خانه / پزشکی,سلامت / بهداشت بانوان / بهداشت قاعدگی / رعایت نکات بهداشتی در دوران قاعدگی الزامی است

بهداشت قاعدگی / رعایت نکات بهداشتی در دوران قاعدگی الزامی است

بهداشت قاعدگی یک امر مهم در زنان است. قاعدگی نشان می دهد که رحم یک خانم، برای باردار شدن آمادگی دارد. اگر بارداری رخ ندهد، پوشش داخلی رحم شروع به ریزش می کند. از طریق خون قاعدگی از بدن خارج می شود تا پوشش جدیدی در دیواره داخلی رحم (اندومتر) ایجاد شود.

اگرچه خانم ها در دوران عادت ماهانه انرژی زیادی از دست می دهند و شادابی و نشاط کمتری دارند، اما پس از اتمام عادت ماهانه، دوره جدیدی از زندگی خود را آغاز می کند.

 

نکات بهداشت قاعدگی

نکاتی برای بهداشت قاعدگی:

۱٫در خانم ها به علت نزدیکی مقعد به مهبل ، اگر عمل نظافت به درستی انجام نشود. احتمال دارد اندام جنسی زن به میکروب های مختلفی که در مدفوع وجود دارد. آلوده شود. به همین دلیل زنان هنگام نظافت باید ابتدا قسمت جلوی خود را بشویند. تا آلودگی متوجه مهبل نشود. دستی که با آن مقعد را شسته اند با مهبل تماس پیدا نکند. پس به طور کلی ، خانم ها باید بیشتر به نظافت خود توجه کنند.

 

۲٫بعضی ها فکر می کنند. که در هنگام قاعدگی نباید استحمام کنند. اما این فکر صحیح نیست. پس شما می توانید هنگام قاعدگی به حمام بروید. ولی روی زمین یا داخل وان ننشینید. به حالت ایستاده زیر دوش خودتان را بشویید.

 

۳٫در طول دوره قاعدگی از نوار بهداشتی یا پنبه یا پارچه کاملآ تمیز استفاده کنید. روزی چند بار آنها را عوض کنید.

 

۴٫خون قاعدگی لخته نمی شود. درد قاعدگی به طور طبیعی شدید نیست. بیش از یک تا سه روز طول نمی کشد. پس اگر شما در هنگام قاعدگی درد شدید حتی پس از ۳ روز داشته باشید. یا لخته خون ببینید. یا قاعدگی شما بیشتر از۱۰ روز یا کمتر از ۳ روز طول بکشد. یا بین دو قاعدگی لکه های خون ببینید. حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

 

۵٫خانم ها در دوره ی قاعدگی مقداری خون از دست می دهند. بنابراین باید همواره با استفاده از تغذیه مناسب خون از دست رفته را جبران کنند.

 

 

همچنین ببینید

کم خونی

مواد غذایی غنی از آهن را بشناسید و مصرف کنید .

مواد غذایی غنی از آهن _ آهن موجب تولید هموگلوبین میشود و هموگلوبین ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *