دچار تپش قلب شده و پس از چند دقیقه تپش قلب بصورت خودبخود قطع شود. احتمال آریتمی قلبی وجود داشته است.

در این موارد گرفتن نبض و شمارش ضربان قلب در تشخیص علت تپش قلب بسیار کمک کننده است.

 

تعریق :

تعریق سرد یکی از علایم شایع بیماری های قلبی ، آریتمی ها، برادیکاردی و نارسایی قلب می باشد. که البته در  اغلب موارد همراه سایر علایم دیده می شود. در صورتی که تعریق سرد همراه درد آنژینی قفسه سینه باشد. احتمال حمله های قلبی مطرح است. در صورتی که تعریق سرد همراه طپش قلب سرگیجه ضعف و بیحالی باشد، احتمال آریتمی های قلبی مطرح است. در نارسایی شدید قلبی تعریق سرد همراه تنگی نفس و احساس خستگی ایجاد می شود.

 

همچنین ببینید

ترومبوفلبیت

ترومبوفلبیت چیست و چگونه بیماری ترومبوفلبیت را درمان کنیم؟

ترومبوفلبیت چیست؟ لخته های خون میتوانند در شریان ها و یا رگ ها ایجاد شوند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *